Aihe: Kitaraprojektin aloittelua, muutama kysymys..
1
Ville A.
29.01.2006 12:44:07
Terve!
 
Nyt tuli sitten vihdoin rekisteröityä M.nettiin, sivusta olen kyllä seuraillut soitinrakennuskeskustelua jo pitkään. Eli, nyt sitten omat murheet:
 
Olen tässä aloittelemassa Telecaster-projektia. Ajatuksena oli, että runko leppää ja kaula vaahteraa. Otelauta tulee myös olemaan vaahteraa, jolloin varmaankin järkevintä olisi tehdä koko kaula yhdestä palasta?
 
Sitten tuohon yhden palan ratkaisuun, eli kaulan taakse pitäisi jyrsiä kolo kaularaudalle.. Voisiko joku kertoa tästä hiukan enemmän, ja missä vaiheessa se kannattaa tehdä, jos kaula työstetään tosiaan yhdestä palasta?
 
Työkaluja olen sen verran miettinyt, että teettäisin otelautanauhojen sahausurille jigin, kuten jo tuolla aikaisemmin oli joku postannut nauhapaikkojen sahausta käsittelevän topicin alle näitä StewMacin ja Rockingerin templateja (tosin näissä on hävyttömät hinnat). Ajatuksena oli, että leikkauttaisin ensin suorakulmaiseen 3mm paksuun rosteripalaan noin 8-10cm pitkät urat (Skaalan nauhavälien mukaan) , jonka jälkeen se jäljelle jäävä osa taivutettaisiin siitä lovien vierestä 90 asteen kulmaan, eli tulisi ns. L:n mallinen pala, jonka voisi puristaa neliskanttiseen palaan kiinni, ja sahata urat tällä tavalla. Onko ihan tuhoontuomittu ajatus? Hyviä ideoitakin otetaan vastaan aiheen tiimoilta.
Up and down that road in our worn out shoes, talkin' 'bout good things and signin' the blues
spyykko
29.01.2006 17:13:35
 
 
Nyt tuli sitten vihdoin rekisteröityä M.nettiin
 
Tervetuloa joukkoon!
 
Otelauta tulee myös olemaan vaahteraa, jolloin varmaankin järkevintä olisi tehdä koko kaula yhdestä palasta?
 
No en mä näe yhtään sen järjettömämpänä ratkaisuna tehdä erillistä otelautaa. Ihan miten haluat.
 
Sitten tuohon yhden palan ratkaisuun, eli kaulan taakse pitäisi jyrsiä kolo kaularaudalle.. Voisiko joku kertoa tästä hiukan enemmän, ja missä vaiheessa se kannattaa tehdä, jos kaula työstetään tosiaan yhdestä palasta?
 
Homma ei eroa tässä vaiheessa mitenkään irto-oltelautaisen kaulan tekemisestä. Mun mielestä ura on helpoin jyrsiä heti sen jälkeen kun aihio on höylätty oikeaan paksuuteen, mutta on vielä muuten koskematon. Suorakulmaista kappaletta kun on helpompi käsitellä. Muutenhan uran jyrsimistä on käsitelty ainakin täällä:
http://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=31&t=103009
 
Työkaluja olen sen verran miettinyt, että teettäisin otelautanauhojen sahausurille jigin...
 
Ajatuksena oli, että leikkauttaisin ensin suorakulmaiseen 3mm paksuun rosteripalaan noin 8-10cm pitkät urat (Skaalan nauhavälien mukaan) , jonka jälkeen se jäljelle jäävä osa taivutettaisiin siitä lovien vierestä 90 asteen kulmaan, eli tulisi ns. L:n mallinen pala, jonka voisi puristaa neliskanttiseen palaan kiinni, ja sahata urat tällä tavalla. Onko ihan tuhoontuomittu ajatus? Hyviä ideoitakin otetaan vastaan aiheen tiimoilta.

 
Hmm. Eipä ole tullut mieleen tehdä tuota noin. Toimivuus riippunee pitkälti siitä miten kanttaaminen vääntelee niitä irtolipareita ja miten sileät urat ovat polton jäljiltä. Mä ehkä tekisin tuosta ennemmin matalan U-kirjaimen mallisen, jotta tukipintaa olisi molemmilla puolilla. Muuten kuulostaa äkkiseltä kyllä ihan toimivalta, sulla taitaa olla mahdollisuus käyttää jossain laseria?
 
Mikään pakollinen tuo jigi ei kuitenkaan ole, pelkän teräsviivaimen ja suorakulmankin kanssa nauhaurat sahaa kyllä tunnissa.
Ite olis taas tarvinnu tehdä
Ville A.
29.01.2006 17:48:53
Hmm, täytyy pitää tuokin mielessä. Tässä nyt kuitenkin olen vasta puita tilailemassa, ja sahaamiset olisi tarkoitus aloittaa kesän koittaessa..
 
Tuota ajattelinkin, että se ura on varmaankin fiksuinta jyrsiä siinä vaiheessa kun kaulapuu on tosiaan vielä neliskanttinen. Hyvä vaan ottaa vähän mielipiteitä muiltakin ettei sitten tarvitse kiroilla jo ensimmäisen kymmenen työtunnin jälkeen omaa tyhmyyttään:)
 
Niin, tosiaan tuo matala U-palkki olisi siinä mielessä kätevä, että se tukisi molemmilta puolilta kaulaa ja sen lisäksi sitä olisi mahdollista käyttää helposti sekä tuollaisissa yhden palan kauloissa että otelauta-aihioissa. Täytyy tätäkin miettiä vielä, kun ei viitsisi turhan montaa koejigiä tehdä ihan tyhmien mokien vuoksi.
 
Laseria on sillä tavalla mahdollisuus käyttää tuossa jigin teossa, että kaverin isä on töissä laserleikkausfirmassa. Hinnasta oli sanonut tuollaiselle jigille, että 50-100€ saattaisi kustantaa materiaalin paksuudesta ja leikkauksen määrästä riippuen.. Eihän tuo rahallisesti sinäänsä kuulosta kauhean järkevältä, mutta lähipiirissä on muitakin jotka ovat aloittelemassa kitaraprojektia, ja varmasti itsekin sitä tulee käytettyä uudelleen jos saa ensimmäisen kitaran joskus soimaan.
Up and down that road in our worn out shoes, talkin' 'bout good things and singin' the blues
Jymi
30.01.2006 11:55:50 (muokattu 30.01.2006 12:00:33)
Otelauta tulee myös olemaan vaahteraa, jolloin varmaankin järkevintä olisi tehdä koko kaula yhdestä palasta?
 
Ei varmaan kumpikaan tapa ole toista järkevämpi. Siis yhdestä palasta tai erillisellä vaahteraotelaudalla. Mollemmilla tavoilla saa yhtä hyvän ja toimivan kaulan aikaiseksi. Enemmän tämä on mielestäni ulkonäkökysymys. Eli yksipalakaulaan tulee taakse se (miksituotanytsanotaan) kaularautauran peittävä puusoiro, joka mielestäni on siinä vaan hienonnäköinen. Ja vastaavasti erillisellä otelaudallatehtyyn tulee se raja siihen kohtaan, missä otelaudanpuu loppuu ja varsinainen varsinainen kaulapuu alkaa. Mielipideasioita nääkin on.
 
Sitten tuohon yhden palan ratkaisuun, eli kaulan taakse pitäisi jyrsiä kolo kaularaudalle.. Voisiko joku kertoa tästä hiukan enemmän, ja missä vaiheessa se kannattaa tehdä, jos kaula työstetään tosiaan yhdestä palasta?
 
Tässä mun ehdotus työjärjestykselle:
 
- Ensin tehdään sopiva suorakulmainen pala, joka höylätään sopivaan paksuuteen eli noin 27-28 mm paksuksi.
- Palaan nauhaurat. Kun pala on suorakulmainen, voi sen tosiaankin sahailla vaikka suorakulmaa apuna käyttäen.
- Kaularautauran jyrsintä palan taakse.
- Palan sahaaminen tai jyrsiminen muotoonsa.
- Sitten loput vaiheet. Lavan ohennus, radiuksen teko, kaulan muotoilu yms.
 
Kaularautaan suosittelen sitä 6mm leveää kaksitoimista, mitä saa nykyään melkein joka paikasta. Silloin voi kaularautauran ajaa 6 mm leveällä terällä ja jos tekee yksipakaulan, niin tuo 6 mm on leveydeltään vieläpä sopivan näköinen.
Jymi
30.01.2006 11:59:59 (muokattu 30.01.2006 12:00:10)
En kyllä ole samasta puusta kaulaa koskaan tehnyt, joten tiedä vaikka sekin olisi helppoa ja mukavaa.
 
Ei ole sen vaikeampaa. Tosin mukavampaa =)
Juzzu
30.01.2006 12:00:38
Ei ole sen vaikeampaa. Tosin mukavampaa =)
 
Onko? :o) Haluutko määritellä tarkemmin?
Jymi
30.01.2006 12:01:48
Onko? :o) Haluutko määritellä tarkemmin?
 
Tiedät sitten, kun olet molemmat tehnyt.. Sitä ei voi selittää
spyykko
30.01.2006 12:22:31
 
 
Ja vastaavasti erillisellä otelaudallatehtyyn tulee se raja siihen kohtaan, missä otelaudanpuu loppuu ja varsinainen varsinainen kaulapuu alkaa.
 
Tämä raja on halutessa helppo piillottaa reunalistalla. Musta lista näyttää pirskatin hyvältä vaahterakaulassa. Ainakin musta.
Ite olis taas tarvinnu tehdä
Ville A.
30.01.2006 16:55:23
Eikös sitä tummaa palaa siellä kaulan takana kutsuta skunk stripeksi.. Muistaakseni näin luin jostain edellisestä ketjusta. Ja se todellakin on hyvännäköinen siellä takana:)
 
Viitsisikö joku valottaa vielä, mitä eroa on tavallisella ja kaksitoimisella kaularaudalla? Kaularaudan perusperiaatteen ainakin luulen ymmärtäväni, mutta tuo juttu on jäänyt vähän hämäräksi.
 
Muuten Jymi, tuo omakuvassasi oleva thinline tele on vähän pirun komea tekele! Millaista tavaraa nuo reunalistat ovat, ilmeisesti ainakin jotain hieman notkeaa? Ilmeisesti se kuitenkin on aivan neliskanttista päästä katsottuna, vai?
Up and down that road in our worn out shoes, talkin' 'bout good things and singin' the blues
Juzzu
30.01.2006 17:04:08
Viitsisikö joku valottaa vielä, mitä eroa on tavallisella ja kaksitoimisella kaularaudalla? Kaularaudan perusperiaatteen ainakin luulen ymmärtäväni, mutta tuo juttu on jäänyt vähän hämäräksi.
 
1-toimisella säädetään kaulaa vaan 'suoremmaksi', eli voima kohdistuu kielten vetosuuntaan vastaan. 2-toimisessa kaulaa voi säätää molempiin suuntiin. Esim. tosi jäykkää kaulaa (+rautaa) ei välttämättä kielten veto riitä vääntämään ollenkaan ja jos ei tykkää soittaa suoralla kaulalla vaan haluaa siihen vähän "reliefiä" eli koveruutta niin 2-toimisella voi sitten avittaa kieliä pikkaisen.
 
Tänään meinasin itse liimata 2-toimisen raudan. Enpä ole aikaisemmin moista itsekään kokeillut, mutta nyt sitten kokeilen. Tarkoitus on tehdä sen verran tukeva-profiilinen kaula että ajattelin josko tuolle 2-toimiselle tarvetta sitten tulisi, kun otelautakin on eebeniä (=jäykistää kaulaa entisestään).
Jymi
31.01.2006 00:41:58 (muokattu 31.01.2006 00:42:19)
Muuten Jymi, tuo omakuvassasi oleva thinline tele on vähän pirun komea tekele! Millaista tavaraa nuo reunalistat ovat, ilmeisesti ainakin jotain hieman notkeaa? Ilmeisesti se kuitenkin on aivan neliskanttista päästä katsottuna, vai?
 
Kiitos kehuista =) Reunalista on sellaisesta muovinauhasta paikalleen liimattua. Tilailin SP elektroniikasta aikanaan. Myyvät siellä nimellä "koristelistat". Onko suunnitelmissa reunalistan laittaminen teleprojektiin ?
 
Sain viimeikin päviteltyä tuota thinline osiota sivuiltani. Käys siellä katsomassa kohta, jossa on kuvia keskeneräisenä. Siellä on pari kuvaa tuohon reunalistaan liittyen. Näkyy myös liima jota käytin reunalistan liimaamiseen. Tuli lapsuus ja lentokoneiden pienoismallit mieleen, kun tuolla askartelin reunalistoja :)
Ville A.
31.01.2006 08:31:31
Tilailin SP elektroniikasta aikanaan. Myyvät siellä nimellä "koristelistat". Onko suunnitelmissa reunalistan laittaminen teleprojektiin ?
 
Aijaa, kyllä tuota SP:n tuoteluetteloa tulee selailtua viikoittain, mutta ei ole osunut silmään. Ajatuksena tosiaankin olisi laittaa reunalistat, koska kitaran värivalinnassa päädyin tummaan sunburstiin, ja tuo valkoinen lista sopii mielestäni siihen kuin nyrkki silmään
 
Sain viimeikin päviteltyä tuota thinline osiota sivuiltani. Käys siellä katsomassa kohta, jossa on kuvia keskeneräisenä. Siellä on pari kuvaa tuohon reunalistaan liittyen. Näkyy myös liima jota käytin reunalistan liimaamiseen. Tuli lapsuus ja lentokoneiden pienoismallit mieleen, kun tuolla askartelin reunalistoja :)
 
Täytyypi käydä katsomassa:)
Up and down that road in our worn out shoes, talkin' 'bout good things and singin' the blues
VesaK
31.01.2006 10:46:50
 
 
>Otelauta tulee myös olemaan vaahteraa, jolloin varmaankin järkevintä olisi tehdä koko kaula yhdestä palasta?
 
Itse tein kahdesta siksi että jos menee otalaudan teko metsään niin ei tärvelly koko kaulapuu.

> Työkaluja olen sen verran miettinyt, että teettäisin otelautanauhojen sahausurille jigin,
 
Tein seuraavasti:
- höyläsin otelautapuun suoraksi ja suorakulmaiseksi joka kantilta
- mittasin tarkat nauhan paikat ja vedin suorallakulmalla ja ohuella lyijykynällä viivat nauhojen kohdalle
- tein kovasta puusta (koivu, vaahtera tms) tiukan otelautapuun levyisen jiirin jossa oli suoraan sahattu ura samalla Blitz-sahalla jolla nauhauratkin sahasin
- sitten jiiri tiukasti kiinni työpenkkiin ja rauhassa sahailemaan
 
Tuollainen jiiri kestää ainakin yhden otelaudan teon kunhan maltilla tekee eikä päästä sahaa heilumaan. Otelauta puu tällaisessa tapauksessa kannattaa höylätä siihen vahvuuteen mikä sen maksimi vahvuus tulee olemaan - yleensä noin 6mm.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)