Aihe: Ikivanhan Grundig-mikin kytkentä..
1
Niq
07.10.2003 20:00:11
 
 
Tällainen mötikkä löytyi ja nyt pitäis sitten saada toimimaan. sisältä löytyy joku muuntajan tapainen, lieneekö kyseessä siis konkkamikki? Kaapelista löytyy kokonaiset 3 johdinta + maa ja nuo kaikki on kytketty tuohon muuntajaan, josta tietysti menee sitten kaksi johtoa + maa mikkikapseliin.
 
Digikamera olisi mukava, olisi ehkä helpompi ymmärtää tätäkin kysymystä..=)
[ostin ku sai halavalla]
poppamies
07.10.2003 20:53:08
 
 
No se mötikkä on todennäköisesti sovitusmuuntaja. Ehkä näin.Arvailu on että vain impedanssin soivitin.
"G-strings are for strippers"
Niq
07.10.2003 21:27:02
 
 
Liitin on 3-piikkinen DIN, ne kolme johtoa kytketty piikkeihin ja sitten se vaippa siihen runkoon, eli mikä toi kolmas johto sitten on?
[ostin ku sai halavalla]
kivi
08.10.2003 01:52:32
Liitin on 3-piikkinen DIN, ne kolme johtoa kytketty piikkeihin ja sitten se vaippa siihen runkoon, eli mikä toi kolmas johto sitten on?
 
Sen keskipiikin pitäisi joka tapauksessa olla maa, eli sen pitäisi mennä siihen vaippaan kiinni.
 
Jos tuosta saa sekä korkea- että matalaohmista signaalia, on
1 korkeaohminen
2 maa, paluu, -
3 matalaohminen
 
Olisko tuollaisesta kyse? Silloin jompikumpi laitimmainen johto lähtisi mikin sisältä eri kohdasta tai jopa ennen impedanssimuuntajan kelaa, eiksje?
 
No, kokeilemallahan tuo selviää. Älä laita phantomia päälle kun kokeilet.
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)    
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)