Aihe: Kitaran tarkan mallin selvittäminen (Ibanez)
1
hq
18.04.2006 17:51:10
Hieman on ilmassa intoa uuden kitaran hankkimiseen kesällä (vaikken hankinnan välttämättömyydestä niin tiedäkään..), ja kävin parissa liikkeessä katselemassa..
 
Hinta voisi olla siinä jossain 600 euron tietämillä. Uusi on aina uusi tietysti, mutta hieman näitä keskusteluja seuranneena luulisin että käytettyä eniten suositellaan tuohon hintaan hankittavaksi. Tässä tulee ongelmaksi kuitenkin se, että olen melko vaatelias värin suhteen, pitäisi löytää mieluiten tummaksi lakattu puunvärinen, mutta läpikuultava punainenkin käy. Niin ja mustalla hardwarella :)
Olisi kiva jos irtoaisi vähän kaikki humpasta heviin, joten HSH mikitys mahdollisesti vielä puolituksilla voisi olla hieno juttu.
Tuohon hintaan ei kai lisäksi uutena tahdo saada kelvollista floikkaa? Sen tarpeellisuudesta en ollut aiemmin niin varma, mutta kokeiltuani tuota RG:tä kyllä ihastuin..
 
Eräästä liikkeestä löytyi siis melko miellyttävän oloinen käytetty Ibanez RG jonka hinta sopi budjettiin, mutta tarkkaa mallia myyjä ei osannut sanoa. Nyt päästään vihdoin siihen mitä olin kysymässä, eli kun sarjanumero on kuitenkin tiedossa, onnistuuko tarkan mallin hakeminen sen avulla jostain? Kiinnostaa sen takia että voisi tuon tallan laatua selvitellä ja tarkistaa mikä vastaavan kitaran hinta olisi uutena. Edge Pro on ilmeisesti ihan kohtalaisen laadukas floikka, entä Edge III ?
 
Valmistettu Japanissa (Fujigen) vuonna 2003.
Mikitys oli HSH (V8, S1, V7).
 
Väritystä lukuunottamatta näytti tältä:
http://www.ibanez.co.jp/eg_page.php … ID=3&PAGE_ID=460&COLOR=CL01
 
Väriltään taas oli hieman tämännäköinen:
http://www.ibanez.co.jp/eg_page.php … amp;COLOR=CL01&MODEL_NO=RG3120F
Strutsi
18.04.2006 17:56:45
Osta minun RG.
tsekkaa ilmotus torilta.
Musaa saa diggailla mutta fanitus on perseestä. Osta minun Ibanez RG2620!!!!
LaXu
18.04.2006 18:01:53
Sarjanumerosta ei saa irti kuin valmistusvuoden. Hankala on sanoa noilla tiedoilla mikä malli oli kyseessä, ainakaan minä en ole enää pysynyt oikein perillä Ibanezin sekavissa värimalleissa, kun monia malleja saa vaan tasan yhdellä värillä ja sekin vaihtuu vuodesta toiseen. En tähän hätään vuoden 2003 kataloogiakaan löytänyt.
 
Joka tapauksessa lienee RG15xx sarjaa ainakin valmistusmaan perusteella. Tallana siis Edge Pro, koska Japanissa valmistetuissa RG:ssa ei noita halvempia talloja ole.
"Walking the fine line between bacon and Christian."

Ostetaan Fender Deluxe Wide nahkahihna.
oiva tumpeloinen
18.04.2006 18:19:25
..eikä luultavammin viitti alkaa irrottamaan sitä (pultti-)kaulaa siitä. Siellä se ainakin vanhemmissa malleissa (yleensä kai) lukee. Tiedä sitten tosta.
 
Mä ostin vähän aikaa sitten RG570:n, missä oli mallimerkintä laitettu tarralla lavan taakse. Jos se olisi sieltä otettu pois, tai lähtenyt vanhuuttaan, ei sen mallia olisi näkynyt missään. Kitara on muistaakseni vuodelta -97.
hq
18.04.2006 18:47:36
Osta minun RG.
tsekkaa ilmotus torilta.

 
Ihan hieno pelihän tuo muuten on, mutta mikitys on minulle vääränlainen ja sijaitsee melko kaukana että testaamaan lähtisi...
 
Joka tapauksessa lienee RG15xx sarjaa ainakin valmistusmaan perusteella. Tallana siis Edge Pro, koska Japanissa valmistetuissa RG:ssa ei noita halvempia talloja ole.
 
Ok, kiitoksia tiedosta. Voisi olla siis ihan hyvä ostos tuo... Saa nähdä vieläkö se on kuukauden-parin päästä liikkeessä vai onko joku ehtinyt napata :)
Carpenter
18.04.2006 18:59:33
Edge Pro on ilmeisesti ihan kohtalaisen laadukas floikka
 
Edge Pro on kyllä tosi laadukas floikka. Itsellä ei ole ollut sen kanssa mitään ongelmia. Siinä ankkuripultit eivät tosin ole lukittavia, mutta ne voi myös vaihtaa lukittaviin. Mutta en tiedä, vaikuttaako se edes vireessä pysymiseen. Täältä ohjeet + todella paljon tietoa floikkakitaran säätämisestä:
 
www.ibanezrules.com
 
Vaikuttaa aika luupavalta tuo kitara. Itse hakisin pois, jos hinta on kohdallaan. Kitara sopii mielestäni hyvin all-round -kepiksi. Muutenkin pidän myös paljon kitaran soittotuntumasta.
Kimmo72
18.04.2006 19:35:17
Kohta tulee Fox ja sanoo missä ja koska ja kenen tekemä se on :)
 
Veikkaisin vuotta +2000. Varmaankin jotain 2004??
 
Joo.. En tiedä :p
Tunne ja improvisaatio korvaa tekniikan.
"She said I dont like Dream Theater that much, but I had a pen, and some paper, so what the fuck..." -Kevin Moore
oiva tumpeloinen
18.04.2006 21:48:03
Kohta tulee Fox ja sanoo missä ja koska ja kenen tekemä se on :)
 
Veikkaisin vuotta +2000. Varmaankin jotain 2004??
 
Joo.. En tiedä :p

 
Johan se oli tiedossa: missä ja milloin?
 
Tuosta hinnasta pikkaisen.....
 
Tuollaisen RG570:n saa heittämällä alle tuon 600 euron. Tuon aiemmin mainitsemani RG:n ostin 320:lla eurolla piestyn kovan laukun kera. Muutama kolhu, ja otelaudassa pieni kolo (joka ei tunnu soittaessa mitenkään). Kivana yllärinä huomasin kotona, että tallassa oli DM:n Tone Zone. Siitä myyjä ei vissiin tiennyt mitään, vaikka kertoi kitaran uutena ostaneensa?!?!?! Olisiko sitten uutena kaupassa asennettu jonkun kaverin suosituksesta?
 
.....ja tämä oli ihan jokaisen huudettavana huuto.netissä.....
hq
19.04.2006 11:05:41
Onkohan tuo uusi ZR tremolo sellainen systeemi joka pieksisi mennen tullen muut tallat? Ei kuulemma kielen katkeaminen vaikuta vireeseen ja kielten vaihtokin (vireeseen laittaminen) olisi nopeampaa ja helpompaa.
 
Onko niin hyvä talla että sen takia kannattaa ostaa ei-mustalla hardwarella oleva kitara? ;)
http://www.thomann.de/thoiw3_ibanez … sn=27ac058823b24282aacf952fad9baffb
 
Entä ovatkohan nuo INF1/INF2 mikit minkälaisia verrattuna vaikka V7/V8-mikkeihin?
JuSu
19.04.2006 11:58:01 (muokattu 19.04.2006 11:59:13)
....RG570:n saa heittämällä alle tuon 600 euron....
 
.....ja tämä oli ihan jokaisen huudettavana huuto.netissä.....

 
Jeps. Noita Wanhempia Ipaneeseja löytyypi aika ajoin melkolailla edukkaasti. Oma bongaukseni oli Roadstar 440P (omakuvassa). Vm. -87, made in Japan, kunnon rauta (Edge) ja muutenkin laatuisan oloinen peli, eikä tule samanlaista joka kulmalla vastaan. Hinta 240 euroa gig bagilla.
 
Huttusella näyttäisi olevan samanmoinen, mutta eri värinen. Hinta jotain ihan muuta, ihan noin paljon en lähtisi maksamaan... Mutta toisaalta, paljon huonommankin kitaran voi tuolla rahalla ostaa.
 
http://www.soitin-huttunen.com/uploads/ibrg.JPG
 
JuSu
 
EDIT: Niin, ja Ibanez RG620QMWB maksoi ilman mikkejä 550 euroa...
I'm afraid of the candle but live for the flame.
Werde
19.04.2006 14:49:47
.....ja tämä oli ihan jokaisen huudettavana huuto.netissä.....
 
Itsekin tuota katselin, väri vaan oli aivan liian porno :) Ja turhamaisuuttani haluan keppiin bindaukset & erikoisemmat otelautamerkit. Tuohon hintaan kyllä loistohankinta.
"Raha ei tee onnelliseksi vaan sen käyttäminen"
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)