Aihe: y-piuhat ja phantom
1
heikki juhani
11.03.2006 03:15:15
hei,
haluaisiko joku fiksumpi auttaa?
 
eli käytössä on heppoisesti kanavia, ja vähän säästöä toisi jos niputtaisi mikkipareja samaan kanavaan. nämä mikit on minikonkkia jotka ottavat 2-12v phantomia toimiakseen. mutta uskaaltaako siis laittaa perus y-piuhalla yhteen kanavaan vai onko hasardijuttu?
 
kiitos jos vastaat!
Sir Attila
20.03.2006 20:20:19
Muutama selvennyksen sana: mikkihän ei "ota" phantomjännitettä vaan mikin yli on se jännite joka phantom-lähteestä on tarjolla (miinus kaapelihäviöön ja sarjavastukseen jäävä jännite). Yleensä pöydästä pukkaa 48V, ja tämä on liikaa monille pikkukonkille. Siksi niille tehdään joko oma (usein patterikäyttöinen) jännitelähteensä tai pöydän ja minikonkan väliin tulee jännitteen alentava adapteri.
 
Mitä mikkejä sulla on käytössä ja mitä oot ajatellut käyttää jännitelähteenä? Kyllä tollainen kytkentä periaatteessa onnistuu mutta päätäpahkaa tekemällä voit myös onnistua tuhoamaan mikkisi...
humppahanuristi
21.03.2006 08:25:06
 
 
En oikeastaan sähköstä hirveästi ymmärrä mutta...
 
Jos syöttö tehdään yhtä johtoa pitkin ja maadoitus yhtä johtoa pitkin niin virtapiiri on selkeä. Jos se taas jakautuu kahtia se syöttöjohto ja takaisin paluu mitenkäs sitten. Ainakin mikkien vastuksien pitäisi olla tasalaatuisia, virtahan menee sieltä mistä helpoiten pääsee.
Tietysti kulkeehan se äänisignaalikin Y-johdolla joten miksei virtakin.
Ilonpilaaja
heikki juhani
25.03.2006 02:55:52 (muokattu 25.03.2006 02:57:05)
hei, kiitos vastauksista,
 
tällaiset mikrofonit on kyseessä
 
http://www.akg-acoustics.com/produc … 86,id,283,pid,283,_language,EN.html
 
"supply voltage"ksi ilmoitetaan 1.5–12 V
 
nämä on siis ymmärtääkseni nimenomaan suoraan mikserin kanssa käypiä, on sellainen xlr-pömpeli piuhan päässä, hiukka perusliitintä isompi, kaippa siinä sitten on se jännitettä alentava systeemi..
 
ja jännitelähde on perus halpismikseri joka tuuttaa phantomista n. 48v.
 
puhuin tutun äänimiehen kanssa, se sanoi että anna mennä vaan. mutta varoitti sitten vaihevirheistä..
Sir Attila
25.03.2006 13:36:54
Joo, jos sulla on noi jännitettä alentavat adapterit (joko erillinen palikka tai kiinteä, mallista riippuen) siinä välissä niin toimii. Tärkeää tietenkin on että kaikki mikit ovat samaa mallia ja niihin syötetään suurin piirtein samantasoista ääntä kun ei pääse enää erikseen mikkikohtaisesti gaineja säätämään.
 
Oon itsekin käyttänyt noita AKG:n pikkumikkejä parhaimmillaan jopa kolmea mikkiä kanavassa jousisektion mikityksessä. Pätkä tarranauhaa kielten ympäri just tallan alapuolelle ja mikki sillä solmiopidikkeellä kiinni tarranauhaan.
 
Vaihevirhettä ei pitäisi syntyä jos Y-kaapeli on oikein tehty (ei käännä vaihetta), mutta varaudu leikkaamaan alapäitä reilulla kädellä. Kun livetilanteessa alkaa summaamaan tollaisia omnikuvioisia mikkejä, saa alapään huminat aika helposti kiertämään.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)