Aihe: Pitkä miinus Musamaailmalle
1 2 3 4
gösplstorm
16.06.2006 00:40:00
no hei armoa musamaailmalle, siel on sentään välil just letkeitä myyjiä, ainaki sata kertaa mukavampia ku joka-aamuisen sitruunan syöneet musafazerin hyypät
Kirjoittaja on asiastaan tietämätön hölmö.
Juustonaksu
16.06.2006 01:14:10
Jos olitte sopineet tämän päivän nyt viimeiseksi takarajaksi niin antaisin henk. koht. mukavana ihmisenä loppuviikon armonaikaa Musamaailmalle, minkä jälkeen lähtisin suoraan keskutelemaan siitä sopimuksen purkamisesta. Jos ei suostu siihen niin sitten kuluttaja-asiamieheen yhteyttä, ne tuppaa osaamaan tuollaiset hommat.
 
Selvästi on kyllä tähän mennessä perusteita tuohon sopimuksen purkamiseen, jos ei kerran enää ole tilausta olemassakaan. Musamaailman tuntien tuo on sillä perusmeiningillä taas, että vittumainen asiakas niin ihan turha sitä on palvella. :) Mukavaa myyjää siellä aina on, kun ihan liikkeessä käy, mutta jos puhelimella jotain yrittää niin aina on niin nyrpeää.
 
Yleensä on myös niin, että vaikka liikkessä soittaessa sanotaankin, että eipä ole tätä hyllyssä, tulee seuraavassa tilauksessa n. kuukauden päästä niin siellä liikkeessä kun käy niin yllättäen löytyy yksi hyllytuote ja paikalla oleva myyjä toteaa samaa tuotetta olevan varastossa kolme kappaletta. Ohhoh, ihme menoa. Muutaman kerran olen Musamaailmasta jotain hankkinut.
 
Nyt kun tuli puheeksi nämä mainiot tyypit, kun ottavat yhteyttä puhelimitse tuotteen saavuttua. Bändikeskuksesta olen odottanut nyt 2vk soittoa Ernie Ballin kieliseteistä. Nojoo, antaa olla, en jaksa edes mennä kadun toiselle puolelle huutamaan sille. :) Mukava mies se muuten oli.
 
P.S. Tässä postauksessa ei ole järkeäkään, syytän väsymystä ja pientä juhlimista tässä. Hmm, hyvät jatkot. Toivottavasti saat sen kitarasi tai rahasi takaisin. Kuluttaja-asiamies osaa hommansa, jos putiikki ei suosiolla anna rahoja takaisin.
Todellisuus on vain psilosybiinin puutteesta johtuva illuusio.
nahkalipsi
16.06.2006 11:09:52
miinusta siitä kun eivät voineet myydä kitaran kielisatsista yhtä kieltä, vaan piti ostaa koko paketti.
 
Hommaisivat tarpeeksi paksuja irtokieliä prkl
Roses are red, violets are blue. All by base are belong to you
McNulty
16.06.2006 11:17:02 (muokattu 16.06.2006 11:18:26)
Varsinaisesti kaupan purkuun ei kaiketi vielä olisi perusteita, mutta se on eriasia miten useasti liikkeet kehtaavat sanoa vastaan - maine on kuitenkin aika tärkeää näissä asioissa. Purku tulisi selkeämmin kyseeseen jos tuote vielä antamasi lisäajan jälkeen myöhästyisi.
 
Asiakkaalla on oikeus purkaa kauppa sillä kyseessähän on toimittajan puolelta tapahtunut sopimusrikkomus. Pitää muistaa että suullinenkin sopimus on sitova. Toki paperilla olisi parempi, niin olisi selkeät todisteet lyödä tarvittaessa tiskiin.
 
Jos asiakas antaa "löysää" niin toimittajahan voi surutta kertoa jatkosta ihan mitä tahansa. Toki asiakassuhteita kannattaa varjella, mutta kannattaa tehdä vaikka ensimmäisen myöhästymisen jälkeen sitova sopimus paperilla milloin on seuraava toimitusaika (ja viimeinen). Tällöin asiakas antaa toimittajalle anteeksi ensimmäisen virheen, toisesta keltaisesta kortista sitten ulosajoa.
 
Kohtuullista lienee vaatia hinnanalennusta ja tavaran toimittamista myöhästyneenäkin. Itse en tosin kehtaisi vaan alistuisin.
 
Kannattaa todellakin veloittaa "odotusaika" siitä tuotteen hinnasta. Täyttä hintaa ei kannata maksaa jos tuote myöhästyy useasti, tai myöhästyminen on ajallisesti pitkä. Eli jos ovat jo sanoneet että kitara on menossa kohti asiakasta 19.5.2006 ja nyt on melkein kuukausi tuosta kulunut (ja vielä todettu että mitään kitaraa ei ole lähetettykään) niin mielestäni asiakkaan EI PIDÄ maksaa täyttä hintaa tuotteesta. Toimittaja saa laskea hintaa ns. vahingonkorvauksena. Jolleivat halua hyvittää aiheutunutta "vahinkoa" niin asiakas on oikeutettu purkamaan kaupan. Toteaa siihen vain että "sitten me ei tehdä kauppaa!".
 
PS. HUOMIO! Tämä siis koskien kaikkia liikkeitä ja kauppoja. Tällä kirjoituksella ei ole mitään tekemistä Musamaailman ja heidän kaupankäynnin kanssa, vaan lähinnä yleismaailmallinen kirjoitus jota voi soveltaa kaikkien kanssa.
Oman käsitykseni mukaan olen "Kitaransoiton kehitysmaa" -bonecrusher
http://www.myspace.com/dimeshred
samulijp
16.06.2006 13:10:28
miinusta siitä kun eivät voineet myydä kitaran kielisatsista yhtä kieltä, vaan piti ostaa koko paketti.
 
Hoho! Monta kertaa ollut hauskaa tyyppien kustannuksella jotka hakevat kitarankieliä ja plektroja 1kpl kerrallaan.
 
Kannattaa yleensä ottaa yhteyttä ja antaa palautetta mahdollisimman korkealle yrityksen hierarkiassa. Ikävä että menee liikkeen maine yhden tunaroinnin takia. Musiikkiliikkeet on aina ollut jotenkin jänniä palvelultaan ja toiminnaltaan verrattuna muiden alojen kauppoihin.
"Kaikki muu paitsi musiikki on turhaa" Mnet
PL
16.06.2006 13:24:29
Musiikkiliikkeet on aina ollut jotenkin jänniä palvelultaan ja toiminnaltaan verrattuna muiden alojen kauppoihin.
 
Tuleppas vilkaisemaan etelä-savolaisia rautakauppoja, niin yllätyt.
McNulty
16.06.2006 13:24:49 (muokattu 16.06.2006 13:26:00)
Hoho! Monta kertaa ollut hauskaa tyyppien kustannuksella jotka hakevat kitarankieliä ja plektroja 1kpl kerrallaan.
 
Äläs nyt... kaveri kerran Citymarketissa irtokarkkien luona punnitsi karkit yksitellen ja löi niihin tarrat. Loppusumma XXX grammaa karkkia oli tasan 0 euroa :)
 
edit: en muista grammoja enää paljonko oli... pussissa kuitenkin reilusti karkkia.
 
PS. olisittepa nähneet kassan ilmeen kun joka karkissa lappu :)
Oman käsitykseni mukaan olen "Kitaransoiton kehitysmaa" -bonecrusher
http://www.myspace.com/dimeshred
Keppis
16.06.2006 14:27:26
Hoho! Monta kertaa ollut hauskaa tyyppien kustannuksella jotka hakevat kitarankieliä ja plektroja 1kpl kerrallaan..
 
Mää hain uuden akusttisen KIELEN, kun uudesta setistä samantien katkes yks. 3€ makso. Vitutti. Loppu.
"Ei soiteta Paranoidia, nyt soitetaan heviä!" http://www.mikseri.net/fobia
kingdom
16.06.2006 14:28:47
PS. olisittepa nähneet kassan ilmeen kun joka karkissa lappu :)
 
Mahtoi olla mukava liiman maku.
-septimisti-
16.06.2006 14:31:18
Kannattaa yleensä ottaa yhteyttä ja antaa palautetta mahdollisimman korkealle yrityksen hierarkiassa. Ikävä että menee liikkeen maine yhden tunaroinnin takia. Musiikkiliikkeet on aina ollut jotenkin jänniä palvelultaan ja toiminnaltaan verrattuna muiden alojen kauppoihin.
 
Yksi tunarointi, joo. Tästä koko hommasta välittyy vain sellainen kuva että asiakaan päälle on koko ajan paskannettu oikein huolella. Kitara on suomessa! Tuote on jo lähetetty sinulle! Kitaraa ei ole vielä tehtykään! Tilausta ei ole olemassakaan! Tuote tuli sittenkin just eilen!
 
Kyllähän tässä nyt vähitellen alkaa täyttyä se raja, että asiakkaalla on oikeus purkaa kauppa. Ainoana ongelmana se, onko asiakas nyt sitten tarpeeksi selvästi vaatinut tuotetta itselleen tietyn ajan kuluessa, vai onko toimitus vain siirtynyt ja siirtynyt ilman sen kummempaa dramatiikkaa. Joka tapauksessa kitara on luvatusta yli kuukauden myöhässä ja sittemminkin luvattu päivämäärä on nyt umpeutumassa.
 
Suosittelisin että soitat maanantaina musmaailmaan ja lyöt nyrkkiä pöytään, sanottiin siellä sitten mitä tahansa.
 
a, Liike ilmoittaa että kitara on saapunut. Huomautat, että tämä on kuultu ennenkin, ja kitara on mukamas lähetetty yli kuukausi takaperin sinulle. Tämän jälkeen ilmoitat purkavasi kaupat jos kitara ei jostain syystä ole tietyn aikarajan sisällä Kuopiossa. Vaihtoehtoisesti voit sopia reilusta alennuksesta siinä hypoteettisessa tilanteessa kun kitara myöhästyy tälläkin kertaa sovitusta.
 
b, Liike ilmoittaa että kitara ei ole vielä tullut. Vaadit kaupan purkamista tai reilua alennusta hintaan. Jos musamaailma ei kaupan purkamiseen suostu, otat yhteyttä kuntasi kuluttaja-asiamieheen.
hemmo
16.06.2006 14:38:42
 
 
no hei armoa musamaailmalle, siel on sentään välil just letkeitä myyjiä, ainaki sata kertaa mukavampia ku joka-aamuisen sitruunan syöneet musafazerin hyypät
 
Höhö! Asia on juuri päinvastoin. F-Musiikissa saa edes palvelua varsinkin jos pyytää, eikä Musamaailman seinilletuijottelua. Munsta.
Sedaps.
nahkalipsi
16.06.2006 14:48:45 (muokattu 16.06.2006 14:52:53)
Hoho! Monta kertaa ollut hauskaa tyyppien kustannuksella jotka hakevat kitarankieliä ja plektroja 1kpl kerrallaan.
 
Ehkä kaikki ei käytä kitaroissaan valmiita settejä. Ehkä joku haluaa seitsemänkieliseen kitaraansa sen seittemännen kielenkin.
 
Ilman muuta pitäisi olla irtokieliä kaupan. Varsinkin musamaailman "kokoisessa" liikkeessä.
 
edit: esim. .10 .13 .17 .26 .36 .52 .70 -settiä ei saa mistään. 52/70 pitää hommata erikseen. Vituttaa ostaa kolme kielisettiä.
Roses are red, violets are blue. All by base are belong to you
Pieni rumpalipoika
16.06.2006 14:49:05
 
 
Fasu on petrannut asiakaspalvelussa huomattavasti. Mä boikotoin sitä mestaa yli 10 vuotta, mutta pari vuotta sitten ilokseni huomasin, että sadan vuoden tumpeloinnista ja töykeydestä on otettu opiksi.
Tupuna: Mun mielestä sä oot edelleen idiootti ja sulla on pieni muna.
hullu_ukko
16.06.2006 14:55:40
Höhö! Asia on juuri päinvastoin. F-Musiikissa saa edes palvelua varsinkin jos pyytää, eikä Musamaailman seinilletuijottelua. Munsta.
 
Minä taas sain hieman yli-innokastakin palvelua kun kävin talvella musamaailmassa. Olivat kyllä heti niin avuliaalla päällä kun sanoin että joskus kesällä pitäisi kalliimpi kitara ostaa ja kyllä olivat heti tarjoamassa vaihtoehtoja.
Ja huom. En edes pyytänyt mitään erikoisempaa palvelua. Totesin vain että ajattelin ostaa uutta kitaraa kesällä samalla kun maksoin floikkaan ostamani uuden kiilan jolloin myyjä hyppäsi ylös tuolista ja lähti esittelemään kitaroita.
''Sori vaan mut pikkuveljeni kirjoitti sen ku käytämme tätä yhteisesti, joten...'' -Friedman
stenel
16.06.2006 19:10:01
Höhö! Asia on juuri päinvastoin. F-Musiikissa saa edes palvelua varsinkin jos pyytää, eikä Musamaailman seinilletuijottelua. Munsta.
 
Kuulostaa siltä, ettet ole Musamaailmassa käynytkään.Munsta.
Parasta lyriikkaa v. 2006:"DJ ja tanssilattia, passoissa tuhat vattia, kaupunki valvoo, kun me tanssitaan vielä, tanssitaan vielä..." -Jane-
Juustonaksu
16.06.2006 19:37:02
Ehkä kaikki ei käytä kitaroissaan valmiita settejä. Ehkä joku haluaa seitsemänkieliseen kitaraansa sen seittemännen kielenkin.
 
Ilman muuta pitäisi olla irtokieliä kaupan. Varsinkin musamaailman "kokoisessa" liikkeessä.
 
edit: esim. .10 .13 .17 .26 .36 .52 .70 -settiä ei saa mistään. 52/70 pitää hommata erikseen. Vituttaa ostaa kolme kielisettiä.

 
Katsastin tuossa, että DLX:stä irtokieliä ostaessa 6-kielisen täydellisen custom-setin hinta pyörisi siinä 10-11€ pinnassa. Ei todellakaan paha, varsinkin kun saa jokaisen koon ihan miten itse haluaa. Jos ottaa G:n punottuna niin se tuo kyllä euron jo lisää hintaan. Ja joku .70 kokoinen 7-kielisen B olisi toisi hinnan n. 13-14€. Onko liikaa?
 
Ei sitä kolmea settiä tarvitse ostaa. ;) Täytynee pistäytyä tuolla DLX:ssä joku kerta ja valkata samantien useita custom-settejä mistä sitten valita itselle sopivin. :)
 
Asia on toinen, jos et asusta Helsingin suunnalla.
Todellisuus on vain psilosybiinin puutteesta johtuva illuusio.
Hiku
16.06.2006 19:44:40
hinnan n. 13-14€. Onko liikaa?
 
Muista en tiedä, mutta en mä ainakaan ostaisi noin kallista settiä, vaikka custom olisikin. Tosin jostain Elixireistä voisin tuon hinnan melkeimpä pulittaa.
"Mun mielestä(kokemuksella) teoriakitaristit keulii tietäväisyydellään, mut sit he ovat kuitenkin ihan paskoja kitaransoittajia." -Friedman V.U.K #24
Juustonaksu
16.06.2006 22:38:49
Muista en tiedä, mutta en mä ainakaan ostaisi noin kallista settiä, vaikka custom olisikin. Tosin jostain Elixireistä voisin tuon hinnan melkeimpä pulittaa.
 
Tottahan toki, seitsemänkielisen setti. Jos niitä myydään valmiina niin tuntuu, ettei se alin ole riittävän paksu. Useimmat varmaankin joutuvat ostamaan juurikin mainitut kaksi tai peräti kolme settiä. Onko siinä järkeä sitten? :)
 
Kaksikin settiä kustantaa varmaan alimmillaan 15€, jos kotimaasta ostaa. Ja tuo seiskasettikin jää alle 13 euroon, jos G:n ottaa punoamattomana.
 
Niin että minusta on oikein passeli hinta maksaa Ernie Ballin irtokielistä 12.70€, jos koot ovat suunnilleen 11-17-26-w36-w48-w56-w70 Tuo oli sitten vain viitteellinen heitto, en miettinyt noiden paksuussuhteita ollenkaan, mutta you get the idea? :)
 
Osaatko sanoa, mitä valmiit seiskasetit maksavat ja mitä kokoja niissä on? :)
Todellisuus on vain psilosybiinin puutteesta johtuva illuusio.
benny
17.06.2006 09:19:51
 
 
En yhtään ihmettele että hommat ovat Musamaailman kanssa kusseet. Keskittäkää ostojanne enemmän Markun Musiikin, niin hommat luistavat.
 
Taidankin lähteä täältä Espoosta aina polkee pyörällä jonnekki Keski-Suomeen tms.
Lisää muita hyviä ideoita? :---------D
shitfuck inc.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)