Aihe: Vahvistimen muuntaja pamahti..
1 2
kivi
16.08.2003 19:17:54
Virtapiikki??? Vahvistin pamahti keskellä aurinkoista kesäpäivää, joten ukkosen aikaansaannosta se ei voinut olla, mutta miten ihmeessä laite olisi voinut saada virtapiikin muuten? Tämä nyt ilmeisesti näyttäisi olevan todennäköisin syy tapahtuneeseen ja sitä kautta esim. kaupan purku ei löytyisi syytä eikä kuitenkaan vakuutuskaan korvaa.
 
Onko tämä yleistä? Miten ihmeessä voin välttyä maksamasta pariasataa euroa korjaukseen tai uuteen styrkkariin?

 
Jos naapuri pistää vaikkapa yläjyrsimen tai betonimyllyn käyntiin, saattaa piikki iskeä.
 
Eikö tuo menis kotivakuutukseen, omaan tai vaikka vanhempien, jos sellaisia on? Mä ainakin yrittäisin.
 
Olisko korjaajalla tietoa, josko samoilla spekseillä olis saatavana Fenderiä halvempia muuntajia?
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)    
Gypsy
16.08.2003 19:23:40 (muokattu 16.08.2003 19:29:51)
Mutta vaikka toi menis kotivakuutukseen, niin niissähän on kovat omavastuut. Tosin ei tota 200 euroo mutta kuitenkin
 
Niin joo. Jotkut firmathan on asiakas ystävällisiä. Että esim jos joltain on hajonnu muuntajat ihan käytettynäkin ostetuista vahvistimista niin on saattanu saada tehtaalta uuden kun on vaaan pistäny postia sinne. Tosin en usko, että peaveyllä olis tämmönen asiakaspalvelu. Mesa Boogiellakin on semmonen asiakaspalvelu, että saattaa ilmaseks pistää osia postissa jos hajoo.
 
Ja vaikka marshallilla ei pitäis olla kovin hyvä asiakaspalvelu, niin kuitenkin tiiän semmosen jutun, että tyypillä oli menny päätemuuntaja vahvistimesta ja se oli soittanu marshallille, että muuntaja hajos sen takia, että käytti marshallin power brakea vahvistimen kanssa. No, marshallilla ei uskottu, että syy oli ollu power braken käyttäminen, mutta silti pistivät ilmaseks postinkautta päätemuuntajan
kivi
16.08.2003 21:03:08
Mutta vaikka toi menis kotivakuutukseen, niin niissähän on kovat omavastuut. Tosin ei tota 200 euroo mutta kuitenkin
 
Kotivakuutuksen omavastuun saa päättää vakuutusta ottaessa. Yleensä vaan otetaan vähän isompi omavastuu, koska se vaikuttaa vakuutuksen hintaan huomattavan rajusti.
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)    
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)