Aihe: Kitaran kielten vaihtaminen
1
sepelivaltimo
05.01.2006 23:41:50
ostin tossa kesällä ibanezin grg 170 dx:n ja nyt ois aika vaihtaa kielet, mut oon ihan pihalla näissä hommisa ja tartteen apua. jos tääl ois joku joka viittis kertoo miten kielten vaihto tapahtuu nii oisin kiitollinen! ja yrittäkää sanoo mahdollisimman yksinkertaisesti sillä oon totaalinen aloittelija näissä jutuissa!!
 
kiitos jo etukäteen, jos joku vaikka viittii vastata!
oiva tumpeloinen
05.01.2006 23:54:27
Tässä yksi tapa:
 
Löysää viritintapista sen verran, että saat kielen pujotettua pois virikoneesta. Sen jälkeen työnnät vain kielen tallan läpi pois.
 
Kielen laittaminen toimii päin vastoin:
 
työnnä kieli tallan takaa sisään ja vedä se kitaran kannen puolelta kokonaan ulos. Tässä vaiheessa se kielen päässä oleva pallo jää "jumiin" tallaan. Sitten työnnät kielen virittimen reiän läpi ja alat kiertämään. Koko kieltä ei kannata kiertää sinne, vaan 2-3 rundia koneiston ympäri riittää. Punomattomilla kielillä voipi vetää vähän reilumminkin.
 
Vaihdat yhden kielen kerrallaan ja muistat katsoa, miten se kieli tulee pois sieltä, niin "apinoimalla" toimenpiteen käänteisessä järjestyksessä saat uudet kielet tilalle.
sepelivaltimo
05.01.2006 23:57:43
kiitos paljon!
apenaattori
06.01.2006 00:00:34
Joo ja täällä vielä tarkempia ohjeita, että pysyy vireessä: http://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=15&t=81711
"The harder you try the dumber you look."
sepelivaltimo
06.01.2006 00:11:43
kiitos!
ruusteri
06.01.2006 12:39:17
Eikös noissa korkeimissa kielissä ole sellaset "tuet" josta ne pitää laittaa läpi?
Ne kaartuu sillee alaspäin. Minkä takia tälläinen?
 
kuva: http://upload.wikimedia.org/wikiped … tock.jpg/180px-Guitar_headstock.jpg
oiva tumpeloinen
06.01.2006 14:21:48
Mutua: Eiks noi oo kielten ohjaimia. Ne varmistaa että kielet pysyy paikallaan, ja vetämällä niitä alaspäin myös sen, että eivät pompsahda niistä satulan urista poijes. Ja kaikissa kitaroissa nuita ei ole, esim. omastani moisia ei löydy.
 
Ohjaamiseenhan niitä käytetään. Joissain kitaroissa ne vähentävät ylimääräisiä pörinöitä kovasti. Joissain se on sitten ollut käytännössä ihan sama vedätkö ohjureiden kautta vai et....on joskus päässyt unohtumaan se kiireissään. :)
Jubi
06.01.2006 14:22:57 (muokattu 06.01.2006 14:23:20)
Juuri näin. Fender-tyylisissä lavoissa ei ole kulmaa suhteessa kaulaan ja tarvitaan nuo pidikkeet. Les Paul -tyylisissä kitaroissa lapa on kulmassa suhteessa kaulaan ja "kiristys" tapahtuu näin. Sivu selventää:
 
http://en.wikipedia.org/wiki/Headstock#Classic-like_3.2B3_headstocks
Innostus, nuoruuden hermostollinen häiriötila, joka paranee pienillä annoksilla katumusta kokemuksen karttumisen seurauksena.
Öyvind
08.01.2006 02:04:24
Ja Johnssonin Eericin stratossahan noita ohjaimia ei ole, koska se muuttaa saundia niin _VITUSTI_
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)