Aihe: Miten vaihtaa mikki Stratoon?
1
R.Rhoads
21.03.2006 16:21:53
Elikkäs olen hommannut stratoon humbuckerin, muttei itsellä ole mitään hajua miten se vaihtaa singlen tilalle.Varsinkin kun humbuckerista tulee neljä johtoa,mutta singleen menee vain kaksi.Jollain neuvoa tähän ongelmaan?
''And I know what I want,When the timing is right,then I'll take what I want''
fox
21.03.2006 17:04:44 (muokattu 21.03.2006 17:05:16)
 
 
Elikkäs olen hommannut stratoon humbuckerin, muttei itsellä ole mitään hajua miten se vaihtaa singlen tilalle.Varsinkin kun humbuckerista tulee neljä johtoa,mutta singleen menee vain kaksi.Jollain neuvoa tähän ongelmaan?
 
Humbukkerin valmistaneen virman sivuilta löytyy ihan vaivatta kytkikset.. Kas kun ne johtimet on vähän eri valmistajilla eri värisiä.. Jos se on DiMarzio, niin punanen sinne mihkä meni sen ykskelasen "kuuma" johto, eli mikkivalitsimelle, musta ja valkonen yhteen ja teippiä liitoksen päälle, jollet puolittele tai muita spesiaalikytkiksiä tee, ja vihree ja se "kuori" eli väritön johdin maihin, ellet tee vaiheenkääntöjä.
On tuolla www.guitarelectronics.com lisääkin kytkentöjä..
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers."
simon cykkeli
22.03.2006 22:26:19
Mee seymore duncanin sivuille, siel on hyvä video mis joku äijä näyttää miten se vaihetaan stratoon. Ja on siel myös lespaaki varte.
Playing guitar rocks!! :)
R.Rhoads
29.03.2006 15:51:28
Löysin ohjeet tohon humbuckeriin mutta en tajua yhtään noita piirustuksia,paitsi että vihreä ja kuoreton menee maahan.Voisko joku suomentaa tota piirustusta? http://www.guitarelectronics.com/ca … wiringresources.11pickupcolorcodes/ tuolta se Gotoh kohta siis kyseessä.
''And I know what I want,When the timing is right,then I'll take what I want''
Gypsy
29.03.2006 17:55:56
Löysin ohjeet tohon humbuckeriin mutta en tajua yhtään noita piirustuksia,paitsi että vihreä ja kuoreton menee maahan.
 
Vihree ja kuoreton maahan.
 
Punanen ja valkonen liitetään toisiinsa ja vaikka teippiä liitoksen päälle, ettei pääse koskeen mihinkään.
 
Musta tulee mikkikytkimelle. Samaan paikkaan mihin edellisen mikin kuuma meni.
R.Rhoads
29.03.2006 20:53:11
Vihree ja kuoreton maahan.
 
Punanen ja valkonen liitetään toisiinsa ja vaikka teippiä liitoksen päälle, ettei pääse koskeen mihinkään.
 
Musta tulee mikkikytkimelle. Samaan paikkaan mihin edellisen mikin kuuma meni.

 
Tota minäkin aattelin.Ainut vaan että kun ei ole sitä mustaa piuhaa...neljä piuhaa tulee mikistä,punanen,valkonen,kuoreton ja vihree.
''And I know what I want,When the timing is right,then I'll take what I want''
Gypsy
30.03.2006 05:38:57
Tota minäkin aattelin.Ainut vaan että kun ei ole sitä mustaa piuhaa...neljä piuhaa tulee mikistä,punanen,valkonen,kuoreton ja vihree.
 
Melkein pitäis ottaa sitten yleismittari ja mitata mikä on mikäkin. Tai sitten arvailla, mikä ei välttämättä oo paras vaihtoehto kun kitara on strato.
 
Ohjeita ei tullu mukana?
R.Rhoads
30.03.2006 15:39:01 (muokattu 30.03.2006 17:06:04)
Melkein pitäis ottaa sitten yleismittari ja mitata mikä on mikäkin. Tai sitten arvailla, mikä ei välttämättä oo paras vaihtoehto kun kitara on strato.
 
Ohjeita ei tullu mukana?

Täysi idiooti kun olen ni mitä lukemia pitäis tulla mihinkin?Ja ohjeita ei tullu mukana,ostin täältä käytettynä.
Basisti on muusikon paras ystävä
Gypsy
31.03.2006 00:36:32 (muokattu 31.03.2006 12:19:16)
Vastusta mitataan. Lukemien tarkkuudella ei oo hirveesti merkitystä.
 
Nyt kun siinä on yks piuha vähemmän mitä ton linkin mikissä oli, niin syy on varmaankin jompi kumpi näistä:
 
1. Toisen kelan toinen pää on suoraan juotettu pohjalevyyn, joten ulos tulee pelkästään yks maapiuha. Voit koittaa mitata niin, että laitat toisen mittapään siihen paljaaseen johtoon ja yks kerrallaan laitat niitä muita johtoja toiseen mittapäähän. Jos paljas näyttää yhteyttä johonkin piuhaan, niin sitten siinä on toisen kelan johdot (jäljelle jääneet, ei yhteyttä näyttäneet, olis toisen kelan johdot).
 
Mittarin alue pitäis laittaa johonkin esim. 10K (10000 Ohmia) tai 20K tai jotain sinne päin. Riittävästi kuitenkin.
 
Jos mikään muu johto ei oo paljaaseen johtoon yhteydessä, niin sitten unohda ykkösvaihtoehto. Ja lopuissa mittauksissa voit unohtaa paljaan johdon olemassaolon.
 
2. Toinen vois olla, että kelat on yhdistetty mikin sisällä ja ulos tulee liitokselta ainoostaan yks johto (muut johdot olis toisen kelan toinen pää ja toisen kelan toinen pää (ja se erillinen paljas maa, jota ei enää muisteta kun vasta sitten kun mikki asennetaan)). Mitta-alue edelleen samassa kun aiemminkin, laita joku kolmesta johdosta toiseen mittapäähän ja joku toiseen. Esim. punanen toiseen ja valkonen toiseen...
 
Kuvitellaan, että tulos olis esim. 4K... Sitten vaihdetaan esim. punasen tilalle vihree ja mitataan. Jos tää tulos on puolet enemmän kun edellinen kuviteltu 4K, niin meillä on mittapäissä kelojen päät. Siis kuuma ja maa, ja punanen olis kelojen välistä. Jos tää tulos olis sama kun eka 4K mittaus, sillon kokoajan toisessa mittapäässä ollu johto, valkonen, olis kelojen välistä tuleva johto.
 
-----------------------------
 
Jos ykkösvaihtoehto olikin se miten mikki on kytketty, niin sitten pitäis vielä kelojan vaiheita toistensa kanssa mittailla(ja kakkosvaihtoehdossakin kannatais mitata vaiheet keskimikkiin verrattuna). Monet on väittäny jostain syystä, että tähän tarvii analogisen viisariyleismittarin, mutta esim. digitaalisella joka jännitettä mitattaessa näyttää napasuuden, onnistuu ihan hyvin. Voin niistä laittaa tarkemmin, kerro ensin mitä tuloksia noista vastusjutuista saat.
 
Korjaus: Yksinkertastin vähän.
R.Rhoads
01.04.2006 19:25:29
Noniin,nyt mittailin noita.Eli valkosesta ja punasesta tuli isoin vastus.Miten sitten jatkan?
Basisti on muusikon paras ystävä
Gypsy
01.04.2006 22:56:01 (muokattu 01.04.2006 23:24:25)
Noniin,nyt mittailin noita.Eli valkosesta ja punasesta tuli isoin vastus.Miten sitten jatkan?
 
Ja vihree näytti tulevan suurinpiirtein keskeltä?
 
Jos sulla on kolmeasentoinen mikkikytkin, niin sitten ei hirveesti väliä kumminpäin laitat. Punasesta ja valkosesta toinen maahan ja toisesta teet "kuuman" ja laitat mikkikytkimelle. Vihree jätetään kytkemättä ja laitetaan teippiä päälle ettei se osu mihinkään jos ei haluta kelanpuolituksia. Jos kelanpuolituksen haluaa ottaa käyttöön, se onnistuu maadottamalla toi välistä tuleva vihree. Eli esim. kytkin maan ja vihreen välille.
 
Jos sulla taas on viisasentoinen kytkin ja haluat ton humbuckerin olevan vaiheessa keskimikin kanssa sillon kun kummatkin mikit on päällä, niin:
 
Laita kitarapiuha jakkiin ja vaikka mittarin punanen mittapää piuhan kärkeen ja musta maadotukseen. Tai sitten laitat mittapäät suoraan keskimikin piuhoihin, punanen mikkikytkimelle ja musta volumepotikan kuoreen.
 
Laita mikkikytkin keskimikkiasentoon. Laita mittari mittaamaan jännitettä (DC), jollekin pienelle alueelle esim. parisataa mVDC tai vaikka pari volttia. Sitten otat ruuvarin ja laitat sen keskimikin napapalojen päälle (kiinni asti). Samalla kun laitat ruuvaria napapalojen päälle, kato kumpaa mittari näyttää, negatiivistä vai positiivistä. Nyt vedä ruuvari pois, tuloksen pitäs olla päinvastanen verrattuna siihen mikä tuli kun ruuvarin laitto napapalojen päälle.
 
Eli esim. laitat ruuvarin mikin napapalojen päälle ja tulos +50mV, otat ruuvarin pois ja tulos vaikka -50mV.
 
Sitten laitat mittapäät humbuckerin punaseen ja valkoseen johtoon. Nyt taas ruuvarilla katot kumpaan suuntaan mittari näyttää negatiivistä ja kumpaan positiivistä.
 
Jos näyttää samanlailla kun keskimikki, eli painettaessa ruuvari napapaloihin positiivinen tulos ja vedettäessä pois negatiivinen, niin sulla on punasessa mittapäässä kuuma ja mustassa maajohto. Jos näyttää päinvastoin, eli painettaessa miinusta ja vedettäessä pois plussaa, niin sitten teet siitä kuuman joka on mustassa mittapäässä ja toisesta tulee maajohto.
 
Ja samanlailla, teippaat vihreen johdon jos et halua kelanpuolituksia. Sitten vaan kolvaat mikin kiinni, eli kuuma mikkikytkimelle ja maa vaikka volumepotikan kuoreen.
R.Rhoads
03.04.2006 16:18:19
Totanoin,kun mitataan humbuckerin voltteja niin eikö pitäisi olla kytketty että saa jotain lukemia?Ja sitä tässä koitan just kytkeä.
Basisti on muusikon paras ystävä
Gypsy
03.04.2006 16:22:03
Totanoin,kun mitataan humbuckerin voltteja niin eikö pitäisi olla kytketty että saa jotain lukemia?Ja sitä tässä koitan just kytkeä.
 
Ei pidä olla kytkettynä, paitsi tietysti siihen mittariin. Sieltä rupee tuleen niitä lukemia sitten kun liikutat sitä ruuvaria siinä humbuckerin napapalojen päällä.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)