Aihe: Tietääkö ketään DIA-kitaroista
1
Jasseri
10.08.2003 20:52:57
Tietääkö ketään mitään kyseisestä 70-luvun Japanilaisesta DIA-kitarasta? Lähes Gibson Les Paul kopio, mutta siinä on pulttikaula ja bodyn pohja on suora. Entä kannattaako tehdä nauharemontti, joka maksaa noin 100E. Itsellä ei ole kitarasta mitään tietoa.
 
Kuva kitarasta : http://kotisivu.dnainternet.net/kiukainen/DIA.jpg
fox
10.08.2003 23:51:28
 
 
Tietääkö ketään mitään kyseisestä 70-luvun Japanilaisesta DIA-kitarasta? Lähes Gibson Les Paul kopio, mutta siinä on pulttikaula ja bodyn pohja on suora. Entä kannattaako tehdä nauharemontti, joka maksaa noin 100E. Itsellä ei ole kitarasta mitään tietoa.
 
Miksi nauharemontti? Tosin en noita kuvia hirveesti suurennellut mutta melko hyviltähän nuo nauhat näyttää..
Itse kitarasta: Täysin varmaa tietoa ei ole DIA:sta, tokihan niitä olen käpistellyt lukuisia aikoinaan, mutta tarkoitan valmistajaa.. Eräs epävarma tieto oli että olisi se Antorian yks "myyntimerkki" Euroopan markkinoille, CSL oli ainakin Englannin markkina-alueella. Mikäli näin, niin sitten kitaras on erittäin läheistä sukua Ibanezin sisarmerkeille.. DIA:n kopioita oli yhteen aikaan runsaahkosti Suomessa. Joissakin SG-kopioissa oli mikit - ylläripylläri - yksi kela vain humbukkerin kuorissa. Kuten muuten muutamilla muillakin merkeillä. Muita Hoshino - tallin eli Ibanezin rinnakkaismerkkejä olivat
RELATED TRADEMARKS - IBANEZ (Hoshino Co.Japan)
Isonez, Kasuga, Luxor, Halifax, Cimar, Maya, Morris, Global, Sekova, Polaris for European Market
 
Aussimarkkinoilla oli sitten muita, esim. Greco..
Jos ne nauhat ei nyt hirvittävän kuluneet olne, niin kannattais pistää vaikka viis- kuuskymppiä virittimiin, nuo on suoravetoiset mitkä siinä nyt on. Eikä kovin laatuisat. Ja mikkejä vois katastaa..
fox
11.08.2003 00:04:28
 
 
DIA on muuten tehnyt rumpujakin. Olisi kyllä kiva tietää merkin historiasta enemmän.
 
Silläpä sillä, esim. Tama = osa Hoshino Gen Gakki - yhtiötä kuin Ibakin. Sama tehdas. Mulla on muuten edelleen DIA:n lattiatomi. Se on ihan OK. Kyllä varmaan jaappanin sivustoista jotain löytyis mutta ku ei lukea osaa eikä kone tue merkistöä.. :)
Jasseri
11.08.2003 15:27:29
huomasin muuten että body on jotai vanerin näköistä mutta kerrokset ovat n.3mm vahvuisia
Jasseri
12.08.2003 15:51:52
Nauhat voisi saada kyllä viilaamalla kuntoon mutta runko materiaali arvelluttaa. Olisikohan kellään mitään tietoaa kyseisestä materiaalista.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)