Aihe: Viimeksi katsomasi elokuva ja sen arvosana
1 2 3 4 593 94 95 96 97122 123 124 125 126
tigrushka
05.02.2006 23:07:55
Little Caesar 8/***½
 
Klassinen 30-luvun gangsteripätkä, Edward G. Robinson loistaa nimiroolissa turhamaisena ja kylmäverisenä suurena pienenä konnana.
 
http://www.filmsite.org/littc.html
I got stripes ^..^
aikavaikea
06.02.2006 11:56:57
Jaha, oletpas hyvän setin tilannut. Onko toi Big Blue se Bessonin sukellusleffa?
 
Hiukan myöhään tulee vastattua, mutta kuitenkin. On se se. Ykkösprioriteettina leffan hankintaan oli Rosanna. Besson on sellainen vahvistava tekijä :-). Vielä en ole ehtinyt katsoa.
 
Machinistin sen sijaan katsoin viikonloppuna ja täytyypä sanoa että toimi ainakin minulle melkoisen lujaa. Mä olin välillä ihan varma että se Balen laihuus on aikaansaatu tietokoneella, mutta aitoa kai se taisi olla (I just didn't eat!). Ja hyvin oli Espanjakin saatu näyttämään Jenkkilältä. Ja Ivan oli kyllä THE sivuosan esittäjä. Fiddu mikä intensiteetti ja minkä näköinen ukko! Välillä tuli hiukan Brando mieleen ilmeistä.
 
Ihanan häiritsevä leffa. Ysi ja risat.
MrHands
06.02.2006 16:28:12
Onkohan tuo Balen meininki kovin terveellistä.
The Machinist (hullun laiha) -> Batman Begins (kovassa, lihaksikkaassa kunnossa) -> Rescue Dawn (laiha poika, taas)
 
Dropped an amazing 63 pounds for his role as the emaciated insomniac Trevor Reznik in the film Maquinista, El (2004) with only a single vitamin consultation with a nutritionist to guide him. For the most part, he only ate salads and apples, chewed gum, smoked cigarettes, and drank nonfat lattes.
 
Hurjaa.
KTULU
06.02.2006 17:42:39
Hämärästä aamunkoittoon 5, Mestarit 2 8, Ace Ventura 9.
Vihaan warettajia ja kotipolttajia.
leka
06.02.2006 19:27:49
Viikonloppuna tuli katsottua kaksi odottettua uutuutta eli
 
LAITAKAUPUNGIN VALOT
 
Taattua Kaurismäki-laatua. Kuvaus ja värit olivat jälleen kauniita. Dialogi mahtavaa, "vitsi-repliikkejä" oli vähemmän, mikä sopi elokuvan lohduttomuuteen.
 
Viittaukset ohjaajan aikaisempiin elokuviin hymyilyttivät. Mahtava leffa.
 
*****
 
WALK THE LINE
 
Johnny Cash on parhautta ja leffa kuvaa hänen elämäänsä koskettavasti ja kunniottavasti. Joaquin Phoenix on saatu näyttämään hämmästyttävästi Cashiltä. Witherspoon on myös mahtava June Carterina. Molempien laulusuoritukset ovat uskomattomia. Waylon Jenningsiä leffassa esittää muuten poikansa Shooter Jennings.
 
*****
 
suosittelen molempia lämpimästi.
JAZZ OUT WITH YOUR ASS OUT!
Informaatiokameli
07.02.2006 01:24:25
 
 
Full Metal Jacket
 
Aina yhtä loistava.
 
8 pual
Everybody loves somebody but nobody loves rumpali.
Landola59
07.02.2006 16:47:12
Full Metal Jacket
 
Kerro mikä tässä koko hommassa oli juoni? Minä annan tuolle elokuvalle tasan yhden tähden. Kolkkoa katottavaa. Kiroilua ja tappamista oikeestaan ilman mitään määpäärää eli päämäärää. Kubrickinhan tämäkin oli?
 
En pidä elokuvasta, vaikka miljoona sotaelokuvaa oon tähänki mennessä kattonu. Liian psykologinen kenties? Tai turruttava? Jompikumpi. En pidä.
vuonna 1988 syntyi maailman turhin ikäryhmä. Punttisika #7 IMIK #36 IHFC #1 Perustajajäsen
MrHands
07.02.2006 18:37:35
Kerro mikä tässä koko hommassa oli juoni?
 
The film portrays the Vietnam War from the point of view of the US Marines. Recurring themes are the contradictions of war, a constant feeling of being out of one's depth, and the idea of combat in Vietnam being part of a different world, with its own rules and customs. The miasma of confusion and angst of the new world begins in boot camp, and spirals down into bloodshed before even landing in Vietnam.
 
http://en.wikipedia.org/wiki/Full_Metal_Jacket
KTULU
07.02.2006 20:06:46
Kerro mikä tässä koko hommassa oli juoni? Minä annan tuolle elokuvalle tasan yhden tähden. Kolkkoa katottavaa. Kiroilua ja tappamista oikeestaan ilman mitään määpäärää eli päämäärää. Kubrickinhan tämäkin oli?
 
En pidä elokuvasta, vaikka miljoona sotaelokuvaa oon tähänki mennessä kattonu. Liian psykologinen kenties? Tai turruttava? Jompikumpi. En pidä.

 
Ei kai van helsing ole sun suosikkileffas?
Vihaan warettajia ja kotipolttajia.
Swan
07.02.2006 20:14:46
Ei kai van helsing ole sun suosikkileffas?
 
Van Helsing on hyvä leffa.
DOOOOO NOT WAAAAAAANT!!!11
>-)))> #26
Tori:
Ostetaan Visual Sound Route 66
Landola59
07.02.2006 22:07:34
Ei kai van helsing ole sun suosikkileffas?
 
Kyllä todellakin.
 
Suosikkielokuvani ovat mm. Forrest Gump, Kummeli Kultakuume ja Raid.
 
Tommoset liialliset mättöelokuvat ei ole minun mieleeni. Full Metal Jacket oli jotenki niin surullista katottavaa.
vuonna 1988 syntyi maailman turhin ikäryhmä. Punttisika #7 IMIK #36 IHFC #1 Perustajajäsen
Mechanizm
07.02.2006 23:32:26
Walk the Line
 
Piti käydä vielä toiseen kartaan katsomassa. Hieno leffa hienosta muusikosta.
****½
It's about time we all get out and vote for love
Miquz
08.02.2006 07:59:19
American Pie 2. Hauska, vaikkakin loppuunkulutettu leffa. Paljon hyvää huumoria, joskus repee ihan totaalisesti. Tehty hyväksi rääväkomediaksi, kuten Dude Where is My Car:kin.
 
8
----
carnation
08.02.2006 17:56:26
Stalker *****
 
Andrei Tarkovskin ohjaama kiehtova ja unenomainen matka oman sekä ihmiskunnan kohtalon, toiveiden ja olemassaolon syntysijoille. Salaperäisen maahansyöksyn (meteoriitti?) seurauksena on syntynyt vaarallinen, alati muuttuva ja muovautuva Alue, jonka syvyydessä sijaitsee Huoneeksi kutsuttu paikka joka toteuttaa ihmisten toiveet. Stalkeriksi kutsutun miehen kyseenalaiseen "ammattiin" kuuluu toisten ihmisten johdattaminen kohti tuota Alueen keskipistettä, tällä kertaa sinne haluavat Professori ja Kirjailija. Kamera lipuu hiljaa pitkin usvaisia peltoja, pystyyn rapistuvia hylättyjä rakennuksia, ruosteensyömiä rautaromuja, aina kohti yläpuolella harmaana mätänevää taivasta. Kirja on huomattavasti Tarkovskin näkemystä rennompi ja huumorintajuisempi, kun taas Neuvostoelokuvan tinkimätön mestari luottaa enemmän hidastempoisempaan ja pohdiskelevampaan, joskaan ei missään vaiheessa tylsään kerrontaan. Yksi kaikkien aikojen mystisimmistä elokuvista, jossa on samaan aikaan jotain outoa levollisuutta ja vieraannuttavaa ja häiritsevääkin tunnelmaa. Tunnelmaa, jota ei voi selittää. Omaperäinen ja maalauksellinen scifi-mysteeri.
"Jumala antoi minulle arpakuutiot elämään, niillä heitän kutoset heti ensikättelyssä."
OSTAKAA LEVYJÄ!
Jani The Rock
08.02.2006 19:07:51 (muokattu 09.02.2006 10:45:13)
 
 
Corpse Bride.
 
Oikeastaan pitäisi varmaan ruotia vasta muutaman katselukerran jälkeen, mutta menköön... Tuntuisi kovin helpolta verrata Corpse Brideä Nightmare Before Christmasiin, mutta eiköhän tämä elokuva ansaitse tulla käsitellyksi ihan omana tapauksenaan. Meininki on taattua Tim Burtonia, ja Danny Elfmanin sävellyskynä on jälleen ollut oivassa terässä. Tarinassa harmaa ja synkkä elävien maailma vertautuu mainion hirtehisesti kuolleiden värikkäisiin asuinsijoihin, joissa juodaan ja juhlitaan rehevän big band -musiikin tahtiin. Irtoilevista silmämunista ja muista ruumiinosista (ruumiin osista, tosiaankin) irtoaa (heh) mukavasti huumoria, mutta saagan pohjavire on kuitenkin peräti surullinen, jopa ahdistavakin. Hahmot ovat loistavan ilmeikkäitä, ja näyttelijöiden äänityöskentely kokonaisuudessaan täysien pisteiden arvoista. Helena Bonham Carter ruumismorsiona, Michael Cough ikiluurankona sekä Christopher Lee äreänä pappina tekevät mieleenpainuvimmat suoritukset. Mainio luurankokoira Scraps on nerokas lisä tarinaan, ja tunteentäyteistä loppukohtausta saa seurata tippa linssissä.
 
Ainoat pyyhkeet menevät hieman yllättävään suuntaan. Johnny Depp tekee hienon roolin sulhaspoika Victorin äänenä, mutta siitä huolimatta hahmo jää jotenkin värittömäksi ruumismorsiamen ja tämän yllättävän ärhäkän elävän vastineen Victorian rinnalla. Vai liekö se ollut tarkoituskin?
 
Arvosana 10.
Cheap tequila and too much Seconal, but I`m still alive and well! * Bella Italia #1 * MegaMan Club #002 - Quiff Man * ASHC #1 * YSKÄ #2
KTULU
09.02.2006 19:04:24
Van Helsing on hyvä leffa.
 
Ei näin... :D
Vihaan warettajia ja kotipolttajia.
zorro
10.02.2006 01:21:00
Danny the Dog ****
 
Aika erilainen Jet Li -elokuva. Sellanen Guy Ritchien elokuvien tapanen tunnelma ja Fight Clubin kaltasia taistelukohtauksia. Mutta toisaalta olihan tämäkin sellasta pelleilyä. Teema on onneksi ajatuksia herättävä.
saundi lähtee tukasta!
Tänne saattaa tupsahtaa joskus uusia biisejä.
Suhteettomat toverit #6
IMIK #34
King of Mars
10.02.2006 01:27:48
ILMESTYSKIRJA NYT vanha kunnon klassikko, eikä puutu kyllä leffasta mitään 9+
Bring me the head of Yuri Gagarin.
NHR
10.02.2006 02:44:53
 
 
Ykköseltä tuli illalla tuo The Man Who Sued God. Ihan mukava leffahan tuo oli. Näitä sattuu joskus kohdalle, kun ei osaa odottaa mitään sen kummempaa. En nyt tätä mitenkään loistavaksi menisi sanomaan, mutta tarina herätti kyllä joitakin ajatuksia mm. uskonnosta ja vakuutusyhtiöiden toiminnasta, vaikka ihan vaan komedia piti olla. Sanotaan nyt vaikka 8½.
Pellestä taikuriksi muuttuu aika hitaasti; ehkei siihen riitä elinaikani.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)