Aihe: Vahvistimen volumepotikan vaihto?
1
mloyttyn
02.03.2006 17:58:46
Tuntuu siltä, että useissa vahvistimissa volumesäätö vaikuttaa ensin todella paljon, ja loppupuolella ei enää juurikaan. Varsinkin tehokkaampien vahvistimien kohdalla on ongelma, että joutuu temppuilemaan säädöissä esim. välillä 2-2,5, kun kaistaa olisi 0-12. Onko kellään kokemuksia potikoista, joissa olisi alkupäässä enemmän "löysää", jolloin nupin säätö nopeasti esim. kesken biisin olisi kätevämpää.
rytilahti
02.03.2006 21:37:58
Onko kellään kokemuksia potikoista, joissa olisi alkupäässä enemmän "löysää", jolloin nupin säätö nopeasti esim. kesken biisin olisi kätevämpää.
 
Suosittelen volume pedaalia, useimmissa on mahdollisuus säätää kuinka paljon polkeminen vaikuttaa, Eikä tarvii ravata nupin luona kesken setin. Eivät ole pahanhintaisiakaan, parilla kympilla saa jo uuden, muistaakseni..
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)