Aihe: Hot Mama
1
Mäci
30.04.2006 12:56:32
Pitäisi saada Fenderin Hot Rodista hiukan kerrostaloystävällisempi ja Uraltonen Hot
Mamaa olen katsellut.Edullinen ja luultavasti aika yksinkertainen rakentaa.Onko
kokemuksia kyseisestä keinokuormasta?
Sydän sois,vaan kun ei saa pelistä irti.-Johnny Winter-
tommiot
30.04.2006 14:27:53
Ihan hyvä vehje. Parempi kuitenkin hommata oikean tehoiset laitteet oikeaan paikkaan. Ei tuolla esim 50 wattista putkimarsua 2x12" kaapilla saa kerrostaloystävälliseksi.
LaXu
30.04.2006 15:27:49
Tämä ei ole ihan halpa ratkaisu, mutta varsin toimiva. Keinokuorman line-outista viedään signaali erilliseen päätevahvistimeen, joka on kytketty kaappiin. Ei syö soundia läheskään niin paljon kuin pelkkä keinokuorma ja volan saa säädettyä just sille tasolle kun haluaa. Keinokuormat on mielestäni parempi jättää lavalle pikkasen volaa pudottamaan, tuo keinokuorman line-out -> päättäri -> kaappi taasen toimii kotikäytössäkin varsin hyvin.
 
Tietenkin tuostakin vielä parempi on Power Scaling tai hyvä master volume.
"Walking the fine line between bacon and Christian."

Ostetaan Fender Deluxe Wide nahkahihna.
Speedfan
01.05.2006 10:16:03
Jos säästää edullisen/halvan päätevahvistimen, pilataanko soundi?
SH1THEAD
01.05.2006 23:59:54
Itekkin olen tuon Peaveyn ohjaamista (trankku)päätteeseen miettinyt. Eikö tämä kuitenkin syö sitä dynamiikkaa ja lämpöä mikä tekee putkivahvistimen saundista niin hyvän? Ja miksi tuota keinokuormaa tarvitaan sitten edes tuohon väliin, miksi ei suoraan vaan tuohon päätteeseen?
äsh :/
ReBeat
02.05.2006 00:32:25 (muokattu 02.05.2006 00:32:40)
 
 
Itekkin olen tuon Peaveyn ohjaamista (trankku)päätteeseen miettinyt. Eikö tämä kuitenkin syö sitä dynamiikkaa ja lämpöä mikä tekee putkivahvistimen saundista niin hyvän? Ja miksi tuota keinokuormaa tarvitaan sitten edes tuohon väliin, miksi ei suoraan vaan tuohon päätteeseen?
 
Keinokuorma siinä välissä mahdollistaa sen, että saadaan nimenomaan pääteputkien paahteista tammisuutta mukaan soundiin. Peavey 6505:stä voi toki vetää preamp outista signaalin erilliselle trankkupäätteelle, mutta silloin saataisiin vain putkietuastesoundia trankkupäätteellä höystettynä ja pääteputkien osuus jäisi soundista pois. Ja tuossakin tilanteessa Peavey pitäisi olla kuitenkin kytkettynä keinokuormaan, ellei nuppi itsessään sisällä jotain suojausta tilanteeseen jossa kaiuttimet eivät ole kytkettynä. Jos siitä nupista saa etuasteen signaalin ulos ilman että standby on ajoasennossa, niin sitten ei tarvitsisi olla suojausta eikä keinokuormaakaan.
Ihmiskunta on ylittänyt rajan. Pakokeinoja nopeutuvalta tuhoutumiselta säästymiseksi ei ole.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)