Aihe: Akustinen haitsu ja sähkörummut
1
volc
26.01.2006 18:08:03
Nyt on tultu siihen pisteeseen tuon Rolandin TD-6KV "sähköhaitsujarjestelmähässäkän" kanssa, että lähtee romukoppaan. Kuinka mahtaa toimia akustinen haitsu sähkörumpujen kanssa? Pieni pää on täynnä kysymyksiä vailla vastausta:
 
Jos soitetaan ilman kuulokkeita, soiko liian kovaa?/ Soiko liian hiljaa kuulokkeiden(suljetut) kanssa?
 
Olisko järkevää mikittää haitsu ja ottaa ääni rumpumodulin line-innin kautta kuulokkeille/kaiuttimiin? Oiskohan tää vaikeeta tehdä?
 
Ja etenkin kun sähkörummut on hommattu naapurisovun takia, paljonko tosta
haitsusta mahtaa kuulua seinien läpi?
south_of_heaven
26.01.2006 18:11:40 (muokattu 26.01.2006 18:13:18)
ei kyllä taida toimia line-in illä.
Ja kyllä se haikka naapuriin kuuluu, luulen ma.
 
Kai sä voisit jotenkin hiljentää sen(liimaat lyöntikohtaan jonkun läpyskän ja väliin jotain
ja pistät vaikka triggerin)mutta taitais hihat-ominaisuudet jäädä pois.
 
EDIT. suosittelisin ehkä tatsin kannalta sitä Rolandin kalliimpaa hihat-pädiä, ellet hae halpaa ihmemies-ratkaisua.
ilmoitti South_of_Heaven
Jaska
26.01.2006 19:04:40
Itekin kyllä ostasin sitte sen rolandin paremman haikkasydeemin
volc
26.01.2006 19:25:19
Olen korvannut sen normaalipadin CY-12H:lla(http://www.roland.fi/New%20Pages/news/NAMM2001/CY-12H.htm).
 
Se ei kuiteskaan toimi ihan niin hyvin kuin hinta(210€) antais olettaa. Reuna on erittäin epäherkkä kaikkien säätökokeilujen jälkeenkin. Ei meinaa oikeen usko riittää VH-11(http://www.roland.fi/New%20Pages/news/NAMM2005/VH-11.htm) hankkimiseksi.
 
Siinä onkelma...
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)