Aihe: Viimeksi katsomasi elokuva ja sen arvosana
1 2 3 4 588 89 90 91 92122 123 124 125 126
KTULU
09.01.2006 17:15:57
Rocky 1-4 10++, rocky 5 7, evil dead 9½, spiderman 9+, kill bill 10++
Pinaattikeitto on pahaa...
Informaatiokameli
09.01.2006 19:30:37 (muokattu 09.01.2006 19:32:00)
 
 
Katsoin tuossa viime yönä Deer Hunterin ja olipahan aivan tajuttoman vaikuttava leffa. Loppuratkaisu veti hiljaiseksi vaikkei sinänsä yllättävä ollutkaan. Lähes kolme tuntia hujahti hetkessä ohi tämän elokuvan parissa. Tajuttoman ahdistava ilmapiiri oli läpi elokuvan. Ensin näkyi koko porukka iloisena mutta sitten pelkkä tuimeneva katse DeNirolta tai Walkenilta pisti paskat housuun. Venäläinen ruletti-kohtaus oli jotain unohtumatonta. Upea leffa.
 
Pisteitä roiskahtaa yhdeksän miinus.
Everybody loves somebody but nobody loves rumpali.
Tempura
09.01.2006 19:32:32
Fantastic Four.
 
Noniin, tykkäsin pentuna lähes kaikista Marvelin jutuista, myös tästä. Olen nyt katsonut elokuvaa puolisen tuntia. Minua vituttaa käsittämättömän paljon. Tämä ei ole enää ammattitaidon puutetta, koska ammattitaidottomillakin on järkeä. Tämä on pelkkää vitun paskaa ja kusta eikä mitään muuta. Olen ihan varma että elokuvan johtoporras on vihannut sarjakuvia lapsesta asti, koska tämä on sabotaasia. Ja JOS tämä johtuu silkasta tyhmyydestä ja osaamisen puutteesta, niin voi jumalauta, silloin meistä kaikista voi tulla mitä vain, minustakin presidentti, jos tuollaista paskaa päästetään isolla rahalla apinat tekemään.
 
Jos otetaan kohdeyleisöksi kuvitellun tyhmät (oikeakin tyhmemmät) amerikkalaisnuoret, niin pitäisi siinäkin jotain tasoa silti saatana olla. Ei tällaisia asioita saa raiskata paskojen visioiden ja rahanahneen kusipäisyyden takia. Luulisi olevan opetus, kun elokuva ei tiettävästi ole menestynyt. Että jos tehdään jotain, niin yritetään edes, eikä tehdä massoista vielä tyhmemmän oloista kun se on.
 
Puolessa tunnissa tuli paljon huonoa vastaan. Ensinnäkin hahmot ovat surkeita. Möykky, joka sekin on möykkynä vähän lapsellinen, on paras. Eikä edes kovin hyvä. Onneksi möykkyä näyttelevä henkilö on senverran symppis, että katson sen takia tämän loppuun. Dialogi on pelkkää paskaa.
 
Nämä laittoi aivot asentoon "ei vittu ole totta" (SPOILEREITA):
 
- Johnny laskettelee tytön kanssa. Johnny syttyy tuleen. Koko ajan soi MTV-jenkkirokki, tilanteessa ei mitään dramatiikkaa. Tyttö sanoo "olet tulessa". Johnny polttaa lumeen 5 metrin reiän ja jää alastomana pohjalle. Tyttö tulee reunalle. Johnny kysyy: "tuletko mukaan?". Tyttö hymyilee muka seksikkäästi. Koko hommaa ei ihmetellä yhtään. SIIS VOI JUMALAUTA MITÄ PASKAA.
 
- Sue koittaa olla näkymätön väkijoukon keskellä. Kukaan ei huomaa kun yhtäkkiä ihminen katoaa ja vaatteet vaan näkyy. Sitten Sue alkaa riisumaan, ja onkin alusvaatteisillaan tullessaan vahingossa näkyväksi. "OOH", sanoo väkijoukko. Sue onnistuu taas menemään näkymättömäksi. Kukaan ei enää ilmeisesti katsonut alastonta naista, vaikka joka kuvakulman mukaan ainakin 5 henkilöä tuijotti suoraan häntä kohti.
 
Plus monta muuta ala-arvoista paskajuttua. Onneksi liekkiefekti oli ihan nätti.
 
Arvosana: 4. Älkää katsoko jos on yhtään mitään odotuksia. Edes pieniä. Älkääkä muutenkaan. HAISTAKAA KAIKKI VITTU JOTKA TÄSTÄ ON VASTUUSSA!
THV-Klubi #7 Romantikkoitkijät #12
lurkki
09.01.2006 23:25:19
Hymypoika
 
4-
 
Ihan saatanan huono ja
ei edes pervessi leffa.
"...Vanhoja piuhoja, liittimet päissä. Ties missä kolvi hukassa on..."
NHR
09.01.2006 23:36:15
 
 
Mitä telkkarista tässä nyt on taas tullut... videot paskana, enkä pahemmin välitä elokuvateattereissa käydä.
 
Sound of Music oli yllättävän hyvä, en ollut vissiin koskaan ennen sitä kokonaan nähnytkään. Paljon tuttua musiikkia siinä kuitenkin oli. Tarina oli tietysti siirappinen, mutta ei aivan niin älyttömästi kuin odotin. Natsit tuntuivat jotenkin vähän pakolliselta rekvisiitalta tässä, ja leffa loppui hiukan töksähtäen, mutta kyllä minä hyvin ymmärrän miksi tämä on klassikko. 8½.
 
Ihan viimeksi katsoin juuri hetki sitten tuon Hymypojan, enkä kauheasti tykännyt, mutta ei hirveästi ärsyttänytkään. Mitäänsanomaton, ehkä 7.
 
JA! KOSKA! NE! OPPII! PUHUUN! ÄÄNEEN! Vai onko mulla taas meny zobbaa gorffaan? Suomifilmit on melkein kaikki tollasia muminajutskia, tai sitten sitä ei vaan huomaa ulkomaisissa leffoissa, kun niissä on se tekstityskin...
Pellestä taikuriksi muuttuu aika hitaasti; ehkei siihen riitä elinaikani.
Jani The Rock
10.01.2006 00:13:22
 
 
Tuo Tempuran arvio oli niin tyhjentävä, että vanhana Ihmeneloset-diggarina jätän elokuvan suosisti katsomatta.
Cheap tequila and too much Seconal, but I`m still alive and well! * Bella Italia #1 * MegaMan Club #002 - Quiff Man * ASHC #1
NHR
10.01.2006 00:23:55
 
 
Tuo Tempuran arvio oli niin tyhjentävä, että vanhana Ihmeneloset-diggarina jätän elokuvan suosisti katsomatta.
 
Juu, sama täällä.
Pellestä taikuriksi muuttuu aika hitaasti; ehkei siihen riitä elinaikani.
ozz3
10.01.2006 09:19:14
Tuo Tempuran arvio oli niin tyhjentävä, että vanhana Ihmeneloset-diggarina jätän elokuvan suosisti katsomatta.
 
Ei se nyt kyllä ihan niin toivoton leffa ole, ei kyllä hyväkään. Hyvää ajantappoa, mutta tosissaan ei kannata odottaa mitään sarjakuva-adaptaatioiden parhaimmistoa. Ei Ihmenelosten ansaitsema elokuva.
Killed by death MegaMan Club #009 - Shadow Man |THV-klubi #6 Päivän video
Mechanizm
10.01.2006 13:17:37
Ei se nyt kyllä ihan niin toivoton leffa ole, ei kyllä hyväkään. Hyvää ajantappoa, mutta tosissaan ei kannata odottaa mitään sarjakuva-adaptaatioiden parhaimmistoa.
 
Aika kuoli sen verran nihkeästi, että laitoin nukkumaan noin puolessa välissä elokuvaa. Toivottavasti vieruskaverit eivät häiriintyneet kuorsauksesta. Tosin hekin saattoivat nukkua.
You still think swastikas look cool? In a real fourth reich you'll be the first to go!
aikavaikea
11.01.2006 07:44:45
Narniaa. Velho ja leijona. Tyttäreni kanssa käytiin katsomassa. Mä sain kaikki mustat karkit Missä X -pussista :-). Aika uskollisesti oli kirjaa mukailtu, hiukkasen oli pitänyt lisätä vauhtia ja jännitystä matkan varrelle. Ja taisi se taistelukin olla hippasen massiivisempi kuin kirjassa. Hakematta tuli Sormusten herra mieleen leffaa seuratessa, vaan minkäpä sille mahtaa.
 
Hyvin oli tehty ja tarinahan oli tuttu jo ennestään. Omassa lajissaan toimiva pakkaus. Pääosan esittäjät (lapset siis) olivat välillä tosin hiukan vaivaannuttavaa katseltavaa. Kasi puoli. Tai pannaan ysi miinus salmiakin ansiosta.
 
Älkääkä juosko saman tien ulos salista kun lopputekstit alkavat rullata.
Missäs se on se näkymätön mies?
Kun ei näy missään.
Ta Wicked G
11.01.2006 10:14:37
Monty Python's Meaning of Life:
****+
Fuck the reality! I'm going home!
Tempura
12.01.2006 13:35:25
Chronicles of Riddick
 
No perkele, joskus sitä vaan katsoo elokuvan oman olon kannalta oikeaan aikaan. Kyllähän sen näkee otsallaankin että juonissa ja hahmoissa mennään välillä aika syvällä, mutta aivot narikkaan vaan että heilahtaa, niin tästä saadaa hyvää viihdettä. Riddick on perhanan kova hahmo, ja kun lisää vielä mielenkiintoisia maisemia/ympäristöjä, sotatilanteen, ja helvetin hienoja erikoistehosteita ja näkymiä, niin kyllä tämän katsoo. Ihan niinkuin silloin pentuna kun ei tajunnut vielä elokuvissa niitä huonoja asioita, kunhan vaan katsoi ja diggaili. Parempi kuin luulin, viihdyin kyllä.
 
Arvosana: ***
THV-Klubi #7 Romantikkoitkijät #12
Jani The Rock
12.01.2006 18:44:20
 
 
The Village.
 
Tuli nyt sitten vihdoin katsottua tämä... Olen tykännyt muista ohjaajansa leffoista, ja tykkäsin tästäkin. Irrallisia huomioita:
- Joaquin Phoenix on ruma ja ärsyttävä.
- Bryce Dallas Howard ei ole ruma eikä ärsyttävä.
- Hyvä musiikki, tulee vähän Piano mieleen.
- Atmosfääriä piisaa.
- Hyvä perusidea.
- Leffan alussa turhaa tyhjäkäyntiä.
 
Arvosana 8+.
Cheap tequila and too much Seconal, but I`m still alive and well! * Bella Italia #1 * MegaMan Club #002 - Quiff Man * ASHC #1
Tempura
12.01.2006 20:06:04 (muokattu 12.01.2006 20:07:34)
Skeleton key.
 
(sisältää 8% spoileria)
 
Kaveri oli jo valmiiksi haukkunut pystyyn, joten empä odottanut mitään, mutta kuitenkin tuommoiset pitää katsoa kun ei muutakaan mielenkiintoista yleensä löydy.
Yllätyin positiivisesti. Kelvollista näyttelytyötä (jos on valittamista, pistän suoraan käsikirjoituksen piikkiin) ja mukava juoni. Olisi voinut olla jostain Kingin kirjasta, tuli vähän mieleen Bag of bones ja vähän taas ei. Hieman välillä juoni meni eteenpäin töksähdellen, olisin toivonut älykkäämpiä aasinsiltoja välillä eri kohtiin. Kohtalainen ennalta-arvattavuuskin on olemassa muutamassa kohtaa, muutama kohta taas vähän yllättelee. Eipä tässä mitään, mielenkiinnolla katsoin ja vielä jännitinkin hiukan parissa kohdassa. Pitää antaa kehu, kuinka hyvin visuaalisesti ns. wanhat flashbackit oli tehty, tuli hieno mystinen fiilis. Pienet yksityiskohdat, kuten juuri väläykset, ullakon huone ja äänet levyiltä, olivat tehty hyvin.
 
Yksi asia pitää sanoa: näissä "kauhu"jännäreissä pitää aina olla joku helvetin jämerä loppu. Alkaa ottamaan aivoon, kun aina lopussa tapahtuu jokin todella iso käänne. Ihan sama arvaako sen vai ei (tässä pääsi väsymyksen takia yllättämään), mä haluan perkele joskus tavallisen lopun! VITTU! EI AINA TARTTE OLLA YLLÄRI!
 

 
Arvosana: ****.
THV-Klubi #7 Romantikkoitkijät #12
Landola59
12.01.2006 20:12:48
Hide And Seek ( suomenkielinen taitaa olla Piilosta) on nerokkain elokuva mitä vähään aikaan on tullu. Tuo thrilleri/kauhu/draama elokuva on kyllä yks parhaista De Niron näyttelemistä elokuvista. Pitikö kukaan muu tästä elokuvasta?
Ihmiset jotka eivät ymmärrä ironiaa, ovat kuin hiekkaa juomalasissa. Kuivaa ja vaikeasti nieltävää. Punttisika #7 IMIK #36 IHFC #1 Perustajajäsen
KTULU
13.01.2006 15:28:38
Hide And Seek ( suomenkielinen taitaa olla Piilosta) on nerokkain elokuva mitä vähään aikaan on tullu. Tuo thrilleri/kauhu/draama elokuva on kyllä yks parhaista De Niron näyttelemistä elokuvista. Pitikö kukaan muu tästä elokuvasta?
 
Kävin sen kattoon elokuvissa ja minun mielestä se oli ihan perseestä.
Pinaattikeitto on pahaa...
Landola59
13.01.2006 16:59:51
Kävin sen kattoon elokuvissa ja minun mielestä se oli ihan perseestä.
 
Miksi?
Ihmiset jotka eivät ymmärrä ironiaa, ovat kuin hiekkaa juomalasissa. Kuivaa ja vaikeasti nieltävää. Punttisika #7 IMIK #36 IHFC #1 Perustajajäsen
Tempura
13.01.2006 18:00:26
The Island.
 
Tietämättömyys oli taas puolellani, en tiennyt elokuvasta juuri mitään ennen katsomista. Ewan McGregorin nimi kannessa pisti katsomaan, eikä se Scarlett Johanssonkaan paska näyttelijä ole, sen lisäksi että on kyllä kaunis kuin mikä.
 
Kyllä tämä on hieno elokuva. Ihan sama mistä aiheista ja klassikoista lainaillaan, jos se tehdään hyvin ellei paremmin kuin esikuvissa. Tässä on kyllä koko hommassa visio kohdallaan viimeisen päälle. Jokainen kohtaus tuntuu todella tarkkaan harkitulta. Elokuva on visuaalisesti todella hieno katsoa eikä missään vaiheessa ole tylsää, mielikuvitusta ruokitaan ihan näppärästi. Toimintaelokuvat saisivat ottaa tästä muuten mallia - näin sitä tavaraa paskaksi pistetään jos pistetään. Ja ei kannata luulla että tämä olisi toimintaelokuva, vaikka toimintaa sisältääkin. Hieno tarina, minä pidän tällaisista. Voisi olla Phillip K. Dickiä helpostikin.
 
Arvosana: *****
THV-Klubi #7 Romantikkoitkijät #12
Tempura
13.01.2006 18:01:17
Hide And Seek ( suomenkielinen taitaa olla Piilosta) on nerokkain elokuva mitä vähään aikaan on tullu. Tuo thrilleri/kauhu/draama elokuva on kyllä yks parhaista De Niron näyttelemistä elokuvista. Pitikö kukaan muu tästä elokuvasta?
 
Pidin kyllä. Monen asian vähän arvasi jo etukäteen, mutta kyllä tuo katsomisen arvoinen oli.
THV-Klubi #7 Romantikkoitkijät #12
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)