Aihe: Tietouhteiskuntaneuvosto haluaa muutoksia tekijänoikeuslakiin
1
PIM
08.02.2006 11:09:12
"Pääministeri Matti Vanhasen johtama tietoyhteiskuntaneuvosto ehdottaa tiistaina julkaisemassaan raportissa, että tekijänoikeusjärjestelmän uudistaminen aloitetaan pikaisesti. Nykyistä järjestelmää ja lainsäädäntöä raportti arvostelee vanhentuneeksi, monimutkaiseksi ja jäykäksi."
 
http://digitoday.fi/showPage.php?page_id=11&news_id=53138
 
Tästä syntynee keskustelua..
...ttu tätä elämää, yhtenä päivän autokuume ja toisen GAS...
DJ Lattialuukkukoira
08.02.2006 11:40:32
Arvostaisin kovasti, jos joku kiltti sielu voisi suomentaa poliittisesta jargonista tuon. Warez lailliseksi vai mikä on homman nimi?
Johnny was a chemist's son but Johnny is no more. For what Johnny thought was H20 was H2S04.
kivi
08.02.2006 11:50:45
vai mikä on homman nimi?
 
Matti Vanhanen arvostelee Tekijänoikeuslakia vanhoilliseksi ja jäykäksi. Ne ovatkin asioita, joista Vanhanen tietää kaiken.
;-)
 
Mutta katsotaan, laki vaatii joka tapauksessa korjailuja, senhän me kaikki tiedämme - siinä on enemmän virheitä ja porsaanreikiä kuin järki sallii, ja kaikki sellaisena sotkuna, ettei juristikaan ymmärrä.
 
Missään tapauksessa waretusta ei tulla sallimaan, ennemmin toivottavasti annetaan joustavammat valtuudet nettipiraattien pistämiseksi kuriin.
Kätyrien 2. helmikuuta ilmestyvän levyn studiopäiväkirja on nyt netissä! Lue ja hämmenny!
Siirry studiopäiväkirjaan.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)