Aihe: Musiikintallennus/siirto
1
Peltor
20.05.2006 21:21:53
Tervehdys
 
Olen selannut kyseisiä otsikoita, mutta aivan sitä mihin tarkoitukseen etsin, en ole löytänyt vastausta.
 
Eli haluaisin nauhoittaa Sähkörumpujani, Roland-TD12.
 
Tarvitsisin digitaalisen moniraitatallentimen, mutta sormi menee suuhun teknillisessä puolessa.
Mitä siis tarvitsee ottaa huomioon, saadakseni sähkörumpuni nauhoitettua digitaaliseen moniraitatallentimeen?
 
Toiseksi, aion nauhoittaa myös kitaraani, ja myös mahdollisesti koskettimia ja bassoa.
Ideana on myös siirtää tallenetut taidat kotikoneeseen ja editoida mahdollisesti cubasella tai muulla vastaavalla.
 
Kannattaako minun ostaa jokin kalliimpilaite
Esim: http://www.thomann.de/thoiw3_boss_b … 0cd_16spur_hdrecorder_prodinfo.html
 
Vai jokin halvempi, jolla vain siirrään musiikin koneeseeni.
 
Saako noihin digitaalisiin tallentimiin liitettyä kitaran suoraan v-ampin kautta ?
Vai miten saan efketit niihin luotua?
 
Mitäs piuhoja ja ohjelmia joutuu myös hankkimaan?
 
Kiitos.
Aki
21.05.2006 02:33:45
 
 
TD-12:een pätee ihan normaalit linjatasoisen signaalin äänityksen toimintatavat. Siinä on masterlähtöjen lisäksi 2 auxia, joten kaverin TD-12:lla ollaan otettu neljä raitaa: basari, snara, ja loppuihin kahteen tomit ja "ovarit" stereomiksauksena. Voit myös tallentaa soittosi TD-12:een midiraidaksi, ja tuon midiraidan soittaessa äänittää tietokoneelle, mikäli tietokoneessa Midi-liitäntä tai -sovitin.
 
Linjatasoiselle äänittämiselle:
 
Vaihtoehto 1:
Äänikortti jossa 4 sisääntuloa, ja tietokoneen valjastus äänityskäyttöön.
 
Vaihtoehto 2:
Esim halpa (vanha) Fostex, josta raidat koneelle ADAT-väylää pitkin. Vaatii koneeseen ADAT-äänikortin.
 
Vaihtoehto 3:
Uusi pienempi tallennin, jossa USB (tai firewire) -liitäntä tietokoneelle, ja jolla saa 4 raitaa tallennettua kerralla.
 
Vaihtoehto 1:ssä on vähiten työvaiheita, mutta järjestelmä ei liiku reissussa yhtä helposti. Linjatasoisethan voi äänittää kotona vaikka keskellä yötä, joten omassa käytössä luulisin päätyväni tuohon.
 
Niinkuin päädyinkin.
 
Saako noihin digitaalisiin tallentimiin liitettyä kitaran suoraan v-ampin kautta ?
V-Ampissa on linjaulostulo, joten sillä saa tallennettua mihin tahansa linjasignaalia ymmärtävään tallentimeen. Esim mp3-soittimeen, jos jostain syystä haluaa.
 
Mitäs piuhoja ja ohjelmia joutuu myös hankkimaan?
Tämä on ihan FAQ-asiaa, ja pääset näissä asioissa parhaiten jyvälle lukemalla niitä FAQ:eja. Tarvitset ainakin äänityssoftan ja plugista äänikorttiin sopivat piuhat. Kaikki tarvittavat softat ja efektit löytyy myös ilmaisina, sekä useammanhintaisena. Edullisia softia tulee monesti äänikorttien mukana.
Markkinoiden kuninkaita ovat Cubase, Pro Tools, ja Sonar.
Peltor
21.05.2006 14:18:54
Suuret Kiitokset Aki.
 
Sopisiko tämmöinen laite tarkoituksiini ?
http://www.thomann.de/thoiw3_artikel-192636.html
 
Äänikorttina koneessani on, Creative Labs Sound Blaster X-Fi.
 
Eli, ei kannata ostaa tuota 1200e Bossin härveliä, kun siirrään kumminkin koneeseen tallennetut raidat ?
 
Vai onko tuossa Bossin laitteessa jotain mitä ei löydy perusmusiikki ohjelmista ?
 
Entä onko äänenlaaduissa eroja tolla Fostexilla ja Bossilla ?
passe
21.05.2006 20:38:30
Noinkohan se muuten onnistuisi "kytkeä yhteen" kaksi TD12 moduulia, siis taka-ajatuksena 8:n audioraitaa... Aivan käsittämätöntä etteivät voineet jo tällä kierroksella moduuleita uusiessaan pykätä tähän 8:a ulostuloa! Maksaahan tuo kuitenkin ihan rahaa.
"Good is in the details..."
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)