Aihe: Kahler USA ja Charvel-projekti
1 2
Twinkle
20.03.2006 14:53:37

20.3.2006 - Viilukeskukselta tilattu neliö Pähkinäpuuta ja toinen neliö Lacewood-nimistä vekkulin näköistä puumatskua. Toivottavasti saan rojut huomenissa niin pääsen liiman, petsit/vahat/öljyt ja lakan ostamaan.

 
Mitä maksaa viilu yleensä? Kun tässä on uhonnut ostavansa sen harleybentonin, niin sen voisi kustomoida repimällä maalit veks, viiluttamalla ja petsaamalla.
McNulty
20.03.2006 15:04:43
Mitä maksaa viilu yleensä? Kun tässä on uhonnut ostavansa sen harleybentonin, niin sen voisi kustomoida repimällä maalit veks, viiluttamalla ja petsaamalla.
 
Pähkinäpuu maksoi 8e/m2 ilman 22% alvia. Alvin kanssa siis hieman reilu 9e/neliö. Lacewood oli 10e/m2 eli alvin kanssa 12,20e. Rahdit jonkun 10e Matkahuollon kautta kun en Turkkuses asu missä tuo viilukeskus.fi sijaitsee. Noin 30e maksaa nuo. Sitten jos siihen päälle petsi tai läpikuultava vaha/öljy + liima + lakka, niin varmaan 20-40e on sopiva arvio. Joku 50-100e budjetti kokonaisuudessaan olisi ihan jees.
 
Siihen päälle sitten pari satkua mikkeihin, elektroniikkaan ja uuteen kielisettiin :)
 
PS. Mitähän hintaa nuista Jacksonin mikeistä kehtaisi pyytää? 2kpl J-200 singlecoil-kokoisia stackeja ja yksi J-50BC Model 4 Bridge humbucker. Olen kyllä miettinyt että myisin tuon ylimääräisen JE-1200 Midboost-piirin sitten kuitenkin. Onhan minulla tuossa toisessa Charvelissa sellainen vielä olemassa ja kun kerran projektiskeban kannen rei'istä osa menee peittoon niin ei sitä alkup. elektroniikkaa siihen kuitenkaan kiinni saa.
 
Mitä tarjotaan toimivasta Charvel-setistä? 3 mikkiä, potikoineen, midboosteineen, jakkeineen ja miniswitcheineen?
"I must create a system, or be enslaved by another man's." -Blake
maxillaris
23.03.2006 00:07:17
http://maxillaris.tripod.com/charvel/Charvel4.JPG
 
Tuossa olisi uusin tuttavuus...eipä paljon näy menneet 20-vuotta tuossa pelissä. Soikin vielä hienosti. Väritys nyt on mitä karskein..heh..niin ja tuommosia kauloja olen vähemmän nähnyt näissä nelosissa.
McNulty
23.03.2006 09:13:15
http://maxillaris.tripod.com/charvel/Charvel4.JPG
 
Tuossa olisi uusin tuttavuus...eipä paljon näy menneet 20-vuotta tuossa pelissä. Soikin vielä hienosti. Väritys nyt on mitä karskein..heh..niin ja tuommosia kauloja olen vähemmän nähnyt näissä nelosissa.

 
Hieno Firecrackle... minulla on muuten vastaava, mutta hieman uudempi malli (ruusupuisella otelaudalla jossa hainevät)
 
http://k-18.org/~tero/charvel.jpg
 
Hyviksi soittimiksi olen havainnut nämä late 80s Charvelit. Oli minulla hetken Model 6 myös, mutta totesin että oma Charvel Model 4 soi paremmin. Ilmeisesti neckthru ei ollut tuon aikakauden Charvelien juttu. Siispä möin kutosen ja nyt talossa on pari nelkkua.
 
--- --- --- --- ---
 
Tänään tuli aamulla ilmoitus että viilut ovat saapuneet matkahuoltoon. Pääsee tuo kunnianhimoinen viilutusprojekti käyntiin, nimittäin päätin tehdä Charvelin kanneksi "shakkilaudan", lacewood ja pähkinäpuu viiluista vuorotellen noin 50x50 palasista. Saas nähdä onnistuuko... Helpottavana tekijänä on se, että voin liimata palan kerrallaan ja koko kitaran ei tarvitse olla tällöin puristuksessa.
 
Myös mikkipolitiikka on ruvennut hahmottumaan. DiMarzion osastolle käännyn sittenkin. Kaulamikiksi DiMarzio Humbucker From Hell ja tallamikiksi on vielä 3 vaihtoehtoa: Super Distortion, Tone Zone ja Steve's Special. Super Distortionia olen nyt katsellut, jos siinä olisi hieman "vintagempi" hevisoundi ToneZoneen ja Steve Spessuun verrattuna. Tietääkseni Steve's Special on saundiltaan aikas "hi-fi".
 
Tänään (23.3.2006) ja tulevan viikonlopun (24-26.3.2006) aikana selviää keskimikin kolosen täyttö ja kaulamikin kolosen suurentaminen humbuckerille. Kun ne on saatu fiksattua, pistän vähän puukittiä peitetyn kolosen saumoihin ja hion runkoa 60, 120 ja 240 santapaprulla. Sitten pääseekin viiluttamaan.
 
Tarkoitus on ottaa kuvia työvaiheista ja koostaa jossain välissä jonkinlainen simppeli sivusto Intterwebin täytteeksi.
"I must create a system, or be enslaved by another man's." -Blake
Harris
24.03.2006 21:02:43 (muokattu 24.03.2006 21:03:50)
Piru vieköön. Tulee varmaan hiton HYVÄN näköinen kitara!! Ittelläni on vuoden -95 Charvel San Dimas II, lacewood body:lla.
 
Laitappa kuvia työvaiheista, jos viittit.
Diabolicum
24.03.2006 21:10:11
 
 
Charvelit rulettaa aina!! Omaani en loppupeleissä myynyt pois.m/
Ei vaan raaski myydä.
HeviMetal DJ jo vuodesta 1998
kunnasja
11.04.2006 00:16:52
Odottakaas vaan poijjaat.... jahka saan oman Kahlerini ja Finlandia Instruments Custom F:äni, niin tulen tänne pullistelemaan minäkin!
 
(lue = kun kasvan isoksi, uskallan lähteä kartsalle minäkin)
 
Voin sanoa, että ei todellakaan tullut helpoksi eikä halvaksi hankkia talla jenkkilästä välikäsien kautta. Mutta koska sen pitäisi oleman paras, ei ollut vaihtoehtoa. Vielä joskus (kun saa lunastettua customin ensin) hommaan Ibaankin ton ZR-tallan. Vaikka sekin maksaa hunajaa ja mansikoita.
 
Nimperkele, oottakaa vaan... ;)
McNulty
11.04.2006 10:39:06
Odottakaas vaan poijjaat.... jahka saan oman Kahlerini ja Finlandia Instruments Custom F:äni, niin tulen tänne pullistelemaan minäkin!
 
Minä siellä kävin Teemun tykönä kyyläilemässä. Jokos nyt on hardwaret metsästetty?
 
Voin sanoa, että ei todellakaan tullut helpoksi eikä halvaksi hankkia talla jenkkilästä välikäsien kautta. Mutta koska sen pitäisi oleman paras, ei ollut vaihtoehtoa.
 
Eikös se ole uutena hieman reilu 300 dollaria? Mitäs muuten maksoi "about" kaikkine kuluineen? Niin ja se on oikeasti helkkarin nerokas laite. Kevyt käyttää ja todella hyvät säädöt... PARAS! Minä ainakin tykästyin kovasti Kahleriin.
 
Vielä joskus (kun saa lunastettua customin ensin) hommaan Ibaankin ton ZR-tallan. Vaikka sekin maksaa hunajaa ja mansikoita.
 
ZR-tallasta mie en pitänyt. Jotenkin kankea ja kömpelö käyttää. Ehkä en vain osannut, mutta mitäs sitä vaihtamaan soittotyyliä ja -tapaa kun tarjolla on monia muitakin millä tulee hyvin toimeen.
 
Nimperkele, oottakaa vaan... ;)
 
Ootellaan... niin ja siihen teikäläisen pikaviestiin vastailen tässä kunhan duuneiltani kerkeän. Palaillaan!
"I must create a system, or be enslaved by another man's." -Blake
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)