Aihe: Kokemuksia koivuseteistä
1 2 3 4
zily
21.12.2005 09:53:00
seuraavassa kuitissa lukee premier genista 20" 10" 12" 14" 14x5", ja viivan alla se 1200-1500e
 
omakohtaisella kokemuksella voin sanoa, että varsin pätevä setti, yks hyvin varteenotettava vaihtoehto. ja ei, omaani en ole myymässä, ei tätä kannata vaihtaa kuin ehkä kumuihin tai dw:hin... ;)

 
ja taas seuraavassa kuitissa lukee premier genista 20" 12" 14" 14x5", ja viivan alla se 1200-1500e. Erittäin asiapitoinen kirjoitus tuossa yllä! Parempia koivupönttöjä saa kyllä hakea.
ei se mitn!
Niskamies
21.12.2005 10:52:41
Mulla on tässä puolisenvuotta ollut Starclassic Performer-setti, Olen sitä moneen otteeseen äänitellyt ja useille keikoille vienyt, ja hyvältähän ne saundaa. Kaikinpuolin huippurummut, ja hintakin on suhteellisen edullinen. Suosittelen.
Rockster
21.12.2005 10:53:44
Ite en ole omistanut pearlin rautaa mutta eräällä reeniksellä oli yhteisrummuissa pearlin rautaa. En tiedä minkä ikäisiä tai mitä mallia(en ole perehtynyt kun ei pearli herätä minkäänlaisia tunteita, ainakaan myönteisiä) olivat mutta paskoja kaikki. Ihan tukevia tuplajalallisia ständejä mutta kierteet ja muut liikkuvat osat oli kyllä paskoja. En oikein meinannu saada ruuvattua auki niitä siipimuttereita niin yks toinen sälli sitten otti tongit esiin ja sano että näillä toimii. :)
 
Jokaisen valmistajan raudan saa rikki ja oikeiden merkkien raudan saa kestämään. Kannattaa kokeilla rasvata noita säätökohtia. Ei autokaan mene samoilla öljyillä 1 000 000 kilometriä. Rasvaamalla olen saanut tongeilla käytettävän telineen jouheaksi kuin mikä. Köyhän kannattaa pitää huolta kamoistaan...
"Alle 18-tuumaiset on splasheja, paitsi haikat!"
anzelmosm
21.12.2005 10:59:40
 
 
Jokaisen valmistajan raudan saa rikki ja oikeiden merkkien raudan saa kestämään. Kannattaa kokeilla rasvata noita säätökohtia. Ei autokaan mene samoilla öljyillä 1 000 000 kilometriä. Rasvaamalla olen saanut tongeilla käytettävän telineen jouheaksi kuin mikä. Köyhän kannattaa pitää huolta kamoistaan...
 
Se on kumma kun sitä öljyä/rasvaa ei oo siellä reeniksellä niin sen muistaa aina siinä vaiheessa kun purkaa kamoja ja on keikalle lähdössä "jaahas tää ruuvi kaipais vähän rasvaa muistinpa melkeen sitä ottaa taas mukaan". Varmaan edelliset 10 keikkaa menny noin.. :D
http://www.ratol.fi/~apalokan/elama/ lollotusta [14:04.28] (beatLESS) AnzElMoSMin peltien soitto melkein menee etätyöstä || Toisilla on iso virtuaalikikkeli, AnzElMoSMilla jättimäinen rumpumuna
Paas
21.12.2005 11:07:30
Köyhän kannattaa pitää huolta kamoistaan...
 
Tottahan tuo.
The Mullet: Hairstyle of the Gods http://www.mulletsgalore.com/
fabarm
21.12.2005 16:00:38
Välikiitokset tässävaiheessa!Tuo Premierin tomiripustusjuttu oli hyvä pointti.Itsellä ei sen kummempaa kokemusta noista "pallo" -säätöisistä tomiholdereista,kuin vanhoista Tamoista,eikä ollu hyvät.Itse olen soitellut Pearleilla lähes koko soittoaikani,eikä niistäkään valittamista.Tomiripustus on ainakin pätevä,paitsi ehkä säätöjensä suhteen.
 
Sonoreista en ole vielä tarjousta pyytänyt,ehkä sekin pitäisi tehdä.Ja tosiaan tuo värivalikoima Pearleissa tökkii aika pahasti.Eihän se väri (ehkä) soitossa kuulu,mutta on se aika tympeetä,ettei nykyään tunnu saavan yksivärisiä rumpuja,paitsi tietysti niinä perus väreinä;musta ja punainen.BRX:n värivalikoima on tietysti jo toinen.
 
Missäköhän päin lienee Sonorit tehty.Premier ja Pearl ainakin näissä keskikastin sarjoissa menee tonne itään päin.Tamalla vissiin Kiina???
 
Ja telineistä/hardwaresta:yhdyn täysin näkemykseen,että minkä tahansa saa rikki väärällä käytöllä,ja kaikissa tuotteissa on niitä maanantaikappaleita.Itsellä Pearlia,tosin sieltä tukevimmasta päästä,eikä ollut mitään rikki.Käytän raswaa kierteissä,ja yritän olla kolhimatta tahi kaltoinkohtelematta hardwareani.
Rumpujen soittaminen kannattaa aina!
Olli
21.12.2005 16:09:47
 
 
Premier ja Pearl ainakin näissä keskikastin sarjoissa menee tonne itään päin.Tamalla vissiin Kiina??
 
Mun Premierit on vielä valmistettu Englannissa!!! (Mainos) ;)
Missä on vitsipalsta!!!!!
Niskamies
21.12.2005 16:13:25
Missäköhän päin lienee Sonorit tehty.Premier ja Pearl ainakin näissä keskikastin sarjoissa menee tonne itään päin.Tamalla vissiin Kiina???
 
Starclassicit on ainakin tehty Japanissa, muista sarjoista en tiedä.
 
Mulla on pallonivelistä ollut kokemuksia Taman, Yamahan, ja Premierin tuotteista. Omat Tamat ja kaverin Yamahan pallonivelet ovat toimineet kuin junan vesi. Premieriä mulla on kokemusta musaopiston Cabrioista ja Martinus-salin Gen-X:stä. Kummatkin ovat täydellisen paskana. En ole nähnyt niitä ennen niiden rikkoontumista, mutta ainakin nykyään ne eivät toimi ollenkaan. Olisikohan niissä tomipitimissä joku suunnitteluvika? Niitä nimittäin näkee paljon rikki.
 
Taman pallonivelten kanssa mulla ei ole ollut ongelmia. Näiden uusien kanssa. Vanhemmat omniballit (80-lukulaiset esim.) eivät toimineet täydellisesti, mutta uusista ei ole mitään valittamista.
pehmo
21.12.2005 16:56:11
 
 
http://koti.mbnet.fi/pehmis/premier/image1.jpg
 
Siinä oli viimenen Premierin hardware, jonka ostan.
Täytyy olla riski jotta jaksaa kantaa hanuristin kamoja.
Kulkunen
21.12.2005 17:01:01
http://koti.mbnet.fi/pehmis/premier/image1.jpg
 
Siinä oli viimenen Premierin hardware, jonka ostan.

 
Oisko aika siirtyä dieetille?
 
:)
Legatus
21.12.2005 18:22:53
Oisko aika siirtyä dieetille?
 
:)

 
Hoho!! itelle tuli sama mieleen ku katoin ton kuvan
Janne pentele!!!!!!!
Ruutikallo
21.12.2005 18:39:59
premieris ne rimssit on hyvät mut tomi holderin pallonivel sydeemi ei niinkää, koska se kiristysruuvihan painaa suoraa sitä palloa keskeltä, kun esim. tamal se paine levittäytyy koko palloo tasaisesti ----> joten omii premiereihini tuli tuplatomiteline tamalta..:)
 
Käsittääkseni premieriltä on tuohon jo muutama vuosi sitten tullut parannus, eli ruuvi ei paina enää suoraan palloon.
Itsellä on pari kappaletta tuota vanhaa mallia eikä mitään moittimista.
Ei niitä ruuveja tarvitse hampaa irvessä väännellä, pysyy vähemmälläkin.
Ei aina tarvii fillata...
mattimuhos
21.12.2005 21:00:29
vastaukseni on
Yamaha birch custom absolute setti
itselläni on sellainen ja se on aivan mahtava
suosittelen
Ruutikallo
21.12.2005 21:54:03
Niin ja kyllä tuo oma artist birch setti saundaa todella hyvältä. Suosittelen kyllä, laaturummut järkihintaan. rungot melko ohuet ja virittäminen helppoa. Omani ovat vanhaa made in england mallia, että nykyisitä itä-valmisteisista en voi sanoa mielipidettä.
 
Ja setti on kevyt verrattuna esim. signiaan..
Ei vanha jaksa kantaa=)
Ei aina tarvii fillata...
DimensionZ
21.12.2005 22:19:54
 
 
vastaukseni on
Yamaha birch custom absolute setti
itselläni on sellainen ja se on aivan mahtava
suosittelen

 
Muuten, mutta saa hiukan etsiä ennenkuin löytää edes käytettynä neljän tomin ja basarin setin alle puoleentoista tonniin, saati sitten uuden.
 
Jos täytyy olla täyskoivua ja neljän tomin setti niin menee väkisin käytetyn puolelle. Tai no, saa olla aika kova tinkimään jos meinaa Artistit tai SC:t siihen hintaan repästä. Mutta tosiaan, SC:tä on liikkunut torilla paljon viimeaikoina suhteellisen halvalla ja niihinhän saa sitten 2-3 vuotta ostettua lisäpönttöjä tietyn värin valmistamisen lopetuksen jälkeenkin. Artistit olis muuten hyvät, mutta itse vaihtaisin ne tomipidikkeet samantien Tamaan.
''He jumped right out of a building!!''
tthei
22.12.2005 01:23:42
 
 
Niin ja kyllä tuo oma artist birch setti saundaa todella hyvältä. Suosittelen kyllä, laaturummut järkihintaan. rungot melko ohuet ja virittäminen helppoa. Omani ovat vanhaa made in england mallia, että nykyisitä itä-valmisteisista en voi sanoa mielipidettä.
 
Ja setti on kevyt verrattuna esim. signiaan..
Ei vanha jaksa kantaa=)

 
Mulla on kanssa Englannin tehtaan Artist Birchit ja niihin tilattu jälkeenpäin 14" lattiatomi, joka on siis idän tuotteita. Kyllä huomaa että työn jälki ei ole ihan niin hyvää kuin noissa muissa kannuissa. Soundi on ehkä pikkuisen kehnompi, mutta mitäpäs minä puurokorvineni olen niistä sitten sen tarkemmin sanomaan :D heh
Open your eyes. Open your mind. Close your hand and make a fist
fabarm
25.12.2005 14:47:48
Kiitos kaikille kokemuksien jakamisesta!
 
Olen tehnyt välipäätöksen siirtyä askelta ylemmäs,olen jo omistanut noita intermediate-settejä,eli lihotan säästöpossuani vielä hieman,ja ostan todennäköisesti Pearl BRX tai MMX-setin.
 
Noista Yamahan Birch-customeista:Kävin kokeilemassa Helsingin Kaisaniemenkadun F-Musiikissa (oli muuten loistava palvelu!!),ja olin vaikuttunut.Viimeistely yms. kaikinpuolin huippua,mutten käsitä,mistä tulee 1000 euron lisähinta verrattuna esim. BRX-settiin(johon saa vielä "16FT:n alle 2000 euroon).Joku viisaampi ehkä tietää...koskapa en ole mikään studiovelho/pro-rumpali,pidän hintakaton 2000 euron kieppeillä näissä vaihtoehdoissa.
 
Tosiaan BRX:t Midnight Fade/Gold hardware-viimeistelynä melko pornot...
 
Hyviä joulunjatkoja kaikille.
 
Itse lähden treenaamaan paradiddlejä....ja ehkä myös tuplaiskuja tauotta,rumpumerkistä riippumatta....
Rumpujen soittaminen kannattaa aina!
Bacchus
25.12.2005 15:24:22
Missäköhän päin lienee Sonorit tehty.Premier ja Pearl ainakin näissä keskikastin sarjoissa menee tonne itään päin.Tamalla vissiin Kiina???
 
Sonorin Forcet tehdään vissiin Kiinassa, S-Classista ylöspäin sitten Saksassa. Korjatkaa jos olen väärässä. Raudasta ei ole tarkkaa tietoa, mutta veikkaisin että halpa Sonorin rauta tehdään kiinassa, ja kalliimpi Saksassa. Olipa tarkkaa.;) Ei jaksa Sonorin sivuilta tonkia tietoja, ne kun ovat niin helvetin surkeat.
Rakastinko/sinua toveri/rakkauteni halkesi!
mattimuhos
30.12.2005 13:35:13
Muuten, mutta saa hiukan etsiä ennenkuin löytää edes käytettynä neljän tomin ja basarin setin alle puoleentoista tonniin, saati sitten uuden.
 
mun yamaha birch custom absolutet makso 1590€ uutena
10"12"14"20"
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)