Aihe: Pitäis kehittää ääntä lyhyessä ajassa.
1
eveliinak
09.04.2006 14:21:28 (muokattu 09.04.2006 14:23:36)
Mulla olis nyt vähän yli kuukausi kehittää ääntä keikkaa varten. Pieni mutta on että bändillä on biisi jonka c-osassa on todella korkealle menevä kohta ja se mene minun äänialan äärirajoille. en ole harrastanu laulamista mitenkään erikoisesti. seku vain lauleskellu vähän missä sattuu ja miten sattuu. tekniikatkaan eivät ole pahemmi hallussa.
 
jos avaan äänen todella todella hyvin niin se menee jotenkuten mutta kuulostaa silti melko huonolta ja uskon että yleisössä voi tulla myötähäpeän tunne kun laulamisesta kuuluu että juuri ja juuri pystyy.
 
tarvitsen neuvoja pikaisesti että voin harjoitella muutenkin kun vain laulamalla biisiä miljoonia kertoja läpi. miten pystyn pitämään kurkun rentona ettei siitä tule pinnistämistä? apua.
gilmoure
09.04.2006 16:37:31
eiköhän tää oo MI
Keppis
09.04.2006 16:40:44
älä vedä niin korkeelta.
"Ei soiteta Paranoidia, nyt soitetaan heviä!" http://www.mikseri.net/fobia
eveliinak
10.04.2006 21:09:46
niin no joo kyllä se on bändin oma biisi. mutta se latistaa laulun jos muutan melodiaa matalemmalle koska periaatteessa laulu on rakennettu niin että siellä täytyy olla se kohta.
 
yritän ottaa noista neuvoista vaarin. kiitoksia. lisääkin saa vinkkiä laittaa =)
eve
Keppis
14.04.2006 11:17:07
niin no joo kyllä se on bändin oma biisi. mutta se latistaa laulun jos muutan melodiaa matalemmalle koska periaatteessa laulu on rakennettu niin että siellä täytyy olla se kohta.
 
yritän ottaa noista neuvoista vaarin. kiitoksia. lisääkin saa vinkkiä laittaa =)

 
Mielummin latistat laulua sen verran, kun vedät naama irvessä hölmön kuulosen kiljasun.
"Ei soiteta Paranoidia, nyt soitetaan heviä!" http://www.mikseri.net/fobia
mannerheim666
15.04.2006 17:06:31
no katsohan matti nykänen elokuva ja sitä miten siitä tehtiin laulaja yhdessä yössä... pääasia että näytät että sulla on munat vaikka laulussa ei tekniikkaa olisikaan pätkän vertaa. eli vittuun kaikki oikee laulaminen ei kestään kuukaudessa ammattilaista tehdä, mutta munaa pitäisi löytyä jokaisesta joka on keulahahmo lavalla. voittajan pokka pitää meni miten meni. ei sanaakaan mistään negatiivisesta ilmoille. jos jännittää niin se tuntuu vain palleissa ja antaa käskyä ilmoille. älä passivoidu ja mieti paskaakaan lavalla. unohda kaikki ja oot siellä. hyvin sä vedät. ja parhaasi teet.
eveliinak
26.04.2006 20:04:33
pääasia että näytät että sulla on munat vaikka laulussa ei tekniikkaa olisikaan pätkän vertaa. eli vittuun kaikki oikee laulaminen ei kestään kuukaudessa ammattilaista tehdä, mutta munaa pitäisi löytyä jokaisesta joka on keulahahmo lavalla. voittajan pokka pitää meni miten meni. ei sanaakaan mistään negatiivisesta ilmoille. jos jännittää niin se tuntuu vain palleissa ja antaa käskyä ilmoille. älä passivoidu ja mieti paskaakaan lavalla. unohda kaikki ja oot siellä. hyvin sä vedät. ja parhaasi teet.
 
kiitoksia paljon tästä kommentista =DD näin me taijetaan tehä. kuuleepahan yleisö sanat.. ;D
eve
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)