Aihe: Kirpeitä Trance-surinoita
1
Juntunen
31.07.2003 14:31:17
 
 
Millä niitä väännetään? Joku yksi analogiverme vai mikä?
 
Siis tarkoitan juuri sellaisia sadoissa ja tuhansissa Trance-biiseissä käytettyjä lead-sirinöitä ja surinoita, mitä usein LP-filtterillä herätellään.
Jorkka
31.07.2003 14:36:30
Supersaha (useita saha-aaltoja päällekkäin lievällä detunella) päälle ja melodiaa kehiin.
Juntunen
01.08.2003 13:46:47
 
 
Tai sitten kyseessä on ystävämme hoover, eli muutama epävireinen pulssiaalto PWM:lla.
 
Tuo supersaha löytyy JP8000/JP8080 syntikoista ja J8 (tai P8, en muista tarkkaan) softasyntikasta.
 
Jos ei kovin akuuttia tarvetta tuolle ole, niin suosittelen käyttämään jotain ilmaista softasyntikkaa, niin ei tarvitse maltaita maksaa.

 
Juu. Juurikin softasynia ajattelin tässä. Pitänee katsella josko jotakin ilmaista vaikka sattuisi netistä löytämään.
Juho L
01.08.2003 13:55:42
http://home.btconnect.com/christopherg/
 
Tässä tuo P8. On kylläkin VST, eli tarvitse VST:tä tukevan sekvensserin/raiturin.
"You got exhilation, an' you got inhilation. But they're two different things, man. You screw up, you got mutilation." - Jackson Jeffrey Jackson, the trumpet player
JPQ
04.08.2003 03:44:58
 
 
Kuulemma Roland SH32:sekkakin on supersaw. Ja Yamahan eräiden synien PLG150AN plugin kortissakin on mutta toisin vain viiden sahan. Tuohan kiertänee jotenkin Detune efektillä.
PS. Missä viipyy SuperTriangle,SuperPWM,SuperSquare ? Saako millään VAlla noita Supersaweja niin että toinen tekisi toiselle RIngModin ? eipä Rolandin JP sarja ainakaan salli sitä tietääkseni.
VA=Rautaa tai softaa tällä kertaa ihan sama.
Juntunen
04.08.2003 11:28:46
 
 
Saako millään VAlla noita Supersaweja niin että toinen tekisi toiselle RIngModin ?
 
Hei voitteko valaista minua kone-amateuria, mikä on tuo Ringmod? En muutenkaan kovin kauheasti tajua noiden analogisynien päälle. Olen lähinnä noita softaversioita päässyt räpläämään esim. Reasonissa, ja aika paljon tulee valmiita presettejä ja soundeja käytettyä.
krushing
04.08.2003 12:34:28
 
 
ring modulation eli kehämodulaatio = moduloitava ja moduloiva signaali summataan = jänniä ääniä.
 
kun mun kertojantaidot on vähän niin ja näin, niin täältä havainnollisemmin:
 
http://www.harmony-central.com/Effects/Articles/Ring_Modulation/
Juho L
04.08.2003 12:50:27
Saako millään VAlla noita Supersaweja niin että toinen tekisi toiselle RIngModin ? eipä Rolandin JP sarja ainakaan salli sitä tietääkseni.
 
Eipä tule mitään muuta keinoa mieleeni kuin laittaa ringmod unisoniin, mutta sehän ei ole sama asia.
 
Ei kun Viruksella pystyy tuon tekemään sittenkin. Eli unison-saha, joka viedään sisäisellä AUX:lla erilliseen ringmod patchiin. Toimii muissakin VA:ssa joissa on nuo sisäiset reititykset.
"You got exhilation, an' you got inhilation. But they're two different things, man. You screw up, you got mutilation." - Jackson Jeffrey Jackson, the trumpet player
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)