Aihe: Kuinka monelle on tuttu bändi nimeltä Nektar
1
2541
08.12.2005 00:09:26
 
 
Nektarilta ilmestyi hiljattain uusi levy "Evolution", jossa taisi kaikki originaalijäsenet olla mukana, mutta kiertueelle ei enää basisti Mo Moore lähtenyt. Vanhaa kataloogia ovat myös kovasti remasteroineet viimeaikoina.
 
http://www.nektar.us/nektar/homepage.htm
 
Itse kiinnostuin bändistä kun kuulin Iron Maidenin version biisistä "King Of Twilight" ja hommasin "A Tab In The Ocean". Ei niin kauheasti kolahtanut, mutta tuli sitten hommattua lisää älppäreitä, kunnes omistin koko 70 -luvun tuotannon (en enää). Varmaankin "Down To Earth" ja "Recycled" ovat ne parhaimmat minulle ja "Live In New Yorkin" raa'asta äänimaisemasta pidän myös. Kahdesta jälkimmäisestä innostuin jopa remasterit hommaamaan.
 
Ei minulle mikään maailman mullistavin yhtye, mutta tietyistä elementeistä Nektarissa pidän. Mainittakoon nyt vaikka Roye Albrightonin melodinen kitarointi.
jjylli
08.12.2005 01:03:09
sounds like this- levyllä on hetkensä
armadillo
08.12.2005 02:02:54
Pari älppäriä löytyy hyllystä. Recycled on tosiaan ihan hyvä levy. Toinen on Man In The Moon, joka on hieman uudempi, ei myöskään mikään huono ole. Noita Down To Earthia ja Live in New Yorkia olen jo monesti divarissa hypistellyt, pitänee korjata joskus parempaan talteen..
Life is a vacuum cleaner, it sucks.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)