Mustikkamuffinssi 23.04.2006 22:51:15 | |
---|
Täällä oli joskus jollain osastolla juttua, kuinka tuosta DS-1:stä sai tuota leveliä "kovemmaksi" modattua, mutta en siitä yhdestä kuvasta minkä löysin oikein mitään ymmärtänyt. Olisiko jollain antaa ohjeita tuohon liittyen? Kiitoksia jo etukäteen. "Onni on kuin jazzia. Jos joudut kysymään mitä se on, et luultavasti saa koskaan tietää."
kalamies#45 >-)))> |
Läpistö 24.04.2006 20:52:29 | |
---|
"Treenaatteko te paljon" - No ei me oikeestaan koskaan. "Ai onko se niin että lahjattomat harjottelee?" - No joo. V.U.K #30 |
Gypsy 24.04.2006 23:07:02 | |
---|
Ne D4 ja D5 tossa on klippausdiodit. Niitten kynnysjännitettä nostamalla saat enemmän leveliä. Vähemmän säröö. Eli esim. vaihdat jonkunlaisen ledin, jossa on korkeempi kynnysjännite, jommankumman tai kummankin diodin tilalle. Tai sitten laitat sarjaan toiset diodit noitten jo siinä olevien kanssa, tai vaikka vaan toisen kanssa. Jos haluaa oikeen kunnolla kokeilla niin kannattaa laittaa kannat piirilevylle ja ostaa kourallinen erilaisia ledejä ja diodeja. Pääsee helposti testaileen. Noi on vaan aika herkkiä noi piirilevyjen johtimet. Varovasti. |
Mustikkamuffinssi 24.04.2006 23:20:11 | |
---|
Kiitoksia näistä. Pitää alkaa säätämään. Voivoi tuota DS-1 parkaa. "Onni on kuin jazzia. Jos joudut kysymään mitä se on, et luultavasti saa koskaan tietää."
kalamies#45 >-)))> |
zepeteus 25.04.2006 00:17:38 | |
---|
|
Mustikkamuffinssi 25.04.2006 22:43:53 (muokattu 25.04.2006 22:44:04) | |
---|
Kiitoksia tuostakin. Pitää kaikenlaista testailla tuolla. Liian tuhtia en tuosta halua. Sitä varten on Big Muff. Lähinnä leveliä pitäisi saada lisää. "Onni on kuin jazzia. Jos joudut kysymään mitä se on, et luultavasti saa koskaan tietää."
kalamies#45 >-)))> |
Tuli tässä samalla mieleen, että toimisiko tämä sama operaatio päin vastoin toteutettuna Big Muffiin niin, että useamman äänen soidessa ei menisi niin helposti puuroksi? "Onni on kuin jazzia. Jos joudut kysymään mitä se on, et luultavasti saa koskaan tietää."
kalamies#45 >-)))> |
zepeteus 30.04.2006 21:09:19 | |
---|
Tuli tässä samalla mieleen, että toimisiko tämä sama operaatio päin vastoin toteutettuna Big Muffiin niin, että useamman äänen soidessa ei menisi niin helposti puuroksi? Niin jotta pienentämällä esim. sisääntulon ja ulostulon konkkia, saisi kenties liiallista bassopäätä leikattua pois? Toimii. Big Muff Pi: http://www.harpamps.com/schematics/bigmufpi.pdfTuossa kaaviossa näyttäisi olevan erillisenä huomautuksena juuri noista konkista, joita on vaihdettu kumpaankin suuntaan. Muutamia yleisimpiä modauksia Aron Nelsonilta: http://www.diystompboxes.com/cnews/mods.html |
Mustikkamuffinssi 30.04.2006 21:53:56 | |
---|
"Onni on kuin jazzia. Jos joudut kysymään mitä se on, et luultavasti saa koskaan tietää."
kalamies#45 >-)))> |