Aihe: Aloitan äänittämisen, mitä tarvitsen?
1
loosah
16.04.2006 23:29:24
Jospa hyppäisit Kiven aloittamaan " Äänityshommien alkuun -ketju, aloittelijakysymykset tänne"- osioon...
Klezberg
16.04.2006 23:33:12
 
 
Tärkein kysymys on: Tarvitsenko uuden äänikortin? Mihin auttaa, jos ostan ulkoisen äänikortin? Onko lopputulos tai toiminta huonoa tai tökkivää, jos laitan mikserin suoraan kiinni alkuperäiseen äänikorttiin? Kohinaakin tulee ilmeisesti enemmän?
 
uudella äänikortilla saat:
1. paremman äänenlaadun
-tästä on aina hyötyä
 
2. pienemmän latenssin (viiveen)
- tällä on erityisesti merkitystä jos haluat käyttää tietokoneessa softapohjaisia synia/samplereita
 
3. enemmän inputteja/outputteja
- vaikutti että äänittäisit rumpujakin, niin eiköhän olisi hyvä saada talteen muutakin kuin stereomiksaus mikseriltä
 
Äänenlaadullisesti itsellä on hyviä kokemuksia m.audion tuotteista. Jos stereo-in/out riittää, niin audiophile 2496 antaa hyvän äänenlaadun ja pienen latenssin. Mutta toisaalta m.audion kanssa voi olla muita ongelmia tietokoneesta riippuen. Äänikorttiin voi laittaa 100-500 euroa riippuen lähinnä siitä montako raitaa haluaa äänittää yhtaikaa.
Ukoncete prosím výstup a nástup, dvere se zavírají
Niq
17.04.2006 08:11:46
 
 
Ota mieluummin nuo kolme mikkiä erikseen, kuin mitään settiä. Niillä saa setin kyllä nauhalle komeasti ja parempi harjoitella mikin sijoittelua, kun niitä on vähän. Jokaisen rummun ym. kilkkeen lähimikitys sitten, kun opit miksaamaan ja sijoittelemaan noita mikkejä oikein. Tuosta on sitten hyvä laajentaa tuota settiä tarpeen mukaan.
"I have a cunning plan" -Baldrick
PIM
17.04.2006 13:23:40
Tältä pohjalta kun lähdetään, eli että oikeita rumpuja pitäis saada äänitettyä usealla mikillä niin minä en lähtis säätämään ollenkaan minkään mikseri-ja-stereoäänikortti hätäapupaketin kanssa vaan hommaisin Behringerin BCA2000:n ja ADA8000:n (yhteenäs noin 450e) jolloin käytössä olis heti tarpeellinen määrä äänityskanavia ilman mitään paukkulankavirityksiä. Viimeistään siinä vaiheessa kun hommaat erillisiä tomi- tai virppamikkejä niin huomaat että edes kahdeksassa kanavassa ei ole yhtään liikaa. Jos budjetti ei meinaa riittää noihin niin säästä satanen ja ota SC450:n sijaan pienikalvoiset EM800:t, niitä on helpompi asetellakin kun ei tarvi niin järeitä mikkitelineitä kun tollaset laajakalvoset, joille ei välttämättä aivan halvimmat ja huterimmat Milleniun-luokan mikkijalat riitä vaan vaativat hiukka tukevampaa tekoa olevia ständejä.
...ttu tätä elämää, yhtenä päivän autokuume ja toisen GAS...
Kikka Korea
18.04.2006 17:15:45
Kiitos kaikille neuvoista tähän mennessä! Käyn keskustelua myös Thomannin Gary Sirenin kanssa asiasta, katotaan mitä se ehdottaa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)