Aihe: Vahvistin kotisoittoon
1
Lullervo
27.12.2005 01:58:18 (muokattu 27.12.2005 14:09:56)
Ihan ensiksi mainitsen että käytin kyllä hakua, ei tarvitse lynkata, toivottavasti kaikilla on vielä sen verran joulumieltä että jaksatte vastata n+1 kertaa kysyttyihin kysymyksiin.
 
Elikkäs, olis tarkoitus hommata vahvistin kotisoitteloon, ja EHKÄ kenties tulevaisuutta ajatellen myös bänditoimintaan, mutta pääasiassa kotisoittoon vahvistin tulee. Ja musiikkityyli pääasiassa metalli, eli pitäisi löytyä rankat säröt, mutta myös pehmeät cleanit ois hyvä löytyä. Ja muutenkin monipuolisuus ois aika tärkeää, koska välillä tulee hairahdettua ties minkälaisiin musiikkityyleihin ja vahvistin ei sillon sais olla esteenä :). Hintaluokka n. 350e, ei ole niin tarkkaa kunhan saa rahoilleen vastinetta. Tietysti halvempi aina parempi.
 
Mitä nyt olen näitä vanhoja ketjuja lueskellut niin Tech21 tm10/30 mallit olisivat aika vahvoilla tässä hintaluokassa, ja taitavat olla melko monipuolisia pirulaisia, mutta tuo metallimättöpuoli taitaa olla vähän heikommalla mallilla? Olin jo kääntymässä tähän suuntaan kunnes luin että mättö ei oikein taivu. Randallin RG100 oli toinen mikä tuli haulla vastaan aika usein, ja siitä pitäisi lähteä järeämmätkin säröt, cleanien kustannuksella? Testaisin vahvistimia mielelläni, ja taidan lähteäkkin pienelle kierrokselle kaupungin Kahteen musiikkiliikkeeseen (Lpr) katselemaan että jos noita vehkeitä sieltä löytyisi. Epäilen kyllä vahvasti.
 
Muina äänentuottovälineinä toimivat siis Ibanez RG370, Tokain stratokopio ja Zoomin GFX-5-multiefekti, joten kaiut sun muut löytyvät kyllä omasta takaa. Aika kohtuullisia säröjäkin tuolla kait saa, mutta tietysti vahvistimen särö se tärkein. Ja tosiaan pitäisi olla sellainen peli että kehtaa kerrostaloasunnossa soitella.
 
Eli tilaaminen tulisi varmaankin Thomannia hyväksikäyttäen jossei nyt aivan taivaan ihme satu ja täkäläisistä liikkeistä jotain löytyisi. Inhottaa kyllä tilata sokkona, mutta minkäs teet. Eli kaikki ehdottelemaan tuossa hintaluokassa kotisoittoon soveltuvia vempeleitä, ja tuo 350e on tosiaan hyvin joustava käsite, joskin yli 400e ei mielellään mennä.
 
EDIT: Joo ja sellasta vielä että kaverille ois tarkotus mennä tuota Tech21 TM10 testailemaan lähipäivinä, mutta siitä on elementti(tjms) rikki ja joutuu kuulokkeilla kuuntelemaan joten tulee vähän suuntaa antava kuva, joka on tietysti parempi kuin ei mitään.
 
Niin ja se olikin RG100 eikä 75
Juustonaksu
27.12.2005 11:28:08 (muokattu 27.12.2005 11:28:46)
Loistava ketjun avausviesti. Juuri näin nämä kamojen kysely threadit täytyy aukaista.
 
Kyllä, juuri näin! :)
 
Peaveyn Bandittia lähtisin ehdottaa.
 
Lähtisin ihan samaa tässä ehdottelemaan. Testauksen jälkeen voin sanoa, että tuolla kyllä taipuu raskaammatkin metalliväännöt ja tehoa riittää kyllä bändin kanssa soittamiseen. Cleanit olivat myös hyvät, mielestäni paremmat, kuin Laneyn TF-sarjalaisissa on ja ylipäänsä useimmissa saman hintaluokan vehkeissä.
 
Toinen, mitä tosiaan voisin suositella tuohon hintahaarukkaan on tuo Laney TF. Esimerkiksi TF-200 on 65W Combo ja sellaisenaan aivan mainio. Tehoa riittää, paljon säätövaraa ja varmasti irtoaa raskaat metallin muodot. Miinuksena tuossa nuo puhtaat, ainakin verrattuna tuohon Bandittiin. Tässä voi miettiä sitä etusputken vaihtoa, jos soundi ei sellaisenaan niin miellytä korvaa. Sillä yhdellä putkella on yllättävän suuri vaikutus ainakin tässä vekottimessa.
 
Sanoisin, että molemmista vehkeistä saa kyllä metallit ulos ilman lisäsärötintä, mutta sellaisen voi hommata, jos kaipaa vielä enemmän säröä tai demppauksia ehkä enemmän kuuluville.
 
Mölyä noissa tosiaankin riittää. Saa kyllä aika pienellä olla äänenvoimakkuudet, jos kotosalla soittelee. Bändin kanssakaan ei tarvitse juuri yli puolen välin väännellä.
 
Banditistä vielä: Miinuksena kuulokeliitännän puuttuminen, sillä tuo ominaisuus voi olla kerrostaloasustajalle kultaakin kalliimpi. Itse jouduin valitsemaan Laneyn tuon Peaveyn sijasta juuri tästä syystä.
"Inhimillisen tiedon huipentuma on ymmärtää kaiken maallisen turhuus" - George Byron - Ja vitut, mä haluan kalliimpaa kamaa
Lullervo
27.12.2005 14:12:58
No eipä tuo kuulokeliitännän puuttuminen nyt niin hirveästi haittaa, kun ei löydy kuulokkeitakaan, ainakaan vielä. Mites tuo koneelle nauhottaminen sitten onnistuu, kun oon ollut siinä luulossa että se laitetaan kuulokeliitännän kautta koneeseen?
 
Musiikkiopistolla taitaa sähkisopettajalla olla juurikin tuollainen käytössä, ja se kuulostaa kyllä erittäin hyvältä peliltä, laitan tämän harkintaan. Vielä jos löytyisi mielipiteitä muista vempeleistä niin olisin kovin kiitollinen.
Niq
27.12.2005 15:55:50
 
 
No eipä tuo kuulokeliitännän puuttuminen nyt niin hirveästi haittaa, kun ei löydy kuulokkeitakaan, ainakaan vielä. Mites tuo koneelle nauhottaminen sitten onnistuu, kun oon ollut siinä luulossa että se laitetaan kuulokeliitännän kautta koneeseen?
 
Väärässä luulossa olet ollut. Paras vaihtoehto lähes poikkeuksetta on ostaa joku perusmikki ja mikittää vahvistin. Hyvä perusmikki on esim. Carol MUD-525, hintaa n.40e ja piuhakin tulee mukaan. Kuulokeliitännästä tai line outistakin voi yrittää, (Ei missään tapauksessa speaker outista) mutta yleensä soundi tuota kautta on kehno.
"I have a cunning plan" -Baldrick
Jumina5/6
27.12.2005 17:40:51 (muokattu 27.12.2005 17:42:00)
Ja Banditissa on hyvät soundit jo aivan minimivolumeillakin, soittelin sillä itsekkin vuoden verran kahden hengen solukämpässä, ei häirinnyt naapuria/kämppistä ikinä. (Tai no, ei ainakaan valittanut koskaan...) Ja hyvät soundit saa äänittäessäkin pienellä voluumilla ja asialtaisella mikillä.
 
Olin muuten aivan varma, että vanhemmissa malleissa oli headphones-liitäntä... Luultavasti muistan väärin.
Jos metsässä kaatuu puu, eikä kukaan ole maistamassa sitä, minkä värinen se silloin on?
Lullervo
27.12.2005 19:09:38
Oolrait, kiitoksia vastauksista, jossei nyt ihmeitä tapahdu niin tuollainen taitaa sitten tännekkin tulla. Pitää vielä kattella jos löytyis musaliikkeistä ni vois mennä testaamaan.
 
Tuosta mikistä tulikin mieleen, suositelkaas vielä jotain mikkiä jonka Thomannilta tilais tuon vahvistimen kanssa, tuota äsken mainittua ei löytynyt valikoimasta. Ei todellakaan tarvii olla mikään kovin kummonen, kunhan nyt jonkun verran parempi ku tuo 2e tiimarimikki joka nykyään toimii äänittimenä. Eli jos sais koko paketin summaks sellaset 350e kun tuon vahvistimen hinta oli vähän odotettua alhaisempi.
Aki
27.12.2005 20:57:53
 
 
Väitän että parhaat soundit tietokoneelle saa joko:
A) Vahvistimen Line out -> Behkun DI-Boksi jossa kaiutinsimulaatio, tai
B) Pelkällä (Behkun) DI-Boksilla koneelle, josta soundit plugareilla.
 
Vasta jos on äänikorttia fiksumpi mikkietuaste ja vähän enemmän mekkalaa mahdollisuus käyttää, saa hyvällä mikrofonilla vahvistimen oman soundin talteen. Tän hintaluokan vehkeissä vahvistimen oma saundi ei välttämättä ole se paras mahdollinen talteenotettava, joten DI-Boksi puoltaisi vahvasti paikkansa. Tuo Behkun GI-100 maksaa noin 39€.
 
Behkulla on myös samanhintainen uusi SansAmpia matkiva tuote, jonka avulla äänittäminen saattaa olla tuotteliasta.
 
Laney TF-sarjalaisista, vahvassa on muistikuva että putki olisi käytössä pelkästään särökanavalla.
Ostakaa mun Ibanez Roadstar II RG200 '86!!
Lullervo
27.12.2005 23:23:50
Toi ois muuten hyvä, mut pitäs myöskin akustisella äänitellä samoilla vermeillä että mielellään mikin ottaisin. Enkä nyt niin kauheasti äänittele että pitäs kauhian upeat saundit lähteä, kuhan sinne päin.
PIM
28.12.2005 08:05:12
Jos TM10 on kiikarissa niin samalla kannattaa tsekata Behringerin V-Tone kombot, hinta on ainakin kohillaan.
...ttu tätä elämää, yhtenä päivän autokuume ja toisen GAS...
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)