Aihe: 7-kielisen "ihanuus?"
1 2 3 4 5 6
Werde
01.03.2006 21:35:46
Kokeilepa huviksesi GHS Boomersin Wylden settiä 10-60. Soundi jykevöityi huomattavasti varsinkin, kun nuo punotut ovat .36, .52 ja .60. Vähennä sitä säröä ja lisää middleä niin tulee soundiin munaa. Niin ja saahan Wyldeä 11-70 kuusikieliselle todella mataliin vireisiin. ;)
 
Nuo setit eivät ole kovin ideaalisia alavireisiin.. Paksumpi pää kyllä riittää, mutta moni käyttää 11-kieltä jo ihan perus E:ssäkin ohuimpana. Jos sen virität B:ksi niin ollaan makarooniosastolla jo pahasti. Paras keino on ostaa jokin normisetti, ja siihen sitten paksu irtokieli. 70-13 B:hen ja 60-12 C:hen ovat osoittautuneet hyviksi.
 
En periaatteessa näe tuossa seitsemänkielisessä mitään hienoa. Liian alhainen vire menee vain mössöksi mielestäni ja usein ollaan jo niin matalilla taajuuksilla, että basisti alkaa valittamaan. Kuusikielisellä kyllä minun mielestäni onnistuu ihan riittävän hyvin nuo matalatkin vireet, kun iskee riittävän paksun kielisatsin.
 
Ei seiskaa normaaliolosuhteissa viritetä yhtään sen alemmaksi kuin alavireistä 6-kielistäkään, vaan idea on saada matalia taajuuksia kehiin karsimatta korkeista.
"Raha ei tee onnelliseksi vaan sen käyttäminen"
Super-Jari
01.03.2006 21:38:39 (muokattu 01.03.2006 21:39:34)
En periaatteessa näe tuossa seitsemänkielisessä mitään hienoa. Liian alhainen vire menee vain mössöksi mielestäni ja usein ollaan jo niin matalilla taajuuksilla, että basisti alkaa valittamaan. Kuusikielisellä kyllä minun mielestäni onnistuu ihan riittävän hyvin nuo matalatkin vireet, kun iskee riittävän paksun kielisatsin.
 
Sun mielestä seiskalla menee mössöksi, mutta on tosi selkeä kun pistää kuuskielisen h-vireeseen?
 
Ja mikä vittu tuo basisti-juttu on aina näissä ketjuissa joissa puhutaan seitsemänkieliseistä? Onko joku basisti oikeasti joskus sanonut asiasta vai onko tuo joku vitsi?
 
edit. Ei seiskaa normaaliolosuhteissa viritetä yhtään sen alemmaksi kuin alavireistä 6-kielistäkään, vaan idea on saada matalia taajuuksia kehiin karsimatta korkeista.
 
Tässähän se tulikin hyvin tiivistettynä.
nahkalipsi
01.03.2006 23:08:01
ESP ei ole kovin tunnettu 7-kielisistään, joten voisi olettaa että ne eivät mitään kovin huippulaadukkaita keppejä ole.
 
uskaltaisin sanoa että toi SC-607 on aika huippukeppi, kannattaa tesmiä sitä jos lompassa on reilu tonni.
Roses are red, violets are blue. All by base are belong to you
elbowski
01.03.2006 23:10:57
Näitä seiskatopikkejahan pukkaa toinen toisen perään, mutta ei se mitään, pääsee täällä leveilemään uudella rakkaalla :)
 
Elikkä täällä puolletaan Schectereitä, Damien 7 löytyy seinältä. Loistava kitara, EMG HZ:t, 26"-skaala, Groverin virittimet yms.
 
Seiskoja puollan sillä tavalla, vaikka täällä usein vouhotetaankin, ettei seiskaa voi soittaa kuten kuusikielistä, että se on helppoa, kun ei virettä tarvitse vaihtaa matalemmalle päästäkseen. Kaikki avosoinnut ja barret voi soittaa omista asemistaan ja normaalisti, mutta mättäessä saa mukaan myös ne alemmat sävelet. Vaatihan tuo aluksi totuttelua, mutta ei sitä enää loppujen lopuksi huomaa kun ei pidä huomata.
Raivo määrää nuotin
Torniojaws
01.03.2006 23:28:26 (muokattu 01.03.2006 23:29:32)
 
 
5 vuoden kokemuksella seiskoista (Jackson DX7 & Schecter 007 Blackjack) ei mitään valittamista. Helppo soittaa normaalijuttuja yhtälailla kuten 6-kielisellä normaalivireessä ja lisäksi murinaa saa milloin haluaa ilman spagettikieliä. Ei soundi tietysti ole sama kuin B:hen viritetty 6-kielinen, mutta omasta mielestä selkeämpi ja täten parempi. Ei myöskään tarvitse viritellä koko ajan kitaraa eri vireisiin, kun haluaa kokeilla eri juttuja.
 
Kieliä tosiaan löytyy tuonne .070 asti. Jacksonissa käytän tuota GHS:n Zakk Wylde Lo -settiä + mukaan yksittäinen .028-kieli täydentämään:
011 - 014 - 018 - 028 - 036 - 052 - 070
 
Ko. kitara on avoimessa G-vireessä tällä hetkellä, yleensä kuitenkin G#-vireessä (D-vire). Schecterissä (normaalivire) on tällä hetkellä vielä tehtaalta tulleet GHS:n 7-setin kielet:
010 - 013 - 017 - 026 - 036 - 046 - 056
 
ja vaihtotyrkyllä löytyy GHS:n 7M-setti:
010 - 013 - 017 - 026 - 036 - 046 - 060
Relativity [Grindcore] | Vortech [Industrial Progish Metal] | Coldway [Death Metal]
Twinkle
02.03.2006 00:18:31

Elikkä täällä puolletaan Schectereitä, Damien 7 löytyy seinältä. Loistava kitara, EMG HZ:t, 26"-skaala, Groverin virittimet yms.

 
Tämmöisen ostin kanssa. Järjettömän hyvä kepakko hintaisekseen.
 
Nyt tässä omalla kohdalla tosiaan on se, että tarvittenko tuota etua että voin pompata suoraan alavireeseen. Pitäisikö 6 kielistä kitaraa H-vireessä vai pitääkö normivireistä seittemänkielistä. Kätevähän tuo sinänsä on olemassa, ite en tykkää pitää rautakangen paksuisia kieliä alavireessä noissa 6-kielisissä, niin sillä tavalla tuo on aika perusteltu otus. Toisaalta sitä miettii että onko oikeasti tarvetta noin matalille sävelille, kun minimivire mitä on ajat käyttänyt on ollut tuo D.
 
Möyriihän sillä ihan kivasti, ei siinä mitään.
 
EDIT: tuo Damien päätyy tässä varmaan jossakin vaiheessa torille, virheetön kepakko joten ostakaa ihmeessä veks se sieltä.
Zammy
02.03.2006 08:45:00
Jos nyt oikeasti haluaa seiskaa jossa B-kieli soi niiin torilla on 2077XL. Ibanezin paras sarjatuotantoseiska.
 
Juuri tätä tässä nyt haettiin.
 
Minä voin helpottaa sun päätöstä hieman. Otan pois tuon kitaran myynnistä, vaikka se ei minulla soittaessa aivan hirveästi kulukaan, mutta taitaapa se sen verran spesiaali olla, ettei vastaavaa ihan helposti tilalle löydä jos alkaa ikävä tulla.
Susikoira Roi Orbison
nikovirtala
02.03.2006 09:04:32 (muokattu 02.03.2006 09:04:54)
 
 
Kätevähän tuo sinänsä on olemassa, ite en tykkää pitää rautakangen paksuisia kieliä alavireessä noissa 6-kielisissä, niin sillä tavalla tuo on aika perusteltu otus.
 
Yhtä paksuja kieliä joudut siinä 7-kielisessäkin käyttämään. Eli mitä perusteltua siinä on?
 
7-kielisessä: 70-50-38-28-18-14-11, B-E-A-D-g-b-e
6-kielisessä: 70-50-38-28-18-14, B-E-A-D-f#-b tai B-E-A-D-g-b
benny
02.03.2006 09:38:45
 
 
on vähä iso pomppasu toi 70-50.
 
Itselläni oli ~60+12-setti.
 
Arvatkaa mitä:
Vaihdoin 7-kielisen pois ja hommasin tilalle oikeita kitaroita. ;)
shitfuck inc.
Bee-äf
02.03.2006 10:23:12
Mä en oo ihan käsittänyt tuota, että pitäisi päästä kitaralla alaspäin? Jos mulla on loppunut äänet kesken niin se on ollut yläpäässä sooloja vingutellessa eikä suinkaan ala-E:llä. Ja botnea saa kaiuttimilla ja Equlla paremmin.
With one foot in yesterday and the other in tomorrow you end up peeing all over today.
Hannu H.
02.03.2006 10:35:21
 
 
Ja botnea saa kaiuttimilla ja Equlla paremmin.
 
Ja basistilla..
Päiväduuni on vain harrastus jolla kustannetaan se oikea työ. Salon Seudun Bändit
Werde
02.03.2006 10:38:11 (muokattu 02.03.2006 10:43:39)
Ja basistilla..
 
Ja kun laulajakin malttaa vielä vetää oktaavin alempaa niin alkaa kikkelihevikin kuulostaa death-metallilta. Tehän sen keksitte, mihin alavireitä edes tarvitaan!
 
EDIT: Oikeastaan voisitte mennä näitä viisauksianne lutkauttelemaan johonkin klassisen musiikin keskusteluryhmiin. Sanokaa että hittoako niitä etydejä ja sinfonioita pitää kaiken maailman #ö vireisiin säveltää, kun rokkipuolellakin on ainoaksi sallituksi vireeksi päätetty E.
"Raha ei tee onnelliseksi vaan sen käyttäminen"
Werde
02.03.2006 10:42:32 (muokattu 02.03.2006 10:43:46)
säätöä
"Raha ei tee onnelliseksi vaan sen käyttäminen"
Lancelot
02.03.2006 10:57:06 (muokattu 02.03.2006 11:07:49)
Mick Thomson (Slipknot) sanoi jossain haastattelussa että "7-string guitars are gay".
Tuli vaan mieleen..
 
e.kuhan tuli vaan mieleen..
Twist
02.03.2006 11:04:28
Mick Thomson (Slipknot) sanoi jossain haastattelussa että "7-string guitars are gay".
Tuli vaan mieleen..

 
Näin on sanonut, mutta mitä tuo tähän liittyy?
"Joo, ei, ei, joo, joo, KOVAA, KOVAA!! ei, ei... KOVAA!" Kuin Uusipaavalniemi konsanaan. Taitaa tulla pesää joka ilta.
benny
02.03.2006 11:11:03
 
 
Näin on sanonut, mutta mitä tuo tähän liittyy?
 
Sitä että alaviremätön tietäjä sanoo että ne on iloisia.
shitfuck inc.
januszian
02.03.2006 11:18:38
 
 
Mick Thomson (Slipknot) sanoi jossain haastattelussa että "7-string guitars are gay".
Tuli vaan mieleen..
 
e.kuhan tuli vaan mieleen..

 
No toihan muuttaa kaiken... Onnex huomasin. :)
 
Joo, 7-kielisen olemus mulle on sama ku 5-kielisen basson. Sen lisäks että sillä lähtee Ganesit ja CCR:t niin sillä lähtee myös Limb Bizkit ja Korn. Itse diggaan Nu-Metal saundeista ja sitähän ei kenellekään tarvi puolustella, kuolkaa jos kammottaa. :)
 
Mutta mulla on 012-054 setti E-vireessä ja se tuntuu hyvältä ja sooloakin soitan. En kertakaikkiaan pysty soittamaan 09 tai 010 setillä ja sen takia myös kitaran testaus tuntuu toisinaan turhanpäiväiseltä puodeissa. Ei taida olla niin paksua settiä että voisin virittää esim. B:hen ilman että kokemus vastaisi 09 setillä soittamista?
Jotenka otan sen B-kielen erillisenä.
Turha sitä on homostella tai ihmetellä, kasari erikseen ja Nu-metal 7-kielisellä.
 
Ja kaikille jotka sanoo että väännä gain alas, kuunnelkaa tuo:
 
http://koti.welho.com/tpappila/Mesaa.mp3
 
Ja sanokaa sitten että sitä on liikaa. :) Kyllä kaikki poppaskonstit on käytelty sitä mukaa kun niitä on hiffattu. Mulla on Mesa dual recto ja ylisuuri recto 4x12 kaappi.
Mutta B-kieltä ja sen aiheuttamaa murinaa ei voi feikata. vai voiko?
 
Niin joo, ja mulla on jo Les Paul jossa on JB joten tässä 7-kielisessä sais tosiaan olla EMG mikit "autenttisuuden" takia. :)
Mutta nytpä joku kertoisi että onko EMG aktiiviset 80/85/707 tosiaan tuhnuja verrattuna JB:hen? Koska semmoiseen sitä tietysti vertaan jos jotain ostan. Yks mulle tärkeä on kuitenki se että särölläkin sointu pysyy "puhtaana" ja kaikki äänet erottaa mössöstä.
"Oma kämppä on aina plussaa." - Aristoteles. http://www.zilakka.com
Werde
02.03.2006 11:34:09 (muokattu 02.03.2006 11:36:40)
Yks mulle tärkeä on kuitenki se että särölläkin sointu pysyy "puhtaana" ja kaikki äänet erottaa mössöstä.
 
En noita EMG:n 7-kielisille tarkoitettuja aktiiveita ole koskaan päässyt kokeilemaan, mutta pikainen katsaus valmistajan sivulta väittää 707:n vastaavan 85:sta ja 81-7:n ylläripylläri 81:stä. Ja jos erottelukykyä mikiltä kaipaat niin siihen hommaan ei parempaa ole vielä tullut vastaan kuin 81. 85 on asteen verran bassovoittoisempi, ja epäilisin että alavireessä tuo alkaa haittaamaan. Mutta 81-7 varmasti vastaa huutoon, ei voi olla sattumaa että valtaosa todella matalista vireistä soittavista artisteista käyttää EMG:n aktiivisettiä.
 
Olikohan Ben_D joka joku aika sitten oli verrannut JB:tä ja kasiykköstä, ja kertoi juuri tuon erottelukyvyn olevan yhtenä erona?
 
EDIT: Kuka on väittänyt että EMG:t ovat tuhnuja verrattuna johonkin passiiviin? Kuumempaa ulostuloa löydät vasta SD:n Livewire-mikeistä, jotka myös ovat aktiiveita.
"Raha ei tee onnelliseksi vaan sen käyttäminen"
askomiko
02.03.2006 11:39:31 (muokattu 02.03.2006 11:41:36)
Ei taida olla niin paksua settiä että voisin virittää esim. B:hen ilman että kokemus vastaisi 09 setillä soittamista?
Jotenka otan sen B-kielen erillisenä.

 
Mutta siinähän siulla sitten on käsissä se setti jonka voit virittää B:hen ilman että tuntuu makaronilta? Jos kuusikielisellä soittaisit niin jättäisit vain ohuimman pois. Mitäs siitä tulisi, 16-70? Eipä siinä, vois joskus ostaa seiskakielisen jos ois liikaa rahaa.
Tahdon bändiisi soittamaan. "Ei oo tosi miten paljon rahanmeno vaikeuttaa rikastumista!"
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)