Aihe: Hercules FW 16/12 Firewire Interface
1
Kari Vieri
20.12.2005 23:02:47
Onko kenelläkään kokemuksia?
http://www.thomann.de/thoiw3_artikel-174788.html
 
KV
Olen hämmästynyt kuinka paljon olen kehittynyt viimeaikoina jopa joka päivä huomaa kuinka sitä on kehittynyt paremmaksi!
Risk
20.12.2005 23:46:16 (muokattu 20.12.2005 23:47:08)
Johnny Buzz
21.12.2005 10:45:54
 
 
Siirretäänpä keskustelu laitteesta oikeamman otsikon alle.
 
Kiinnostuneille tuolta löytyy yksi arvio: http://www.soundonsound.com/sos/feb05/articles/hercules1612fw.htm
 
ja täältä toinen: http://www.looksmartmusic.com/p/articles/mi_m0FGL/is_4_21/ai_n13800394
 
Nuo artikkelit ovat suht kattavia ja informatiivisia.
cubasisti
21.12.2005 13:16:32
On se kuitenkin ylivoimaisesti halvin konsti saada läppäriin enemmän kuin 4 kanavaa kerralla. Ja moniko sitä ADAT-liitäntää sitten loppujen lopuksi tarvitsee.
Deadline tekee mestarin.
varakeef
21.12.2005 13:55:07
On se kuitenkin ylivoimaisesti halvin konsti saada läppäriin enemmän kuin 4 kanavaa kerralla. Ja moniko sitä ADAT-liitäntää sitten loppujen lopuksi tarvitsee.
 
No joo, halvin se kyllä on, jos se alta kolmensadan hinta on oikea. Mutta jos se hinta onkin siellä karvan verran alta viisi sataa, niin siellähän on tunkua vaikka kuinka.
"Käytös siivo ja hillitty sopii lehmälle" - Laura Latvala
cubasisti
21.12.2005 14:48:22 (muokattu 21.12.2005 14:50:20)
Asiassa eteenpäin. Onko kukaan testannut näiden firewire-interfacejen todellisia latensseja? Tuntuu, että musalehtien testaajatkin ovat valmistajien "control panel"-softien lumoissa ja uskovat ASIO-puskurin pituuden tarkoittavan samaa kuin latenssi. Jutuissa muistetaan mainita se sama vanha fraasi että "10 ms:n viivettä ei enää huomaa", mutta kuitenkaan ei viitsitä testata, että mikä se viive sitten on milläkin kortilla.
 
Todellinen viive on helppo testata, ja kaikkein helpoiten se käy varmaankin Cubase SX3:n "external effects"-toiminnolla, jossa ei tarvitse kuin painaa yhtä nappia ja ohjelma ilmoittaa todellisen IO-loopbackista mitatun viiveen millisekunteina. Lisäksi tarvitaan tietenkin loopbackia varten yksi plugipiuha, jolla joku interfacen output kytketään johonkin inputiin. Itselläni on Echo Audiofire 8, ja siinä viive voi olla esimerkiksi 15ms, vaikka ASIO-puskuri olisi 1ms.
 
RME Fireface on tietääkseni ainoa firewire-laite, joka on täysin rehellinen viiveiden suhteen. Firefacen "piiloviive" on rehellisesti ja avoimesti kerrottu, ja se on 64 näytettä (eli todella pieni). Muut valmistajat eivät ilmeisesti pääse edes samaan suuruusluokkaan, ja sen takia viiveestä ollaan visusti hiljaa.
Deadline tekee mestarin.
Johnny Buzz
28.12.2005 22:35:01
 
 
Tänään tuli postissa tuo äänikortti. Hinta, jonka maksoimme oli se 279 €, joten varsin alhaisella hinnalla tuo tuli saatua. Päälisin puolin ja liitäntöjen osalta laite vaikuttaa varsin pätevältä sekä tukevalta. Softien asennus onnistui ongelmitta ja konekin tunnisti kortin heti. Softapuolen säädöt oli suht helppo saada kohdallaan. mitä nyt Cubasen kanssa sai hieman tapella, että sai äänen tulemaan ohjelmaan. Pieniä testinauhoituksia ehdittiin vasta tehdä ja perjantaina lisää. Täytyy kertoa lisäinfoa laitteesta kunhan on enemmän sillä ehditty tehdä.
varakeef
30.12.2005 12:22:09
Tänään tuli postissa tuo äänikortti. Hinta, jonka maksoimme oli se 279 €, joten varsin alhaisella hinnalla tuo tuli saatua.
 
On se kyllä sopuisa hinta. Ja nyt näyttävät oikein blow out -osastolla tuolla hinnalla leveilevän.
"Käytös siivo ja hillitty sopii lehmälle" - Laura Latvala
cubasisti
30.12.2005 15:03:04
Täytyy kertoa lisäinfoa laitteesta kunhan on enemmän sillä ehditty tehdä.
 
Jos kerkiät mittailemaan niin olisi mielenkiintoista kuulla, minkälaiset todelliset (ei siis ASIO-ajurin valehtelemat) läpikulkulatenssit purkissa on.
Deadline tekee mestarin.
ykskaveri
04.01.2006 04:05:52
Latenssiin vaikuttaa selvästi myös sekin onko tietokoneesi pc vai mac.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)