Aihe: Varmistus rumpumikeistä.
1
Sansei
05.04.2006 18:50:34
Kaikki sanoo että lue noi aikasemmat keskustelut ja lue FAQ, sun muuta. Ne olen lukenut kaikki mitä löysin. Haluaisin vain varmistaa että kun sitä treeniäänitys mikkisettiä rummuille etsiskelen ja olen pannut merkille että näitä sanotaan havoiksi (ja kohtalaisiksi jolla homma hoituu) mikeiksi tomeille? Onnistuuko niillä äänittää myös pellit?
http://www.thomann.de/thoiw3_the_tbone_mb60_mikrofonset_prodinfo.html
Onko ne kelvolliset tohon hommaan?
Ja halvalla pitäs päästä joten olen ajatellut jotain tämän tapaista pakettia.(jos nuo mikit kelpaa)
 
-tomit ja virveli http://www.thomann.de/thoiw3_the_tbone_mb60_mikrofonset_prodinfo.html
-overheadit http://www.thomann.de/thoiw3_the_tbone_em900_stereoset_prodinfo.html / http://www.thomann.de/thoiw3_the_tbone_em800_stereo_set_prodinfo.html
ja hihatille http://www.thomann.de/thoiw3_the_tbone_em_800_prodinfo.html
-basari http://www.thomann.de/the_tbone_bd300_prodinfo.html?iwid=3
-piuhat http://www.thomann.de/thoiw3_cordial_ctm_5_fp_sw_prodinfo.html
-mikserit http://www.thomann.de/thoiw3_artikel-184361.html
-telineet http://www.thomann.de/thoiw3_millenium_ms2005_mic_stand_prodinfo.html
http://www.thomann.de/thoiw3_audix_dflex_rimklemme_prodinfo.html
 
Ja budjetti on 250-300euroa kaikille tavaroille.
Mitä mieltä olette? Siis pieneen nauhoitukseen olisi tarkoitus saada!
Miks tehä ylipäätään mitään? Kuollaan kuitenki!
Simbe
05.04.2006 18:56:42 (muokattu 05.04.2006 19:04:13)
Hmm, joko katsoit torilta? Siellä oli esim 2 kpl Beyerdynamic Opus 67 dynaamisia tomi/virvelimikkejä jollain satasella.
E:
Huomaa myös, etteivät kaikki setin osat tarvitse omaa mikkiä. Kyllä ne tomit ja hi-hatin saa overheadeistakin kuulumaan.
Rock 'n roll 'n blues 'n jazz, kiss my ass.
Niq
05.04.2006 19:49:48 (muokattu 05.04.2006 19:50:56)
 
 
Tuo mikseri on linjamikseri, eli sillä ei tee mikkien kanssa mitään. Tosiaan yksi kunnon konkkamikki setin eteen tai päälle, niin tulee varmasti parempaa kuin saisit noilla yhteensä, ehkä vielä lisäksi basariin mikki, jos pitää siihen saada tarkkuutta.
"I have a cunning plan" -Baldrick
Kärsänpuolikas
05.04.2006 20:43:43
Laitetaan nyt samaan syssyys, että saako taitamaton äänittäjä mikkisetillä: 2xoverhead+basari, kuunneltavaa jälkeä? Vieläpä jos käytössä on T.Bonea? Eikö se niin ole, että jos ei oikeen miksausta taida niin vähempi=parempi?
Kaikki sienet ovat syötäviä. Toiset vain kerran.
HeavyMachinery
05.04.2006 20:47:37
 
 
Laitetaan nyt samaan syssyys, että saako taitamaton äänittäjä mikkisetillä: 2xoverhead+basari, kuunneltavaa jälkeä? Vieläpä jos käytössä on T.Bonea?
 
Kyllä saa tässä on todiste :) kaikki on t.luuta
http://www.mikseri.net/music/play.php?id=196798&type=hi
 
Eikö se niin ole, että jos ei oikeen miksausta taida niin vähempi=parempi?
Pitää paikkansa mitä vahempi mikkejä sitä vämpi esim vaihevirheitä...
Yks - Kaks - Kolo - Me : savolaista polyrytmiikkaa.....
Keppikeksi
05.04.2006 21:03:01
Ei nuo T.Bonet nyt ihan toivottomia mikkejä ole. Oma demo nauhoitettiin T.Bonen overeilla ja osa muistakin oli T.Bonea. Pirun hyvät lähtösaundit niillä ainakin saatiin aikaan ja lopulta vähän triggeriä kehiin. Trigger ei ehkä ole paras vaihtoehto kuitenkaan jos ei metallia soita. Olisin minäkin halunnut demolle mahdollisimman lähelle orkkis saundia olevat rummut, mutta kun ovat nuo Mapexit aika huonot noissa nauhoitus hommissa.
"I will die for the love of the mermaid Her seduction beauty and scorn Welcome to the end of your life - Hail the Oceanborn!"
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)