Aihe: Kiista tekijänoikeuksista on kaatamassa känny-tv-hankkeeen
1 2 3 4 58 9 10 11 12
Feggy
14.05.2006 06:20:36
 
 
Edit. Äh, unohtakaa. Taisin ymmärtää väärin. Ilmeisesti Liedes & kumppanit ovat sitten lopulta tulleet kuitenkin siihen tulokseen mitä tässä nyt sivullekirjoittanutkin on jankannut, että normi dvb-h:sta ei tarvitse maksaa ylimääräisiä, ymmärsinkö oikein? Jos näin, niin voittihan se järki lopulta.
 
Siltä mustakin näyttää.
 
Edit#2. Sinänsä en kyllä edelleenkään ymmärrä tuota operaattoreiden jahtaamista. Ilman operaattoreita ei olisi koko perkeleen järjestelmää ja kukaan ei olisi kuulemassa minkään sortin teoksia. Ja operaattoreiden rahallinen panostus ja riskinotto tuonkaltaiseen järjestelmään on niin järkyttävän suuri, että tuntuu kovin kohtuuttomalta niiden rokottaminen tiedonvälityksestä.
 
Entä toisinpäin? Minkä vuoksi operaattoreille pitäisi antaa se raha, joka kuuluu teoksen tekijälle? Kyllä ne IT-ihmiset paljon leveämmin elää kuin nälkätaiteilijat, jotka sinnittelee minimituloilla teosto- ja gramex-korvauksien varassa muutamaa poikkeusta lukuunottamatta. Uuteen teknologiaan sijoittaminen on bisnestä, josta kyllä operaattorit saavat rahansa korkoineen takaisin. Kyllä mä ennemmin näen järkevänä sen, että yhteiskunnassa kulttuuria tuetaan siinä kuin bisnestäkin. Eikä teknologiasta ole mitään hyötyä ilman sisältöä. Vai haluaako ihmiset uudesta kännytv:stä katsoa vain chattia ja mobiilipelejä?
 
Selventävä kysymys: Jos MTV3 vääntää jotain lisämatskua, jota kykenee puhelimella katsomaan ja MTV3 maksaa siitä tarvittavat maksut oikeudenhaltijoille, tulisiko operaattorin joka tuon kaman välittää joutua siitä vielä maksamaan jotain? Jos tämä on takana, niin en todellakaan ymmärrä. Tosin on taas kellonaikakin sellainen, ettei ihme olisi jos pihalla olisin :)
 
Ei kai välittäjä maksa, vaan ohjelman tilaaja.
"Ymmärryksenpuutteemme päälähde on siinä, että meillä ei ole yleisnäkemystä sanojemme käytöstä" - Ludwig Wittgenstein: Filosofisia tutkimuksia
M-Juhana
14.05.2006 08:35:16
 
 
No, jos katselijamäärät ei lisääntyis, mitä järkeä olis rakentaa uutta väylää?
 
Viitannee siihen, että henkilöt jotka työn, vapaa-ajan tai liikkeelläolon vuoksi joutuivat ennen kieltäytymään töllön tarjoamasta laatuohjelmasta, voivat nyt tsiigata ostos-tv:nsä 256 säkenöivässä värissä tulitikkuaskin kokoiselta, usein taustavalottomalta ruudulta.

 
Eli tavallaan pitäis sitten ollakkin joku päätekohtainen maksu. Munkin pitäis maksaa esim. kolme tv-lupaa, koska taloidessamme on kolme televisiota ?
 
:-)
jäykkis
14.05.2006 08:42:12
Selventävä kysymys: Jos MTV3 vääntää jotain lisämatskua, jota kykenee puhelimella katsomaan ja MTV3 maksaa siitä tarvittavat maksut oikeudenhaltijoille, tulisiko operaattorin joka tuon kaman välittää joutua siitä vielä maksamaan jotain?
 
Minusta tuossa Liedeksen lausunnossa ei faktisesti tullut esille mitään uutta ja siksi yritin tuoda lainausta tännekin. Liekö sitten tuossa kopioinnissa mennyt jotain pieleen vai oliko se alunperinkin torso. No, Feggy korjas.
 
Liedeshän likipitäen toistaa sen mitä se sanoi jo tammikuussa ja josta tämä viimeajan polemiikkikin syntyi. En käsitä miten jotkut toimittajat ovat löytäneet siitä nyt aiheen otsikkoon "Opetusministeriö mediafirmojen kannalle".
 
Se vähä mitä mitä tätä probelmatiikkaa olen seurannut niin kyse näyttäisi olevan juuri siitä mitä sanoit ja minkä lainasin. Näyttää että TO tahot eivät haluakaan "myydä" raaka-ainetta, valiolle maitoa, vaan he haluavat verottaa koko ketjua. Ajatus sinälläänhän ei ole uusi, vrt. esimerkiksi se murheellinen taksi- ja parturi-episodi.
Laittoman lähteen tunnistaa halvasta hinnasta. -Antti Kotilainen- / Tietokoneella musiikin kuuntelu on extraa. Kannattaa harkita tavallisen cd-soittimen hankkimista. -Tommi KyyrÄ-
Leikari
14.06.2006 20:27:09
HS:n mukaan päätös koskee sellaisiakin tilanteita, joissa ohjelmia sovitetaan kännykän ruudulle pienillä muutoksilla, kuten kuvan rajausta muuttamalla. Säädöksen mukaan tällöin ei syntyisi kokonaan uusi televisio-ohjelma.
 
tuo on sikäli mielenkiintoinen tulkinta, että YLE on ollut kovin tiukkana kieltämässä esim. digilähetysten analogista edelleenvälitystä esim. kaapeliverkossa ja keskusantennijärjestelmissä
Soitetaan jamia!
Teijo K.
14.06.2006 20:32:24
 
 
tuo on sikäli mielenkiintoinen tulkinta, että YLE on ollut kovin tiukkana kieltämässä esim. digilähetysten analogista edelleenvälitystä esim. kaapeliverkossa ja keskusantennijärjestelmissä
 
Isomman oikeudella. :)
Neuvostoliittolaisen soitinrakennuksen ylivoimaisuuden ylistyksen kerho #1
Älä klikkaa tätä Klikkaa sensijaan tätä
jäykkis
14.06.2006 22:47:10
tuo on sikäli mielenkiintoinen tulkinta, että YLE on ollut kovin tiukkana kieltämässä esim. digilähetysten analogista edelleenvälitystä esim. kaapeliverkossa ja keskusantennijärjestelmissä
 
Niin, liekö kyseessä ollut sama asia kun tässä nyt. Politiikkaa ja sama maali jota nyt oltaneen saavuttamassa?
Laittoman lähteen tunnistaa halvasta hinnasta. -Antti Kotilainen- / Tietokoneella musiikin kuuntelu on extraa. Kannattaa harkita tavallisen cd-soittimen hankkimista. -Tommi KyyrÄ-
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4 58 9 10 11 12
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)