Aihe: Vahvistimen soundi hyväksi
1
Petrukki
23.03.2006 18:36:59
En osaa sanoa saundista juuri mitään: mikä on hyvä, mikä on huono, mikä sopii bändisoittoon jne.. Toivoisin siis että saisin apua saamaan vahvistemeni saundin sellaiselle "normaalille" tasolle, joka kuulostaa suurinman osan korvaan hyvältä. Haluaisin siis seuraaviin tilanteisiin sopivat saundit (muistakaa siis säätää gain, bass, middle ja treble):
- tapposärö (gain 10, bass 10?)
- rockiin soveltuva särö
- Dream Theater -särö? :D
 
Ja haluaisin näistä myös bändisoittoon soveltuvan saundin. Etukäteen kiitos jotka viitsivät vastata eivätkä tule vittuilemaan.
Komppaus ei lopu!
Basshunter
23.03.2006 19:09:37
Voipi olla, että saat paremmat ja monipuolisemmat saundit jollain multiefektilaitteella. Niiden hinnathan liikkuu välillä 30-300 eskoo käytettynä.. jos joudut luukuttaan vahvarias kympillä, ennen ku saat lähellekään mieleistäs soundia, voi vahvarin saundi olla jo kajarin enempi kajarin särkemistä, ku vahvarin ominaisuuksiin kuuluvaa saundia..
- Itte ku tekkee, saa mieleisesä.. -
Carpenter
23.03.2006 20:21:55
Ite laittaisin (0-12): Gain 7, Bass 4, Middle 10, Treble 6. Sellainen hyvä hardrocksaundi, joka sopii kaikkeen.
 
Mutta saundi riippuu paljon myös vahvistimesta, kitarasta, efekteistä ja tietenkin eniten soittajasta.
*Kitaristi*
23.03.2006 20:22:04
mikä sopii bändisoittoon
 
Middleä reilusti, bassoa vähän vähemmän, trebleä oman maun mukaan ja säröjen ei välttämättä tarvi olla täysillä
tommiot
23.03.2006 22:10:17 (muokattu 23.03.2006 22:14:54)
Joo bändisoitossa riittää vähän vähempikin särö, jos on vaikka kaks kitaraa tai muuten se on kauheeta puuroa.
 
Kaikessa soitossa riittää vähempi särö. Tai siis jos haluaa tiukan saundin.
 
EDIT: Ja jos on paska vahvari niin ei taida EQ:n ja särön vääntely auttaa.
Tomtom
24.03.2006 11:31:58 (muokattu 24.03.2006 11:34:01)
Kannattaa opetella vähän kuuntelemaan että mikä sopisi mihinkin. Varsinkaan kun ei ole kamoista tietoa, niin en missään tapauksessa lähtisi antamaan neuvoja eri namiskojen asentoihin. Eri vahvistimet käyttäytyy vielä eri lailla riippuen siitä kuinka kovalla niillä ajellaan.
 
Kandeisko yrittää ettiä sitä omaa juttua vaikka esikuvien levyjä kuuntelemalla ja sitä kautta ruuvaamalla omia kamoja? Oma etsintä jatkuu varmaan jo kymmenettä vuotta ja valmista ei tuu sitten niin millään.
 
Se on kovin totta että murea ja iso särö yksistään soittelussa kuulostaa hyvältä mutta siihen kun lyödään muu bändi päälle, niin eipä toimikkaan. Säröjä pois ja middeljä lisää, noin yleistetysti.
 
E: ja pitää muuten vielä lisätä että usein kamoja syytetään aika helposti huonosta soundista. Maailma on väärällänsä esimerkkejä siitä kuinka hyvä soittaja vetää hienon kuuloisesti sillä samalla "ihan paskalla"setillä millä ite tulee nyherrettyä. Soundi lähtee sormista..
"Less is less- more is more. The idea that less is more is illogical." Y.J.M.
Petrukki
24.03.2006 15:15:53
Kiitos hyvistä vastauksista, eikä kukaan vittuillut. Lisää vastauksia vaan.
Haen bändia Turusta, metalli-tyyli (progahtava!!), voisin olla komppikitaristi ja leadikin, mutta tilu ei mee... vielä.
Härski
24.03.2006 16:40:58
Hmm.. sanonpa, että vahvistimen, kuin vahvistimen saa kuulostamaan hyvältä, kun siihen eteen laittaa H&K:n Tubemanin, heh. Itse pidän tuosta laitteesta ihan pirusti.
 
Mutta asiaan. Mä diggaan, että komppisoundissakin on säröä sen verran, että siitä pääsee soolosoundiin vain EQ- spedulla volaa nostamalla. Moni varmasti hyökkää pitkillä peitsillä kohti, mutta sanonpa vielä, että yleensä komppauksissa vähennän sitä rutun määrää kitaran volalla.
tommiot
24.03.2006 19:56:46 (muokattu 24.03.2006 19:56:54)
Hmm.. sanonpa, että vahvistimen, kuin vahvistimen saa kuulostamaan hyvältä, kun siihen eteen laittaa H&K:n Tubemanin, heh.
 
Tubemanhan on itsekin vahvistin... ;)
Härski
25.03.2006 21:09:07
Tubemanhan on itsekin vahvistin... ;)
 
Niinno, tavallaan. Silti pidän sitä enemmän efektinä.
Antti1
25.03.2006 21:13:51
Täytyypi sanoa tohon edelliseen, että täähän on todettu tosiasia: enempi vahvistimia=parempi soundi. Ihan sama, vaikka ois sata paskatrankkua, kuulostaa silti miehekkäältä. Joten tubeman --> vahvistin = parhaus? :)
The dreams in which I'm dyin are the best I've ever had.
Härski
25.03.2006 22:49:07
Joten tubeman --> vahvistin = parhaus? :)
 
Kyllä. Ho Ho.
 
Eli, kyllähän tuo parantaa soundia, vaikka frontman olisi äänen ulostuojana, sanokaa mitä sanotte. Tietysti mitä parempi poweramppi Tubemanin takana, sitä veikeämpi soundi. Parhaudesta en osaa sanoa, mutta mä kyllä pidän.
tommiot
25.03.2006 23:52:42 (muokattu 26.03.2006 11:37:10)
Kyllä. Ho Ho.
 
Eli, kyllähän tuo parantaa soundia, vaikka frontman olisi äänen ulostuojana, sanokaa mitä sanotte. Tietysti mitä parempi poweramppi Tubemanin takana, sitä veikeämpi soundi. Parhaudesta en osaa sanoa, mutta mä kyllä pidän.

 
Frontmanissa on niin uskomattoman susi kajari että siitä ei kyllä saa mitenkään hyvää saundia. Piste. :) Kunnon kaapilla on muuten aika nu-metaljyrä.
 
EDIT: Niin joo, kyllähän se varmasti parantaa saundia, mutta ei siitä hyvää silti saa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)