Aihe: Fender Blues DeVille kysymyksiä..
1
Kitarasankari
19.08.2003 20:40:35 (muokattu 19.08.2003 20:43:11)
itelläni on tuo pikkuveli kyseisesta laitteesta ja kyllä ainakin rat2:sen kanssa saa ihan hyvän vallin aikaan ja kliinit on sitten kun hunajaa.Roudattua ei oo tota tullu kauheesti ku vasta äskettäin sen hankin mutta kyllä tuntuu olevan aika järeää tekoa. Musiikkia tuolla soittelen ihan laidasta laitaan eli jazz-blues-rock-funk-hevi-akselilla liikutaan. Itekin mietin hankkiessani fenkun komboa että otanko devillen vai deluxen ja päädyin deluxeen, koska kyllä siitäkin sitä ääntä lähtee ihan liiankin (bänditreeneissä taitaa olla vollet siinä jossain 3 ja 4 välissä. ja herkulliset putkisoundit irtoaa mielestäni tuosta pienemmästä paljon paremmin koska siinä voi kääntää volumenappia vähän yli puolen välin eikä se hajota korvia koko kaupungilta, tosin kova ääni silloinkin lähtee. Tota DeVilleä ei niin hyvin testin perusteella saanut "laulamaan" ku Deluxea. Mutta parempi toi 2x12 on ku 4x10 noista deVilleistä jos siihen päädyt. Testaa nyt toi deluxe ennen ku ostat kumpaakaan noista isommista, suosittelen. Sori jos on vähän jossittelua tää vastaaminen, mutta toivottavasti saat jonkun käsityksen..
Hyvää kesää ja kaikille pesää...
Guitarfreak
19.08.2003 21:13:48
Kun pitäis taipua ihan kunnon Mesa-tyyliseen suuntaan. Sopiiko tuollaisen 2x12 pöntön eteen Mesan v-twini? ja saako sillä sitten taiottua jotain uskomattomia särömaisemia?
Kaikki on turhaa. Kaikki mitä ihminen yrittää on vain katoavaa turhuutta ajan virrassa. Kamat
Straton
19.08.2003 22:18:29
Mesa-tyyliseen saa jo varmaan hetken metsästää sopivaa säröpurkkia, mutta kyllä semmonen varmaan löytyy. V-twin on varmaan katsastamisen arvoinen tai Mxr double distortion tjsp. Itsellä on 4x10 versio, mutta jos nyt ostaisin saman vahvarin uudestaan, niin varmaan Deluxe-versioon kääntyisin. Olen itseasiassa miettinytkin vehkeen myymistä ja vaihtamista johonkin pienempään (en keikkaa, IHAN turhaa tehoa), tarjouksia otetaan vastaan ;) Cleanit on mainiot, blues/rock säröt irtoaa kivasti ja ääntä lähtee niin maan perkeleesti. En oikeastaan koskaan kehtaa soittaa kotona 2:sen yläpuolella (these go twelve). Säröt olen hoitanut Ts-7:lla ja Banzai Fireball 2:lla. Jälkimmäisen sain aika äskettäin, enkä pahemmin osaa vielä mokomaa tweakata, mutta noilla kahdella + vahvarin omalla särökanavalla saan katettua kohtuullisen laajan soundimaailman. Mitään erikoisen rankkaa soundia en ole vielä saanut irti, mutta joku JCM800 tyylinen soundi onnistuu. Itsellä laitteen särökanava on boostauskelvoton, eli ääni menee semmoiseksi trankkumaiseksi "ampiaispesä"-särinäksi, tosin samapahan tuo, koska käytän säröpurkkeja aina puhtaan kanavan päällä.
Ite oot!!!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)