Aihe: Automaattiset taustalaulut fantom x6
1
Thommy
18.01.2006 00:02:19 (muokattu 18.01.2006 00:04:27)
Fantomista en tiedä, mutta lauluharmoniaprosessorit on tuttuja. Homman juju siis siinä, että harmoniaprosessori saa midinä tiedon soinnusta ja rakentaa sitten sisään syötettyyn ääneen sävellajin mukaan terssi, kvintti etc. stemmat perussävelen alle tai päälle.
 
Itse en Fantomia/Rolandia tunne ja aavistuksen peltiseltä tuo X:n harmonia soundi kuulosti. En löytänyt nopsasti teknisistä spekseistä tietoa mikä on prosessori. Itselläni käytössä Korg Triton:in perässä midillä TC-Helicon:in prosessori. Kuulostaa inhimilliseltä, tunnistaa sointukäännökset etc.etc. Paras todistus vehkeen toimivuudesta on kommentti keikalla paikalliselta "rokkipoliisilta", joka hämmästeli miten vaikeisiin biiseihin pystyn stemmat töräyttämään vocalistin taustalle.
 
Kolikon kääntöpuolena tuossa hommassa on kuitenkin se, että kaksi asiaa pitää mennä täsmälleen nuotilleen: laulu ja soitto. Epävireinen leadlaulu kuorutettuna kahdella epävireisellä prosessoidulla stemmalla tai vireinen laulu väärin lyödyllä soinnulla ja sitä kautta epävireisellä prosessoidulla stemmalla saa lopputuloksen kuulostamaan helvetiltä.
 
"Automaattisesti" ei siis saa mitään ;-)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)