Aihe: Kitaratunneista..
1
Mulkero
12.09.2003 20:23:08
Kertokaapa ajatuksenne seuraavasta "ongelmasta":
 
Muutaman vuoden verran ilman minkäänlaista opetusta kitaransoittoa harjoitelleena harkitsen vakavasti jonkinlaiseen opetukseen hakeutumista siinä toivossa, että tekniikkani kehittyisi suuremmin kuin mitä se on tähän asti kehittynyt.
 
Ongelma on kuitenkin se, että ne "väärät" tottumukset jotka vuosien saatossa ovat iskostuneet, ovat varsin tiukassa. Jotkut aivan perusasiatkin teen vähintään vääräoppisella tavalla. Mietinkin, että mikäli johonkin opetukseen hakeudun, ruvetaanko noita vääriä tekniikoita sitten järjestelmällisesti kitkemään pois ja opettamaan kaikki mahdollinen alusta? Ajatellen väistämätöntä turhautumista, ajatus ei miellytä yhtään.
 
Onko tällaisella oikealta polulta harhautuneella soittajalla enää mitään toivoa saada oppia keneltäkään, jos ei suostu aloittamaan kaikkea alusta?
Vilppu
12.09.2003 20:43:10
Jos opettaja on hyvä, se osaa ohjata oikeille poluille ilman, että turhaudut soittamiseen. Toisaalta se vaatii kyllä sinultakin tahtoa opetella asiat "oikein", muuten hommasta ei tule mitään. Tuskin kyse on missään tapauksessa kuitenkaan siitä, että aloitettaisiin kokonaan nollapisteestä. Aikaisempi soittotaito auttaa aina, vaikka vääriä tottumuksia olisikin. Eli tunneille vain, jos tuntuu siltä, voihan ne aina lopettaa (tai etsiä toisen opettajan) jos ei lähde sujumaan.
Kirjoittakaa hautaani: "hävisi pakastehaukimiekkailussa sialle!" -Viivi-
Puavali
12.09.2003 20:54:49
Mene kitaratunneille ja soita musiikkia.
 
Ja vältä klassista kitaraa, niin saat soittaa miten haluat.
Mulkero
13.09.2003 00:44:19
Mene kitaratunneille ja soita musiikkia.
 
Ja vältä klassista kitaraa, niin saat soittaa miten haluat.

 
Niinpä olen välttänytkin, mutta silti välillä heikkoina hetkinäni mietiskelen, ymmärränkö omaa parastani vääräoppisesti sähkökitaraa soittaessani. :-)
Congi
13.09.2003 15:39:11
Mene kitaratunneille ja soita musiikkia.
 
Ja vältä klassista kitaraa, niin saat soittaa miten haluat.

 
En ymmärrä. Toi asenne "soittaa miten haluat". Onko soittotunnista mitään hyötyä jos tavoitteena on soittaa miten haluaa? Kaverihan just kertoi että tarvitsee neuvoa tekniikoissaan. Olipa kyse sähkis, akkari tai klassinen, niille löytyy omat tekniikkat.
 
Vai tarkoititko kenties "saat soittaa mitä haluat"..
Kitarajeesus
13.09.2003 16:35:45
Mene kitaratunneille ja soita musiikkia.
 
Ja vältä klassista kitaraa, niin saat soittaa miten haluat.

 
Minä ainakin opettelin klassisen kitaran tekniikan ensimmäisenä ja olen todella tyytyväinen valintaani.
Viuluopiskeluista oli tietysti myös hyötyä.
Jos on motivaatiota ja soittotaustaa,on uuden tekniikan opettelu loppujen lopuksi ihan mukavaa ja vaivatonta.
Musiikki on elämä.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)