Aihe: Kaiutinelementin valinta
1
hq
19.12.2005 20:25:08 (muokattu 19.12.2005 20:58:06)
Pitäisi löytää "se oikea" kaiutinelementti itsesuunniteltuun vahvistimeen. Kyseessä on 1x12" transistoricombo, jota ei ole edes rakennettu vielä vaan se on vasta piirustuspöydällä. Elementin voisi kuitenkin pistää tilaukseen pikku hiljaa kun näyttää jo todennäköiseltä että vahvistin jopa valmistuu joskus..
 
Teknisinä vaatimuksina on 8 ohmin impedanssi, 70W RMS tehonkesto ja 12 tuuman koko. Hinta mielellään alle 100 euroa. Tarkoituksena olisi siis löytää sellainen elementti jolla pääsee mahdollisimman hyvään kompromissiin sen suhteen että laite sopisi sitten monenlaisiin musiikkityyleihin (clean-rämpyttelystä tapposäröihin) ja tietysti kuulostaisi hyvältä :)
 
Tammerpiano ja soittimesta saisi Jensenin elementtejä, mutta tuolla merkillä ei taida olla kovin hyvä maine. Muut merkit joutuukin sitten varmaan tilaamaan Thomannilta kun ei ainakaan Tampereelta tunnu löytyvän. Eminenceä suositeltiin, mutta niitäkin on monenlaisia ja se tuottaa valinnan vaikeutta..
 
Tässä olisi muutama vaihtoehto jotka soveltuvat, eivätkä ole pahan hintaisiakaan. Onko näistä kokemuksia jollain? Entä miten paljon kannattaa antaa painoarvoa noille Thomannin tai valmistajan suosituksille musiikkilajista?
 
http://www.thomann.de/thoiw3_eminence_governor8_prodinfo.html
http://www.thomann.de/thoiw3_artikel-178637.html
http://www.thomann.de/thoiw3_artikel-180998.html
 
Mitenkäs muut merkit? Onko jotain suosituksia? Celestionit vaikuttivat ensivilkaisun perusteella hivenen liian kalliilta, mutta jos joku kehuu niitä riittävän vakuuttavasti niin ehkä sitä voisi.. :)
 
Mietin että olisiko tämä kuulunut enemmän tuonne elektroniikka & soitinrakennus -puolelle, mutta eihän se kaiutinelementin valinta oikeastaan enää mitään rakentamista ole :)
Aki
20.12.2005 00:38:27
 
 
Saman pulman edessä vääntelehdin. Itseäni osasi auttaa Mikko Kankaanpää (Uraltone), joka myös myy Eminencen elementtejä. En tosin ole vielä tilannut uutta ehdokasta.
 
Elementit kun ovat jopa halvempia kuin kitaramikrofonit, ei vararikko kohtaa jos vähän kokeileekin eri vaihtoehtoja.
 
Mulla on tarpeeton Celestion Vintage30. Esitä tarjous jos kiinnostaa sitä kokeilla.
Ostakaa mun Ibanez Roadstar II RG200 '86!!
Topa
20.12.2005 09:34:14
Kitarakaappi (2x12) itsellänikin tulossa, elementit tilasin jo. Otin Eminencen Tonkerin ja Governorin. Ei aavistustakaan, miten noi soi esim. yhteen mutta sen näkee sitten.
askomiko
20.12.2005 13:04:07
Harmittavan vähän olen päässyt ronklaamaan eri kaiuttimia. Omaan 2x12":een laitoin ensin V30:t, sitten vaihdoin toisen Mesan Rectoverb-combosta napattuun Mesa/Celestion Black Shadowiin, josta tykkäsin enempi, V30 tuntui vähän kirskuvalta, Black Shadowissa oli paksumpi keskialue. Parin vuoden päästä vaihdoin sen jäljelle jääneen V30:n tuommoiseen kun Celestion G12H-100. Joku vanhempi kajari, ei ole kerännyt hypeä, ainakaan niin että minä olisin kuullut, mutta taas tykkäilin soundista enempi. Vähän tymäkämpi basso ja keskialue tässä.
 
Must do -listalla on greenbackeillä ja V30:lla varustettujen 4x12"-kaappien testailu vierekkäin. Ehkä joskus.
Veni, vidi, flatus.
Tulin, näin, pierin.
hq
21.12.2005 17:08:20 (muokattu 21.12.2005 17:26:33)
Kiitoksia vastauksista ja elementtitarjouksista. Tuo V30 on valmistajan sivujen mukaan vain 60W, joka lienee hivenen liian vähän minun vahvistimeeni. Vaikka tuota huipputehoa ei ihan saavuttaisikaan niin haluan pelata varman päälle ja valita elementin joka kestää.
 
http://editweb.iglou.com/eminence/e … ce/pages/resources02/tonalguide.htm
 
Noista Eminencen kaiuttimista Red Ryder vaikuttaisi kuvauksen perusteella monikäyttöisimmältä, mutta sitä ei näytä olevan saatavilla Thomannilla eikä Uraltonella. Luultavasti päädyn kokeilemaan The Wizardia, laitan tilaukseni menemään joskus joulun jälkeen jos vaikka vahvistin muutenkin alkaisi siihen mennessä valmistua.
LassiÖ
21.12.2005 18:30:29
ljudialta saa 99€ celestion vintage 30 http://www.ljudia.fi
IMIK #26 kalamies#17 >-)))>
Tee
21.12.2005 19:05:23
Pistin juuri omaan musariin Eminencen Texas Heatin, 150w tehoa, pitäisi riittää. Oon kyllä diggaillu soundista, vanhaan musarin omaan EV:n verrattuna tasaisemmat soundit eikä niin kovaa piikkiä yläpäässä mitä aikaisemmin. Nuo eminencet on aika kohtuuhintaisia, oma makso uraltonelta tilattuna 82€ postikulujen kanssa.
:K
McNulty
21.12.2005 19:09:36
Pistin juuri omaan musariin Eminencen Texas Heatin, 150w tehoa, pitäisi riittää. Oon kyllä diggaillu soundista, vanhaan musarin omaan EV:n verrattuna tasaisemmat soundit eikä niin kovaa piikkiä yläpäässä mitä aikaisemmin. Nuo eminencet on aika kohtuuhintaisia, oma makso uraltonelta tilattuna 82€ postikulujen kanssa.
 
Hmm... itse olen miettinyt 2x12" kaappia joillakin Eminencen elementeillä. Pitäis soveltua hevijytkeeseen. Cannabis Rex ja Texas Heat ovat käyneet mielessä.
 
Osaiskohan joku kertoa enempikin noista Eminencen mokkuloista?
Dimebag Darrell - 1966-2004 Never forgotten!
harryk
21.12.2005 21:29:21
 
 
Tein juuri puoliavoimen 2x12" kaapin johon laitoin ensin Eminencen Red Fangin ja Celestionin G12H:n jonka kuitenkin vaihdoin aika nopsaan Celestionin Greenpackiin. Tämä nykyinen Red Fang/Greenpack-yhdistelmä kuulostaa ihan hyvältä. Musatyyli on rautalangasta paranoidiin. Toisaalta pitäisi saada ulos fendermäisiä kuulaita cleaneja ja toisaalta keskialuevoittoista marshall-säröä samasta pöntöstä. Kompromissi tuntuu tällä hetkellä toimivalta kunnes taas kyllästyn ja haen jotain uutta, mutta se on sen ajan murhe se.
Wäiski
21.12.2005 22:51:06
ljudialta saa 99€ celestion vintage 30 http://www.ljudia.fi
 
Kuin myös http://www.uraltone.com/kauppa/product_info.php?products_id=81 ja paljon muuta.
Alpertti
22.12.2005 00:13:42 (muokattu 22.12.2005 00:41:14)
Hmm... itse olen miettinyt 2x12" kaappia joillakin Eminencen elementeillä. Pitäis soveltua hevijytkeeseen. Cannabis Rex ja Texas Heat ovat käyneet mielessä.
 
Osaiskohan joku kertoa enempikin noista Eminencen mokkuloista?

 
Luulisin, että Eminencen elementeistä sopisi tuohon hevijytkeeseen paremmin Blue Tick Hound, Black Powder ja The Tonespotter, (ainakin tuo Cannabis Rex hieman epäilyttää, mutta mistäs sitä tietää, sen tilalle miettisin Tonespotteria) ainakin kuvausten perusteella, jotka on tuolla valintaoppaassa: http://www.eminence.com/eminence/pages/resources02/tonalguide.htm
 
Oman kokemukseni mukaan tuo opas pitää varsin hyvin paikkaansa, siis siitä saa hyvän yleiskuvan elementin saundista ja ominausuuksista. Tietysti olisi parempi kuulla kyseisistä elementeistä ensin jotain kommenttia. Itselläni kokemusta ei noista ole, mutta mielenkiintoa kyllä löyisi itsellänikin...
 
Edit: Tosin eihän noita taulukoita kannata liian tarkasti lukea.
PLO
22.12.2005 14:40:19
Jostain joskus osui silmiini tällainen Celestion/Eminence "vastaavuustaulukko".
 
Blue Alnico - Red Fang
Greenback - Private Jack
Vintage 30 - Governor
 
Itellä on tuo Private Jack odottamassa 1x12 kotisoittelukaapin rakentamista. Josko joulunpyhinä ehtis.
monotone
22.12.2005 16:36:36
 
 
Jostain joskus osui silmiini tällainen Celestion/Eminence "vastaavuustaulukko".
 
Blue Alnico - Red Fang
Greenback - Private Jack
Vintage 30 - Governor

 
http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=34065
 
Tuolla joku näytti olevan sitä mieltä että ko vastaavuustaulukko on enempi viitteellinen. Mutta sanottiin siellä muutakin.
All I ask from anyone is that they ask nothing from me.
4-T
22.12.2005 17:11:37
Tein juuri puoliavoimen 2x12" kaapin johon laitoin ensin Eminencen Red Fangin ja Celestionin G12H:n jonka kuitenkin vaihdoin aika nopsaan Celestionin Greenpackiin.
 
Samaa pakettia olen itsekkin harkinnut. Miksi Red Fang/g12h ei toiminut.
Mites Red Fang/Greenpack herkkyys ero, kuuluuko käytännössä?
Onkos kukaan vertaillut Greenbackiä ja Private Jackiä, onko ne saman saundisia?
harryk
23.12.2005 15:12:23
 
 
Miksi Red Fang ja G12H-yhdistelmä ei toiminut on erittäin hyvä kysymys. Voi olla, että testaushetkellä oli kyse korvien väsymisestä. epätyydyttävästä testausympäristöstä tai jostain muusta mystisestä seikasta joka ei taajuusvasteita ja herkkyyskäppyröitä lukemalla aina selviä. Ainoa tie saundinirvanaan on mielestäni se, että kokeilee ennakkoluulottomasti eri kitara-vahvistin-kaiutin-yhdistelmiä jos sen pystyy käytännössä toteuttamaan. Paras lopputulos voi olla joskus yllättäväkin kombinaatio em. asioita.
lukeman
24.12.2005 01:05:35
Tässä kun on elementeistä juttua, ajattelin samalla kysäistä tietääkö kukaan sellaisesta Celestionin elementistä kuin modern lead 70 ja onko kenelläkään kokemusta tuollaisesta? Ostin Rivera 2x12 kaapin ja tuollainen on toisena ämyrinä, parina on V30.
69
03.02.2006 21:06:59
 
 
Tässä ketjussa kun on puhuttu noista eminencen elementeistä niin...
Käsiini päätyi 2x12 kaapin runko ja nyt olisi hakusessa elementit siihen.
Elementtien pitäisi toimia mahdollisimman hyvin sekä säröllä että puhtailla.
Tyylilajina rock.
Eminencet lähinnä olleet mielessä (budjetin ollessa rajattu).
 
http://www.thomann.de/thoiw3_artikel-178626.html
http://www.thomann.de/thoiw3_artikel-180997.html
http://www.thomann.de/thoiw3_artikel-178637.html
 
Kenelläkään kokemuksia edellä olevista elementeistä?
Kerran luulin olevani väärässä, mutta erehdyin.
Me olemme Varissuo ja te olette maa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)