Aihe: "Lisää tai poista sovellus" ohjelma ei poista aina kaikkea?
1
keppisankarit
30.09.2003 14:23:57
Siis tuo kyseinen ohjelma ei välttämättä kaikkea aina poista.
Esim. huomaat kun poistat jonku ohjelman nii menepä
sen jälkeen käynnistä valikko > etsi. Kirjota siihen
sen ohjelman nimi minkä poistit ja paina "etsi."
Saattaa jäädä aika paljokin kuvakkeita siitä poistetusta
ohjelmasta ja sit ne pitää erikseen poistaa. Onko muilla kyseistä "ilmiötä" ilmenny?
JulGubbe
30.09.2003 16:11:43
On, ja se on ihan harkittukin juttu. Esimerkiksi pelien ja ohjelmien tallennustiedostoja ei poisteta automaattisesti, sillä niille saattaa olla käyttöä vielä ohjelman poistamisen jälkeen.
 
Jos se ohjelma jää sinne lissä poista sovellus listaan, kannattaa imuuttaa netistä RegCleaner-jolla saa siivottua konetta. Niin, ja kannattaa tuo ohjelma muutenkin hommata.
Marsuni synnytti eilen kuusi poikasta. Kun aamulla menin katsomaan, se oli syönyt niistä kaksi... No, hemmetti, minäkin vedin pari.
karkki
30.09.2003 19:34:47
 
 
Kuvakkeita jää aivan varmasti, jos olet siirrellyt niitä muihin hakemistoihin/paikkoihin kuin minne asennusohjelma niitä sijoittaa. Toki niitä voi jäädä muutenkin.
Siivoussoftista suosittelen lämpimästi EasyCleaneria, joka osaa erittäin tehokkaasti siivota rekisteritiedostot ja tehdä muutakin hyödyllistä.
Jaz
01.10.2003 08:18:33
 
 
Myös system mechanic poistaa tehokkaasti poistettujen ohjelmien rippeitä koneen syövereistä.. Samalla ohjelmalla saa myös optimoitua nettinopeuden. Kaapelimodeemilla nopeus moninkertaistui optimoinnin seurauksena.
keppisankarit
04.11.2003 16:43:08
Niin, nyt tässä vähä aika sitte tuli tosta
kompuutteri lehdestä tommonen ohjelma kun:
"jv16 PowerTools"...tommonen putsaus ohjelma,
ja mitä nyt oon kokeillu nii vaikuttaa aika hyvältä...
poistaaks toi nyt sitte kaikki? Siitä en oo vielä varma?
Käytättekö te muut tota??
PasiB
04.11.2003 19:26:28
Your uninstaller! on ohjelma joka poistaa kaikki asennuksessa tulleet tavarat koneesta, edellyttäen että wintoosa ei käytä jotain tiedostoa. Kokeiluversio löytyy:http://www.shareup.com/your-uninstaller.html
Kitarassa on liikaa kieliä
Lekuri
05.11.2003 09:22:08
Niin ja kannattaa käyttää ohjelman omaa poisto-ohjelmaa. Windowsin poisto-ohjelma ei aina poista kaikkea ja jättää rippeitä esim. windows-kansioon.
Yritin iskeä baarissa muijaa mut se osukin siihe viereiseen jätkään.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)