Aihe: Kitaran maalaus + uudet mikit
1
Ege
13.03.2006 07:33:12
Nyt kun tuo Cort-X2 kitara lähinnä pölyttyy (Stratocaster on jostain syystä enemmän käytössä..) ajattelin tehdä siitä jonkunlaisen projektin.
 
Ideana olisi siis maalata / maalauttaa kitara helmiäispinkillä ja vaihtaa siihen uudet mikit, ajattelin noiden humppareiden tilalle laittaa jonkunlaiset emg mikit, ideoita kehiin, ei ole pakko olla mallia emg. Soittelen lähinnä U2, coldplay yms tyylistä rokkia, mikit saisivat taipua myöskin jonkunnäköiseen heviin (metallica tms)
 
Kitara on tällä hetkellä musta ajattelin edetä niin että puran kitaran atomeiksi, kuumailmapuhaltimella bodya lämmittäen ja lastalla kaappien suurimmat maalit pois ja sitten siirrytään hiomapaperiin. Näin ainakin luin toisista ketjuista kun käytin hakua.
 
Eli homma etenisi karkeasti näin:
kitara osiksi -> maalit pois -> hionta -> pohjamaali -> hionta -> väri -> hionta -> lakka
Kaikki hionta / maalivaiheet tietenkin kertaa 10 että saa jotain jälkeä aikaan ;)
Tuo on siis karkea versio, vielä saa lisätä / korjata ja kertoa millaisia hiomapapereita tulisi käyttää.
 
Itseltäni löytyy ruisku ja kaveri on maalari joten maalit tarvitsee vielä hakea automaalaamosta.
Olisikohan jollain vielä ideaa miten tuon cortin locon saisi lavasta pois, uskaltaako varovasti hioa?
 
Kyseessä siis samanlainen kitara: http://fr.audiofanzine.com/produits/avis/index,idproduit,16950.html
 
Kaikkea mahdollista kokemuksia / neuvoja saa laittaa.
McNulty
13.03.2006 07:43:00
Kaula ja muut osat irti ja ei muuta kuin hiomaan lakat ja maalit pois (muistathan hengityssuojaimen!). Sitten kun body on ilkosillaan niin uudet maalit ja lakat päälle. Ruuvien reiät kannattaa suojata hieman esim. hammastikkujen pätkillä tms.
 
Mikeiksi suosittelen DiMarziota. Esimerkiksi Tone Zone tallaan jolla lähtee mukavasti kyllä rockit ja hevit. Se on paksusoundinen mikki jolla loihtii todella tuhdit rock ja heavy-menot. Se pysyy kuitenkin puhtaana ja ei kuulosta cleaneillakaan huonolta. Kaulamikiksi sitten DiMarzio Air Norton. Se on kerrassaan mainio, elävän heleä soundi jonka saa tarvittaessa puolitettua, jolloin pääsee singlecoil-maailman soundeihin ja veteleen vaikka... niin just ja kauniisti soi blues :)
"I must create a system, or be enslaved by another man's." -Blake
JivE
13.03.2006 10:04:13
 
 
Mitä kitaran maalauttaminen maksaa?
McNulty
13.03.2006 10:08:25
Mitä kitaran maalauttaminen maksaa?
 
Riippuu millä se maalataan ja lakataan, mutta ihan liikaa jos sen teettää esim. soitinrakentajalla. About 300-600e mikäli soitinrakentaja joutuu hiomaan vanhat lakat ja maalit pois. Yleinen hinta ko. hommalle on 500e. Automaalaamossa voit päästä halvemmalla jos hiot itse rungon paljaaksi. About satkulla tai parilla varmasti irtoaa automaalaamosta uusi pintakäsittely skeballe, mutta kyseessä tuskin on tuolloin nitro-lakka.
 
Itse suosittelen jotain automaalaamoa mikäli kyseessä ei ole mikään arvokas projekti.
"I must create a system, or be enslaved by another man's." -Blake
mhaarala
13.03.2006 16:48:31
Itse teetin homman Charvelille ja normihinta pelkälle maalaukselle oli ainakin siinä liikkeessä 250e + maalit, kun kyse on ihan tavallisesta yksivärimaalauksesta ilman erikoisuuksia. Bodyn hioin itse puuhun asti, mutta viimeistelyhionnan ja pari muuta korjausta rakentaja siihen teki itse.
Hymyä huuleen kun kuset vastatuuleen
J.RA
13.03.2006 17:58:17
Ite teetin soitinrakentajalla liekkikuvioinnin v:n malliseen kitaraan. 80 kymppiä ottaa. Säädöt pistetään kuntoon ja muuta pientä fiksausta. Onko se paljon! ;)
-Sellasta se vaan on-
Ege
14.03.2006 07:06:39
Onko vielä lisää mahdollisia mikki vaihtoehtoja?
Lisäksi ajattelin uusia virityskoneiston ja tallan, tähän ideoita?
Jos ostan uuden tallan / virityskoneiston joutuuko runkoon tekemään muutoksia että saa paikalleen vai meneekö ihan heittämällä?
McNulty
14.03.2006 07:37:40 (muokattu 14.03.2006 07:39:41)
Ite teetin soitinrakentajalla liekkikuvioinnin v:n malliseen kitaraan. 80 kymppiä ottaa. Säädöt pistetään kuntoon ja muuta pientä fiksausta. Onko se paljon! ;)
 
Tuliko tuo liekkimaalaus ihan lakkapinnan päälle, vai hioiko soitinrakentaja kitarasta vanhat lakat ja maalit pois? Tässä suora lainaus Ruokankaan hinnastosta:
 
PINTAKÄSITTELYT / RUNKO
alkaen / 320 €
 
Tässä tarkoitetaan pulttikaulaisen kitaran runkoa, käyttäen polyuretaanilakkoja. Kysy selluloosalakoista. Pohjatöiden määrä ja valittu väri vaikuttavat hintaan - sovitaan aina tapauskohtaisesti etukäteen!

 
Eli kyllä tuo 80e kuulostaa halvalta, vaan kun tietäisi mitä siinä on todellisuudessa tehty niin se voisi selventää :) Halpaa lystiä tuo rungon maalauttaminen ei kuitenkaan ole ellei itse suorita hiomista ja maalausta (niin tai joku todella hyvä tuttu).
 
Onko vielä lisää mahdollisia mikki vaihtoehtoja?
 
Niitä on ties kuinka ja paljon. Kaikki riippuu niin siitä millasta soundia olet metsästämässä ja millaiseen musaan. Seymour Duncan, DiMarzio, EMG ja Kent Armstrong ovat ne yleisimmät merkit joita skeboissa vastaan tulee. Tsekkaahan niiden kotisivut nyt alkuun ja rupee rajaileen "suosikkeja".
"I must create a system, or be enslaved by another man's." -Blake
Ege
15.03.2006 07:10:10
Mahtaisikohan tällainen mennä tuon nykyisen paikalle suoraan:
http://www.thomann.de/thoiw3_gotoh_ge103bg_prodinfo.html
 
Virityskoneisto on ainakin vielä hieman auki, siihen saa laittaa ehdotuksia ja miksei tallaankin :)
 
tässä speksejä nykyisistä sisuskaluista (cortin nettisivujen mukaan)
 
Tuners: Die cast
 
BRIDGE: Full Action II
Hiku
15.03.2006 18:59:30
Mahtaisikohan tällainen mennä tuon nykyisen paikalle suoraan
 
Mittaa noiden ruuvien välimatka ja hommaa sellanen missä se etäisyys on sama.
V.U.K #24
Ege
17.03.2006 16:09:58
Nyt on uudet mikit tilattu, tulevat kuukauden sisällä. Luovuin suosiolla uudesta tallasta, "tyydyn" tuohon vanhaan.
 
Eli Seymour duncan SH-1 ’59 model tulossa kaulaan ja tallaan Seymour duncan SH-4 JB model.
 
Väreinä "double white" :)
 
Vielä kun saisi kitaran purettua täysin, hinkattua maalit pois ja tutulla olisi aikaa maalata.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)