Aihe: Pa vai monitorit
1
tertzku
08.02.2006 16:43:23
Eli ollaan treenikämpälle hankkimassa äänentoistoa ja heräsi kysymys että kumpaa siinä kannattaa kyättää? Tavallisia PA kamoja vai monitoreja, ja mikä on monitorien tarkka käyytötarkoitus?
Pieni rumpalipoika
08.02.2006 16:51:11
 
 
Monitoreita käytetään lähinnä keikkatilanteessa siihen, että soittajat kuulevat oman ja muiden soiton PA-kaappien toistaessa koko paketin yleisölle. Eli treeniksillä käytetään yleensä PA-kaappeja. Joskin PA on aika iso kokonaisuus, joita harvemmin treeniksillä on.
Tupuna: Mun mielestä sä oot edelleen idiootti ja sulla on pieni muna.
Pieni rumpalipoika
08.02.2006 17:01:12
 
 
Niin joo. Paa vaikka vähän tarkempaa tietoa teidän kokoonpanosta (montako laulua, kiipparit? jne.), budjetista ja mahdollisista jo olemassaolevista pa-kamoista, niin kyllä täältä kerrotaan mitä kantsii hankkia ja mistä.
Tupuna: Mun mielestä sä oot edelleen idiootti ja sulla on pieni muna.
aimotuska
08.02.2006 17:33:30
Siis monitorihan on aivan samanlainen kaiutin kuin mikä tahansa samankokoinen PA-kajari. Melkoisen monia komeroita voidaan käyttää ihan sulavasti kumpaan tarkoitukseen tahansa, koska niiden muoto sallii järkevän sijoituksen lattialle. Esimerkkinä vaikka D&B:n MAX, HK audio, Yamaha... ei muista tarkkoja malleja. Mut ne on kuitenkin sellasia, että pohjassa on tolppa-adapterit PA-käyttöä varten ja toinen sivu on veistetty siihen malliin, että kaappi ampuu mölyn lattialle laitettuna yläviistoon.
 
Monitorin ja PA-kaapin suurin ero on siis käytännössä kotelon muotoilu. Jos kaapissa ei ole otettu huomioon lattialle sijoitusta, se tuuttaa kaiken mölyn artistin lahkeille tai kippaa selälleen jne.
 
Järkevä kaveri hommaa mahdollisimman monikäyttöiset kaapit, eli juurikin tommoset tolppa-adapterilla ja monitorikulmalla varustetut telkänpöntöt.
My strength is that I can laugh at myself. My weakness, however, is that I don't have a choice.
tertzku
09.02.2006 14:00:03
Tarkotuksena olis hankkia pienen budjetin pa-kamat, kun tulee vaan käyttöön treenikämpälle, ei keikoille. Treenikämpän koko on jotein 15-20 neliötä, tarkkaa teitoa ei oo. Pa:sta pitäis kuulua, 2x kitaraa ja laulu sekä tausta laulu, basso ehkä.
Tosiaan mitään kalliita laitteita ei olla hankkimassa. Varmaankin joku 6-8 mikkikanavainen mikseri/vahvistin ja sitten kaapit. Kattelin ite thomannilta The Boxin PA12e: http://www.thomann.de/thoiw3_the_box_pa12e_pabox_prodinfo.html
 
Mitä mieltä ootteki, riittäiskö tuollaiset, toinen kaappi tulis rumpalille pelkästää, ja toinen sijotetaan siten et kuuluis kaikille sopivasti, ja onhan sielä noi kitara/basso vahvarit tuomas lisää meteliä.
aimotuska
09.02.2006 14:54:53
Polta nuo rahat mieluummin. Tulee vähemmän roudattavaa.
 
Paskat kajarit vain kiertää tommosessa kopissa. Lueskelepa tuo kaiuttimen ostajan ABC.
My strength is that I can laugh at myself. My weakness, however, is that I don't have a choice.
PL
09.02.2006 15:08:08
Tarkotuksena olis hankkia pienen budjetin pa-kamat, kun tulee vaan käyttöön treenikämpälle, ei keikoille. Treenikämpän koko on jotein 15-20 neliötä, tarkkaa teitoa ei oo. Pa:sta pitäis kuulua, 2x kitaraa ja laulu sekä tausta laulu, basso ehkä.
.

 
Noista kannattaa laittaa kuulumaan ainoastaan laulut jos kerran kitaroille ja bassolle on jo vahvistimet ja kaapit. Muu kuuntelu kannattaa tehdä laittamalla värkit sellaiseen järjestykseen, että kaikki kuulevat sen mitä tarvitsevatkin.
 
Joku 2 x 300W:n vahvistin ja 2kpl joko viistettyjä kaappeja tai sitten suosiolla monitorikaappeja voisi olla riittävä. Kysele paikallisilta ääni- ja valovuokrafirmoilta olisiko jotakin poistotavaraa tarjolla.
tertzku
09.02.2006 18:26:18 (muokattu 09.02.2006 19:16:20)
Kitaroille ja bassolle ei ole omaa kaappia vaan on sellasta "perinteistä" mallia, ja teholuokkaa 50-100W, sama bassovahvarilla tai hieman ehkä enemmänki.
 
Onkos noi edellämainitut kajarit tosiaan jopa treenikäyttöön paskat? Ja johtuuko kierto tosiaan kajareista? Niin ja mitkä ois hyvät laitteet jos ollaan 400€ - 600€ budjetilla, eli Mikseri/vahvistin ja kaks kajaria?
Lennu
09.02.2006 20:50:30
 
 
Onkos noi edellämainitut kajarit tosiaan jopa treenikäyttöön paskat?
 
Ihan totta, nuo teepoksit on todellakin aika kauheeta kuraa. Kokemusta on. Kiertoa ja/tai pahvilaatikkokeskialueen konotusta. Lähestulkoon käyttökelvottomat, en tiedä kelle ne on suunniteltu.
tuhlaajapoika
09.02.2006 21:42:47
 
 
Kitaroille ja bassolle ei ole omaa kaappia vaan on sellasta "perinteistä" mallia, ja teholuokkaa 50-100W, sama bassovahvarilla tai hieman ehkä enemmänki.
 
Tarkoittaako toi "perinteistä" mallia että on kombot kitaralle ja vahvistimelle? Kylä niillä saa reenikämppäkuuntelun hoidettua ok, kunhan sopivasti asettelee, suuntailee ja säätelee saundin. Ei missään nimessä saa pilata sitä comboista lähtevää "oikeaa" saundia ajamalla huonojen halpiskaappien läpi.
 

Onkos noi edellämainitut kajarit tosiaan jopa treenikäyttöön paskat? Ja johtuuko kierto tosiaan kajareista? Niin ja mitkä ois hyvät laitteet jos ollaan 400€ - 600€ budjetilla, eli Mikseri/vahvistin ja kaks kajaria?
 
Kyllä ne aika huonot vaan on, ikävä kyllä. Ja se kierto johtuu kyllä omalta osalta myös huonoista kaapeista. Toki kiertoherkkyyteen vaikuttaa reippaasti myös mikkien laatu, kaappien ja mikkien sijoittelu, soittovolyymi, kämpän akustiset ominaisuudet, laulajan keuhkot ja äänilaitteiden käyttötaito. Osaa noista vastaan voi yrittää tapella vaikkapa 31-alueisella eq:lla ja noiden mainittujen kaappien ollessa kyseessä voidaan kiertoherkkyydessä päästä siedettävälle tasolle JOS muut asiat on kunnossa ja eq:ta kääntää taiten. Tosin silloinkin jäljelle jää vähintään kyseenalainen saundi ja ymmärsin ettet halua heti alkuun mitään equja ostella. Ja tosiaan, ei se equkaan paljoa pelasta jos äänisysteemissä muut osa-alueet mättää pahasti.
 
Eli lyhyesti ilmaistuna komppailen noita aiempia kommentteja ja kehotan kääntymään audiodivari.com taikka niitten paikallisten äänentoistotalojen puoleen, josko sopivaa käytettyä löytyis (RCF, DB technologies, JBL, FBT, HK...)
 
Mulla ei kauheesti kokemusta mikserivahvareista enkä nyt osaa tähän hätään ton hintaluokan kaappejakaan suositella. Niinhän se menee, että tohon hintaan vaikea löytää kuraa kummempaa.
Pieni rumpalipoika
10.02.2006 15:07:26
 
 
Joku behringerin pikkutiski vaikkapa neljäkanavaisena satkulla, audiodivarista parin sadan pääte ja kolmen sadan skobet. Toimii varmasti paremmin, kuin mitkään t-kaupan kaapit. Kah...Nyt näyttäis olevan Audiodivarissa t.ampin pääte hintaan 130e. Toi on ihan ok vehje ja treenikäyttöön riittää watitkin vaikka t-watteja ovatkin...
Tupuna: Mun mielestä sä oot edelleen idiootti ja sulla on pieni muna.
tuhlaajapoika
11.02.2006 21:48:56
 
 
Tarkoittaako toi "perinteistä" mallia että on kombot kitaralle ja vahvistimelle?
 
Pitää vähän itteäni lainailla ja korjailla, kun olen näköjään ollut taas hieman jäässä.. Siis tuo kysymys kuuluu oikeasti, jotta onko kombot kitaralle ja bassolle?
 
Ja semmonen ehdotus tuli vielä mieleeni, että oisko paha ajatus ostaa muutamakanavainen pikkumikseri 100-200e ja aluksi yksi, joku kohtuu laadukas aktiivikaappi? Sillä hoitaa laulun kuuntelun kämpillä jotenkin, oikeastaan toimii ihan hyvin kun suuntailee ja sijoittelee oikein. Ostaa toisen samanlaisen kaapin sitten kun on rahaa. Tällä meiningillä (pikkumikseri+yksi aktiivikaappi) hoidan nykyisin itte laulujen kuuntelun eri treenikämpillä. Aina laulut kuuluu sen verran kun tarvii ja systeemi kulkee kepeästi mukana. Ja joutuupahan vähän panostamaan suuntailuun ja balanssien säätöön, mikä ei ole koskaan turhaa hommaa.
juzzz
07.03.2006 20:11:43
 
 
Sanohan tuhlaajapoika mikä olisi sellainen hyvä aktiivikaappi tuohon tarkoitukseen (sellainen sut.koht. budjettiratkaisu, jonka hankkiminen ei ala heti harmittamaan)
I'm not here, this isn't happening.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)