Aihe: Minkätyyppistä kondensaattoria tonepotikan kanssa?
1
k...
19.03.2006 16:04:56
Miten eri materiaaleista valmistetut kondensaattorit vaikuttavat ääneen kitaran tonepotikoissa?
Mikä on yleisimmin käytetty materiaali?
Mitä suosittelette tai ette suosittele?
Miksi?
fox
19.03.2006 17:15:38
 
 
Miten eri materiaaleista valmistetut kondensaattorit vaikuttavat ääneen kitaran tonepotikoissa?
Mikä on yleisimmin käytetty materiaali?
Mitä suosittelette tai ette suosittele?
Miksi?

 
Aivan sama, toki on niit "kultakorvia" jotka ainakin väittävät kuulevansa eroja.. Styreeni- ja polykarbonaattikonkkia ja mylar dippi- konkkia tulee itse käytettyä, mitä sattuu lootasta löytymään, joka olis kokonsa puolesta "sievä", kitarassahan ei juuri tuolla puolella mitään 400V konkkaa tarvitse. Keraamiset konkat oli muinoin kovin suosittuja, nykyään kerkot on jääneet noitten "modernimpien" dippikonkkien varjoon. Omissa projekteissahan ei oo minimaalisellakaa hinnanerolla merkitystä, vaikka pistäs jonkun kiillekonkan (silver mica), mutta silloin kun valmistetaan jotain 1000 keppiä päivässä, rupee 5 c oleen jo merkittävä ero..siis kustannuksena.
Oma lukunsa sitten on nuo vintage-puristien öljyväriliitu-malliset "bumblebee"-kondensaattorit. Osta monenlaisia ja kokeile, materiaaliset erot ei mun mielestä ole merkittävät, sen sijaan 10 % toleranssilla rupee jo olemaan merkitystä.
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers."
Aki
20.03.2006 00:02:30
 
 
Olen ollut huomaavinani että jonkinmallisilla konkilla ei tuu yhtä vahvaa resonanssipiikkiä kun tone on nollassa. On tosin ihan mutua. Polyestereita on itelle tarttunu mukaan, ne on ainakin kätevän kokosia.
 
Ja 22nF:han on ehkä semmonen yleiskäyttöisin arvo.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)