Aihe: Ardennes : Pillow Book
1
Demostudio
05.02.2006 21:01:16
Bändin nimi: Ardennes
Kappaleen nimi: Pillow Book
 
URL: http://www.student.oulu.fi/~kimke/Ardennes/Pillow%20Book.mp3 (Mp3)
 
Hidasta rakentelua rauhallisella tunnelmalla.
rlo
07.02.2006 11:51:35
 
 
Kiitos kommenteista Misirlouhun, otan niistä kiinni mutta nyt tähän biisiin.
 
Pidän erittäin paljon kitaramusasta kuten varmasti arvaat.
 
Tässä biisissä on erikoiset elementit, tuo synajuttu taustalla erikoinen.
 
Kitarassa saisi minun makuun olla paksumpi soundi ja hieman kovempana mutta varmasti haet juuri tuota heleyttä siihen. Jossain kohdassa stemmakitarat ei ihan menneet yhteen.
 
Vaikka tuolla joku arvosteli, ettei saisi verrata muihin soittajiin, niin minä teen sen kuitenkin: Olet varmasti kuunnellut Mike Oldfieldiä paljon, tässä on semmoinen Tubular Bells meininki ja se on hyvä.
 
Tekisi mieleni tehdä tuosta oikeilla soittimilla versio, PillowSinfony.
 
Hei, noin 7 minuutin kohdalla tuli rummut, hyvä vaihdos tuohon loppuun.
Les Is More
kimke
07.02.2006 13:38:44
Liekkö täällä tapana vastailla kommentteihin. No teenpä sen nyt kuitenkin.
 
Tarkoituksena todellakin oli saada heleä, pehmeä soundi kitaraan. Noista stemmakitaroista sen verran, että ne on kyllä tarkoituksella sellaiset, että eivät välttämättä mene aina ihan perinteisesti esim. rytmiltään kohilleen. Itse pidän tuollaisista hiukan omituisista kitarajutuista, ja esim. nuo takaperinkitarat on saanu jäähä sellaiseksi. Ymmärrän kyllä, että ne saattaa kuulostaa jonkun korvaan aika hassuilta. Omasta mielestäni luovat hyvää, vähän outoa tunnelmaa.
 
Oldfieldiä en hirveästi ole kuunnellut, mutta vertaus lienee melko oikeutettu.
 

 
Tekisi mieleni tehdä tuosta oikeilla soittimilla versio, PillowSinfony.
 
Heh. Siitä vaan. Oishan näitä biisejä aina hauskempi tehdä kun olisi mukana esimerkiksi ihan oikeita viulisteja.
PHy
08.02.2006 11:03:38
 
 
Hidasta rakentelua rauhallisella tunnelmalla.
 
Komeaa rakentelua ja vaikka biisi onkin melko pitkä, se kuitenkin toimi ja kasvoi pikkuhiljaa eikä mitenkään tuntunut junnaavan paikoillaan. Soundit olivat erinomaiset, myös kitara sopi tuollaisena mainiosti. Tuossa on tosiaan sinfonian aineksia jos bittivimpaimia korvattaisiin oikeilla soittimilla. Hieman odottelin, että se lopussa oleva huipennus olisi tullut jo aiemmin. Lisäksi se olisi voinut olla mielestäni pitempikin ja sen päälle olisi saattanut sopia jokin Gary Moore-/Pink Foyd-tyyppinen hyvin esille nouseva kitarasoolo.
 
Käypä sinä kuuntelemassa Kasvukivun kappaleet 'Hei mä Hengitän', 'Chat' ja 'Ei syytä', jotka myös löytyvät näiden demojen joukosta ja kerro mitä mieltä niistä olet.
kimke
20.02.2006 16:10:28
Juu, mahdollisesti ihan hyvä idea voisi ollakkin tuo jonkinlaisen "kitarasoolon" sijoittaminen tuohon loppuun. Muutenkin olen miettinyt, että tämän biisin voisi ottaa uudelleen käsittelyyn, ja ehkä lisätä jotain pientä kivaa siihen muutenkin. Ei sillä, ettenkö olisi siihen tyytyväinen tällaisenaankin, mutta ainahan sitä voi pikkuisen muutella.
kimke
20.02.2006 19:14:41
Kiitos kiitos. Mukava kuulla, että miellytti korvaa. Täytyy sanoa, että edellämainitut ovat noin niminä tuttuja, mutta musiikkia en ole tainnut lainkaan kuulla. Pitänee ottaa kuunteluun.
Mika Antero
20.02.2006 19:28:37 (muokattu 20.02.2006 19:29:24)
Tämmöinen progeilu on erittäin mukavaa kuuneltavaa. Siis että enemmän kuin suoritetaan luodaan tunnelmaa. Minun makuuni tässäkin oli melkein liikaa tavaraa ja liikaa nuotteja (siis jo alussa, ei pelkästään lopun rymistelyssä), mutta hyvä tämä silti on. Oldfield ja Pink Floyd taittiin jo mainita, varsin Oldfieldmaista tämäkin on. (Just viikonloppuna kuuntelin jonkun toisen Demostudion tuotoksen joka oli vielä enemmän Oldfieldia, onkos tämä joku trendi nyt...)
 
Mutta siis erittäin hyvä ja vaihteleva kappale. Hyvin kasattu kokonaisuus. Ja erityismaininta vielä hienosta kappaleen nimestä.
Illusia
20.02.2006 19:41:17 (muokattu 20.02.2006 19:42:06)
 
 
jees, mii laikit!
Kyseisessä kipaleessa on rauhallisuudessaan älytön energiataso. Pitää korvat hereillä biisi alussa loppuun. Tulee paljonkin klassisenkitaran soitto mieleen. Kenties harrastettu?
 
Jäi vain yksi kysymys: Minkä takia tuo parin tahdin mittanen kummallinen särinä/pörinä, joka toistui jokaisessa neljän tahdin mittaisessa kokonaisuudessa, ei alkanut missään vaiheessa ärsyttäämään?! siis jos ajattelitte biisin 3/4. vai 6/8...no nyt en enää oo varma. Eikä se nyt ole oleellista. Diipa daapa.
Makee noste kitaralla lopussa.
 
Kuulostaa kovasti siltä että biisi olis irrotettu jostain kokonisuudesta? jotenkin näen ja kuulen sen osana isompaa kokonaisuutta, levyä, konserttia. no joo. Kaikkihan on osa jotain isompaa, mut jotenkin se tästä tuli mieleen. Esim. et kyseinen biisi olis outro jollekin.
 
JEEEEEEEE!
kimke
25.02.2006 09:28:19 (muokattu 25.02.2006 09:30:56)
Juu, no kyllä tuota on tullu klassista vuosia sitte soitettua opistossa joitaki vuosia. Enpä ole koskaan ite ajatellu kuinka tuo ois vaikuttanu omiin biiseihin. Mutta ehkä sitte jotenkin.
 
Onhan tämä minunkin mielestäni tuollaista "viimeinen biisi" -materiaalia. Ja viimeinen biisi tuo onki vaimon kans tehdyltä "jouludemolta", joka tehtiin tuossa viime vuoden lopulla. Siitä on muuten kaks muutaki biisiä täälä demostudiossa. Ne on vaan Asor Rosa -nimellä, kun ne tehtiin kahdestaan vaimon kans. Tämän puolestaan tein yksin. Mutta nekin pari biisiä kannattaa kuunnella. Mukavia melankolisia pop-biisejä. Ja niissä on laulutkin.
 
Niin ja kiitoksia taas mieltä lämmittävistä kommenteista.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)
Keskustelualueet
Haku
Säännöt