Aihe: Urut ja keinoleslie
1
musamies
28.03.2006 23:39:27
Kokeilin miten WLM Trip soi MS-Audiotronin leslien, erilisen jousikaiun ja Sound City 100 PA täysputkinupilla - hyvinhän se soi. Välissä oli pikkumikseri, jolla sai nupista säröä pikkuvoimakkuuksilla.
 
Tuli mieleen, että minkälaisia varteenotettavia korvikkeita on, joilla voisin korvata keikalla leslien ja täysputkinupin? Kaipaisi alkajaiseksi tietoa onko rautapohjaisissa jäljitelmissä jotain kivoja?
 
Minkälainen on:
http://www.synergyguitars.com/Hughe … es-and-Kettner-Rotosphere-MK-II.htm
A100
29.03.2006 12:53:52
Jos lähdetään siitä, että keinomunuaiset ei pysty korvaamaan oikeaa, ja hyväksyy tämän tosiasian, niin mahdollisuuksia toki löytyy. Tässä pari, mistä on kokemuksia enemmänkin:
 
- H&K Roto I (analoginen, etuasteputkella: ihan pätevä peli)
- Korg G4 (digitaali, kohtalaiset säädöt, Matti Pitsinki suosi näitä Laika&Cosmossa, ostikin minulta yhden)
 
OT
- Voce MicroB II (urkumoduli, jossa myös leslie-efekti: kohtalainen)
- Tosin on todettava, että Roland RD-700SX:n leslie-efekti pärjää jopa tuolle H&K:lle, kun sitä jaksaa vähän tviikata... /OT
 
Makuasia, sano koira ku ...
tonecab
29.03.2006 14:03:39
Kokeilin miten WLM Trip soi MS-Audiotronin leslien, erilisen jousikaiun ja Sound City 100 PA täysputkinupilla...
 
Tuli mieleen, että minkälaisia varteenotettavia korvikkeita on, joilla voisin korvata keikalla leslien ja täysputkinupin?

 
Tää nyt ei oo tietenkään rakentavaa tähän kysymykseen, mutta IMHO jos jotain tossa systeemissä on tarkoitus pienentää niin ehkä mieluummin urkua.
 
Mutta, miten se olikaan: Makuasia kun...
KoskPaavo
29.03.2006 19:43:48
"käyttäminen livenä olisi kätevämpää jos rakentelisi siihen sisäiset kiinteät mikit. Ei ole itsellä kokemusta saako sillä tavoin hyvää."
Tuota en ymmärtänyt ; keikalle (?)vai tarkoitatko jotain äänityssessiota varten.
Tämä elämä käy laatuun; onhan se välimmiten lystiäkin ja nostelee hieman kantapäitä. Aleksis Kivi
musamies
29.03.2006 20:17:01
Tuota en ymmärtänyt ; keikalle (?)vai tarkoitatko jotain äänityssessiota varten.
 
Keikalla kun ei enää uskalla kuulon puolesta huudattaa sitä entiseen tapaan ja monitorointi tulee mulla mikseristä niihin kuulosuojainkuulokkeisiin, joita katsottiinkin.
 
Ehkä oikein pienellä keikalla voisi tulla ääni suoraan pelkästä lesliestä tai jos innostun vetelemään instrumentaalimusaa, ettei tarvi muuta vahvistusta lainkaan.
 
Tykkään myös äänitellä livekeikkoja omaksi opintomateriaaliksi.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)