Aihe: Soivan ilmakitaran SM-kisat Heurekassa
1
Feggy
09.02.2006 15:36:19
 
 
Sunnuntaina 5.3. kello 12-15
 
SOIVAN ilmakitaran SM-kisat. Tavallisen ilmakitaran MM-kisoja on järjestetty Oulussa jo yli kymmenen vuotta, mutta vasta Heurekassa on maailman ensimmäinen SOIVA ilmakitara. Sen SM-kisat järjestetään sunnuntaina 5.3. kello 12-15. Kitaransoittoaan voi harjoitella Musiikki-näyttelyssä. Varsinaiseen kisaan voi ilmoittautua hakijaksi etukäteen osoitteessa paula.havaste@heureka.fi - kilpailun voittajat ratkeavat sekä näyttävyyden että soittotaidon perusteella. Lisätietoa myöhemmin.
 
Soiva ilmakitara on siis tälläinen:
 
Ilmakitarat – Soita kuin Jimi!
 
Tartu kitaran kaulaan ja plektraan ja soita kuin Jimi Hendrix! Kokeile myös pedaalin vaikutusta ääneen. Mitä tapahtuu?
 
Jimi Hendrix (1942–70) mullisti rock-kitaran soiton. Kiihkeissä, puhuttelevissa sooloissaan hän toi mestarillisesti kitarastaan esiin ennenkuulumattomia ääniä möyryävästä säröstä korkeaan vonguntaan. Hänen soittonsa oli hyvin ruumiillista; hän eli liikkeillään jokaisen soittamansa äänen. Hän soitti oikeakätisten Fender Statocaster -kitaraa, mutta vasenkätisenä hän käänsi kitaran ympäri.
 
Soita kuin Jimi! perustuu äänisynteesimalliin, joka jäljittelee Stratocaster-soittimen toimintaa. Siinä on jäljitelty myös ääntä säröyttävää putkivahvistinta ja kaiutinta. Plektran näppäys tuottaa voimasoinnun. Se on kvintti-sointu, josta puuttuu kolmisoinnun keskimmäinen sävel. Särökitaran kanssa voimasoinnut kuulostavat jykeviltä ja niitä käytetään yleisesti raskaassa rockissa. Kaulan ja plektran etäisyyden muutos muuttaa äänen korkeutta. Voit liu’uttaa soolojasi ja saada kitaran möyryämään käsien ja vartalon liikkeillä.
Shake some action.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)