Aihe: Otelautaa kovertamaan
1
Aki
24.05.2006 17:31:13
 
 
Jos moiseen päättä jostain syystä ryhtyä, niin kuvittelisin Dremel-tyylisen työkalun olevan tuohon lähes täydellinen. Noita Dremel-kloonejahan saa Clasohlsonien lisäksi jo Lidleistä, eikä maksa paljoa.
 
Luulen että porakoneen apunakäyttäminen perustuu juuri dremel-tyylisiin kärkiin.
"We are the winners, of Eurovision. Vote! Vote! Vote for the Winner!!!" -Liettuan Euroviisuedustaja 2006
oiva tumpeloinen
24.05.2006 21:19:21 (muokattu 24.05.2006 21:22:06)
Mä taas en uskaltais itse lähteä kaivertamaan muulla kuin viilalla ja paperilla, mutta se johtuu ehkä enemmänkin musta....ja siitä, että on vähän huonosti noita työkaluja. =(
 
Ei siinä kaivertamisessa kuitenkaan loputtoman kauan mene, varsinkaan jos ei meinaa koko otelautaa kaivertaa.
 
E: Tulipa mieleen, että just vähän aikaa sitten näin todella pienen Dremel-virityksen kaverin varastossa: siihen sai erillisen kynän, jolla pystyi kirjoittamaan. Voisi sopia tarkoitukseen.
teemu j
24.05.2006 22:22:48
Mul on joku Saksalainen kitara lehti, jossa kyseinen toimen pide on tehty Elun ylä jyrsimellä johon on laitettu pleksi jyrsimen alapintaan ettei metalli pintainen pohja raapi nauhoja.
jyrsintä on tehty nauhojen välistä siten että varsinaisiin nauhojen reunoille on jätetty alkuperäistä puuta noin pari milliä, ettei käy vahinkoa ja jyrsin ota nauhaan kiinni, jonka jälkeen loppu työ on tehty viilalla ja santapaperilla. lehden netti os, on www.guitar.de lehden numero 08/05 nr.63
Elämä on sturaa ja housussa on kuraa!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)