Aihe: Hughes&Kettner Tube edition 20W putkimodi
1
StevieRayVehkakoski
13.12.2005 12:55:23
Morjens,
 
Ostin tollasen pikkuputkikombon kotisoitteluun ihan pelkästään loistavan puhtaan takia. Sopivaa kevyttä blues-säröä en ole vielä onnistunut koneesta löytämään. Varsinainen särökanava menee gain-nappulasta todella herkästi särölle ja sellaista sopivaa puhdasta jonka saa juuri rosoutumaan vähän kovemmalla tatsilla ei tunnu löytyvän. Etusputket tossa on 12AX7. Tulipahan vaan mieleen miten vaikuttaisi jos tuohon vaihtaisi etuasteen putkiksi 12AT7:kat? Onko tällainen modaus ihan noin vaan mahdollinen? Eikö noiden vähemmän säröytyvien putkien pitäisi periaatteessa lisätä puhdasta aluetta särökanavassa?
 
Vai pitääkö vaan ostaa OD-pedaali ja buustata puhdas kanava ruvelle?
efunkelist
14.12.2005 12:09:39 (muokattu 14.12.2005 12:11:39)
 
 
Suosittelen kokeilemaan etuasteputkien vaihtoa vähempigainisiin. Ei ole sen kummempaa kuin vanha irti ja uusi kiinni. Omaan huttukettuuni sain paremmat soundit juuri tällä tavalla, tosin hain parempaa puhdasta ja säröä en juuri käytä.
 
Kokeile siis, etuasteputket ei paljoa maksa. Ja erilaisilla kombinaatioillakin voi saada sopivat soinnut aikaiseksi (esim 12ax7 + 12au7 tai päinvastoin, riippuen vahvistimen rakenteesta putkien järjestykselläkin on vaikutusta)
 
Jos et ole tyytyväinen tuohon niin sitten kannattaa harkita sopivan pedaalin hankintaa. Mikä kuulostaa hyvältä, toimii ;)
 
EDIT: Lisäys:
Joo... jos putket vaihtaa vähempigainisiin niin periaatteessa puhtaamman signaalin alue kasvaa mutta samalla tippuu myös kokonaisvahvistus; Kun etuasteesta menee vähemmän tavaraa pääteasteelle niin myös kokonais-äänenvoimakkuus tipahtaa hieman - mikä ei välttämättä ole huono asia etenkin jos haluaa enemmän käyttää pääteastesäröä!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)