Aihe: Keikkapaikalle suunnistus.
1
Hannu Y.T
08.09.2003 20:51:04
 
 
voi helevetti.
Onko muilla samanlaisia ongelmia?
 
No juu... Tanssipaikkojen osalta tanssipaikkaopas on suuri apu keikkabussissa, löytyy kohtuullisenkin hyvät ajo-ohjeet. Pelastanut meikäläisen monta kertaa. Raflat kaupungeissa on löytynyt viimeistään jonkulta kysymällä. Aina silti niitä suunnistusongelmiakin tulee vastaan...
 
Hannu
baron
08.09.2003 21:50:18
 
 
On joteskin tuttua.
 
Oli hääkeikka paikkaan, jonka nimi on Thorstorp. Osoitetta ei löytynyt mistään.
 
Vaati jonkin verran luovaa mielikuvitusta (jota minulla onneksi on) löytää paikan puhelinnumero puhelinluettelosta kohdasta "Hembygdens vänner is Esbo".
 
Sen jälkeen kun soitin sinne, paikan isännöitsijä ei tiennyt osoitetta, hän sanoi, että kaikkihan tämän tietävät, se on ihan urheilukentän (?) vieressä.
 
Olihan paikalla osoite ja onneksi on Internet. Löysin osoitteen, printtasin Internetistä kartan ja sen jälkeen "vanhalle" ST-ajajalle ei ollut enää mitään ongelmaa.
esko
12.09.2003 22:16:44
Kyllä herra omistaan mpitää huolen.
 
Kyllä se näin vaan on.
PuNkKi
22.09.2003 03:02:17 (muokattu 22.09.2003 03:04:30)
Juu kyllä tuollaisia ongelmia on ollut.. ex-bändillä oli
tuossa vuosi/kaksi? takaperin Imatralla keikka..
(karhunpesä:ssä)... kyllä paikkaa hetken sai hakea.. :)
 
ei karttaa missään, eikä pahemmin ketään keneltä olis kysynyt.
tai oli siinä sitten joku 60-ja kuoleman välillä oleva pappa..
mutta se mistään pesistä tiennyt hevonvittuuka.. ainaka karhun.
 
ekaa kertaa muuten kirjotin tanssimusiikki alueelle... nyt mä oon ylpee :)
Se mikä ei tapa, Sattuu aivan saatanasti.
R.W. Piuha
22.09.2003 17:19:00
Eikö sitä voi siinä vaiheessa kun keikasta muutenkin sopii kysyä tilaajalta JOSKO löytyisi selkeä ajo-ohje juhlapaikalle esim. kartan muodossa?Ei pitäs olla mahdoton tehtävä,sen sijaan mahdoton tehtävä voi olla löytää joku mesta ILMAN karttaa ja siihen lisättyä ajo-ohjetta!Tanssipaikoille nyt yleensä osaa mennä ja ohjeita löytyy,mutta nuo hääpaikat ovat joskus aika vaikeita löytää!
Kyllä se vähän myöhäseltä tuntuu jos vasta hääkeikalle lähdettäessä ruvetaan miettiin että missäs se mesta nyt olikaan:-))
WanhaWetäjä
23.09.2003 21:10:21
 
 
Hankalaa tuntuu olevan jivejalkojenkin puolella tuo tanssipaikkojen löytäminen!Jos itse palstan ylläpitäjä Matti The GreatJiveFeet- Jokinenkaan ei löydä ilman satelittipaikannusta Nurmijärven Ruusulinnaan,niin mitenkä sitten tavallinen tanssiturakainen!Ja Matti on sentään meloko viisas mies,jutuista päätellen;-)
Ja kyllä toi Leppävirran Tulenliekkikin pitäis olla aikas helppo löytää,sekin ihan päätien varrella,on kartat ja ajo-ohjeet,ei siinä mitään sateliitteja tarvita???!!!
Oisko jonkinasteista uusavuttomuutta?
baron
23.09.2003 21:41:32
 
 
Eikö sitä voi siinä vaiheessa kun keikasta muutenkin sopii kysyä tilaajalta JOSKO löytyisi selkeä ajo-ohje juhlapaikalle esim. kartan muodossa?Ei pitäs olla mahdoton tehtävä,sen sijaan mahdoton tehtävä voi olla löytää joku mesta ILMAN karttaa ja siihen lisättyä ajo-ohjetta!
 
Ei aina auta!
Soittotaito ja kartanlukutaito ei aina kulje käsi kädessä.
 
Jollain keikkamatkalla mut oli "määrätty" kuskiksi ja annoin takapenkille erittäin hyvän ajo-ohjeen karttoineeen ja olimme menossa jonnekin Vesijärvelle (Helsingistä) ja siinä vaiheessa kun näin tienviitan Vierumäki, aloin huolehtia sekä ajamisesta että kartanluvusta.
 
Ehdimme sen verran hyvin paikalle, että hoidin alkuhommat keikkapaikan akustisella pianolla sillä aikaa kun kaverit roudasivat vempeleet paikalle.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)