Aihe: Sanoitusten vaaraallisuus: Sentenced, natsi-Saksa, Kärpät.
1 2 3 4 5
Bonham
03.10.2003 14:28:41
Kyllähän se niin on, että mistä tahansa tekstistä voi vääntää halutessaan minkälaisen tulkinnan tahansa, tämä ei liene uutta.
 
Melko tajua touhua kuitenkin. Vaikka onhan kyseessä kaksi niinkin vaarallista asiaa kuin jääkiekko ja musiikki...
Opinions are like assholes, everybody's got one. (Harry Callahan)
Brewtal
03.10.2003 14:31:17
Jotain aivan käsittämätöntä touhua. Ei voi käsittää näitä viisaita herra progessoreja.
Alcohol Fueled Brewtality
Teijo K.
03.10.2003 14:34:29 (muokattu 03.10.2003 14:35:26)
 
 
Päivän huumoriannos tuli saatua kätevästi. Ihme professoreja, ei töitä näytä riittävän kaikille koulutetuillekaan ihmisille, kun ehtii tuollaisia etsimään.
 
Ps. Niin rovastithan työskentelevät sen päivän viikossa. Sehän selittääkin kaiken.
Kun kuudes eukko oli pudonnut ikkunasta, kyllästyin katselemaan heitä, ja lähdin Maltsevskin torille, missä sokea mies oli kuulemma saanut lahjaksi villasaalin. (Daniil Harms)
Karlsson
03.10.2003 14:35:15
No hohhoijaa.
 
Kyllä on oikein kaivamalla kaivettu toikin kritiikki tosta biisistä ja, kuten vastineessa tuumailtiinkin, kertoo enemmän kritiikin antajasta kuin biisintekijästä.
 
Tulinpa vihaiseksi taas. Prkl.
 
Pitää pikkusieluisten ja ahdaskatseisten ihmisten päästä pätemään tämmöisessäkin asiassa.
 
Mutta minkäs teet.
"I don´t want you to play that chinese music in my orchestra!" -Cab Calloway be-bopista innostuneelle Dizzy Gillispielle joskus 40-luvulla
Tympee Huttunen
03.10.2003 14:36:19
Hyvä kirjoitus Lopakalta asian tiimoilta.
Myynnissä Mazda 323 1.6i vm. 89 hp.1100e. KIIRE!
spirit of 69
03.10.2003 14:36:59
Aivan sairasta toimintaa. Kyseisellä bändillä ei ole koskaan tietääkseni ole ollut minkään asteisia natsiyhteyksiä, päinvastoin.
Ja kuten Lopakka jutussa mainitsi, mistä tahansa saadaan väännettyä mitä kuraa tahansa jos oikeen hakemalla haetaan.
Natseja tässä jutussa ovat kyseiset hihhulit jotka tuomitsevat asioita niihin tarkemmin perehtymättä.
Mielestäni kärpät voisi huoletta pitää kyseisen kappaleen kannatuslaulunaan ja mennä asiasta vaikka käräjille asti jos tarve vaatii.
PL
03.10.2003 14:37:27 (muokattu 10.12.2003 09:58:19)
..................
Teijo K.
03.10.2003 14:37:34
 
 
No hohhoijaa.
 
Tulinpa vihaiseksi taas. Prkl.

 
Älä suutu, nousee verenpaine. Tuollaisille pikkusieluille kannattaa vain nauraa mahdollisimman sydämellisesti. Naurun aiheita ei ole koskaan liikaa, ja tässä nuo nyt tekevät itsestään sellaisen ihan vapaaehtoisesti.
Kun kuudes eukko oli pudonnut ikkunasta, kyllästyin katselemaan heitä, ja lähdin Maltsevskin torille, missä sokea mies oli kuulemma saanut lahjaksi villasaalin. (Daniil Harms)
waxivore
03.10.2003 14:44:06
Raha juttelee ja häränkakka kävelee, ei liigakiekkoa Oulussakaan pelata ilman sponsorirahoja.
 
Tämä on totta. Itse ehdin jo asian tiimoilta ottaa yhteyttä Kärppä-organisaatioon fanin näkökulmasta. Toivottavasti näin tekee muutkin Kärppä/Sentenced fanit.
 
Tuskin sponsoreita katoaisi vaikka biisin soittamista jatkettaisiinkin. On se vaan niin helvetin väärin, jos yllä esille tulleiden perusteluiden johdosta jotain tällaista pääsee tapahtumaan.
Älä mene sieltä missä aita on matalin - Mene sieltä missä aitaa ei ole
Neon
03.10.2003 14:52:02
Tämä on kyllä jotain aivan älytöntä. Kaipa sitä kaivamalla saa melkeimpä mistä tahansa sanotuksista yhteyksiä Natseihin, Staliniin tai vaikkapa mafiaan. Mutta onko nyt siinä mitään järkeä vääristellä sanotusten alkuperäistä tarkoitusta ja väittää aivan täysin perusteettomasti jotain yhteyksiä "pahuuteen". Hohoh.
Kävele Läpi Neonvalojen
1960-1980
03.10.2003 15:00:03
Nyt aletaan olemaan pelottavan lähellä jenkkilän meininkiä. Vähän suhteellisuudentajua.
Voitto Mälli
03.10.2003 15:01:28
Ihan tuli mieleen tämä 80-luvun tapaus, jossa Judas Priestiä syytettiin itsemurhayllytyksstä. Joku kuunteli Judas Priestin levyjä väärinpäin ja oli kuulevinaan sieltä "Do it, do it!", ja tämän perusteella syytti JP:tä nuoren pojan itsemurhasta, koska tämä oli kuunnellut tuota levyä ennen tekoaan. Onhan näitä neropatteja ollut...
Valdemar
03.10.2003 15:01:34
haha, rankka juttu
No Anaesthesia !
HaloOfFlies
03.10.2003 15:02:29
 
 
Kaikille niille, jotka tästä metakan nostivat, voisi sanoa että "herätys, ne ovat vain sanoituksia". Ihmeellistä pelleilyä, sanon minä.
"It may be cheesy, but it's the best cheese around" - Paul Stanley
Cathi777
03.10.2003 15:03:41
 
 
haha, rankka juttu
 
Mitä pelleilyä... On uskomatonta, että vielä nykyaikanakin voi jotain tällaista tapahtua, en pysty ymmärtämään. Niin kuin tuosta jutusta huomaa ei kukaan tavallinen ihminen ollut kiinnittänyt mitään huomiota koko asiaan. Enkä ymmärrä miten jotkut kaksi sanaa voi loukata ketään ihmistä. Hyvä Suomi, jälleen pisteet kotiin!!
Veri on vettä sakeampaa
Guderian
03.10.2003 15:03:58
 
 
Tämä on taas tätä että natsit pitävät edelleen ihmisiä kahleissaan ;) Vakavasti puhuen, vaikka kovasti hurskastelulta tämä asia kuulostaa niin en kyllä itse olisi kirjoittanut tuollaiseen kappaleeseen "Blut und ehre" -riviä :)
Klotzen, nicht Kleckern!
Teijo K.
03.10.2003 15:08:42
 
 
Tämä on taas tätä että natsit pitävät edelleen ihmisiä kahleissaan ;) Vakavasti puhuen, vaikka kovasti hurskastelulta tämä asia kuulostaa niin en kyllä itse olisi kirjoittanut tuollaiseen kappaleeseen "Blut und ehre" -riviä :)
 
Totta puhuen siellä ei onneksi olekaan "Blut und ehre" riviä. Suomenkieli tekee siitä aivan eri asian.
Ja aika harva on tutustunut toiseen maailmansotaan, tai maailmansotien välisen ajan Saksan historiaan, niin tarkkaan että tuollaisia edes tietää. Saati tajuaa sen kääntää saksaksi.
Kun kuudes eukko oli pudonnut ikkunasta, kyllästyin katselemaan heitä, ja lähdin Maltsevskin torille, missä sokea mies oli kuulemma saanut lahjaksi villasaalin. (Daniil Harms)
waxivore
03.10.2003 15:09:12
Tämä on taas tätä että natsit pitävät edelleen ihmisiä kahleissaan ;) Vakavasti puhuen, vaikka kovasti hurskastelulta tämä asia kuulostaa niin en kyllä itse olisi kirjoittanut tuollaiseen kappaleeseen "Blut und ehre" -riviä :)
 
Siis "Routasydän" -kappaleessa oli rivi "veri ja kunnia" suomenkielellä, ei saksaksi.
Älä mene sieltä missä aita on matalin - Mene sieltä missä aitaa ei ole
Chemo
03.10.2003 15:09:48
 
 
Mutta onko nyt siinä mitään järkeä vääristellä sanotusten alkuperäistä tarkoitusta ja väittää aivan täysin perusteettomasti jotain yhteyksiä "pahuuteen". Hohoh.
 
Taisivat saada tuolla tempulla kuitenkin tahtonsa läpi. Ikävää että tuollaisella voidaan terrorisoida muiden tekemisiä. Joskus tuntuu että pahimpien fundiksien touhuissa on taustalla pelkkä vallanhalu, himo siihen että saadaan itse määräillä mitä tehdään; tai mitä musaa soitetaan ja mitä ei.
 
Tämä siis ottamatta kantaa siihen, minkälaisia reaktioita lausahdus "veri ja kunnia" hevibändin sanoituksissa olisi mussa itsessäni herättänyt.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4 5
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)