Aihe: Rammstein - Rosenrot
1 2 3 4 5
huapanen
08.11.2005 13:24:02
Kelpo levy. Hyviä riffejä. Pitää kuunnella vielä enemmän, voi aueta paremmin. Tuntuu että olis menny pikkasen raskaammaksi kamaks verrattuna viime levyyn : / Rumpalille lisäpojoja. On nimittäin näppäriä juttuja hänellä.
ÄLÄ IKINÄ ASIOI UUDESSAKAUPUNGISSA SIJAITSEVASSA UKIN-MUSIIKKI NIMISESSÄ LEVYKAUPASSA. NIM. KOKEMUSTA LÖYTYY, VALITETTAVASTI.
Kapane
08.11.2005 13:24:07
 
 
Eip, tietääkseni neiti nimeltä Viktoria Fersh laulaa siinä.
 
No Voi Sun, mie kun olin aina siinä luulossa, että olisivat. No kerrankos sitä mies erehtyy heh juu...
Arseska
18.11.2005 03:03:25
 
 
Rosenrot on mielestäni todellakin tasainen levy, vaikkakin biisit ovat itsessään hyvinkin erilaisia. Levyllä on monta tunnelmallista biisiä, kuten Rosenrot, Wo Bist Du ja Feuer und Wasser. Täytyy kyllä yhtyä parin edellisen kirjoittaja kanssa, että Rammsteinin ensimmäisten levyjen aggressiivisuutta en löytänyt. Sitä vastoin levy on paljon hiotumpi ja ehkä syvällisempi, kuin nuoruuden innossa tehdyt Herzeleid ja Sechnsucht.
Muutoin nautin levystä hyvin paljon ja mielestäni levyn paras biisi saattaa olla jopa Te Quiero Puta, joka tyylikkäästi astuu viivan yli ja läimäisee latinolais-musiikkiä takaa päin.
Anssi Kelasta diggaaminen osoittaa sellasta terveellistä avointa suhtautumista musiikkiin vapaana taiteena. -Suomen Tietosanakirja
Kreivi_Krappula
29.11.2005 19:05:41
Augen Auf!
 
Arvostan...
Niinhän se on!
Cathi777
30.11.2005 11:31:46
 
 
Eikös Moskau ole tehty TaTun kanssa?
 
Joo, Tatun kanssa pojat olisivat halunneet tehdä sen biisin, mutta ei onnistunut, kun managerit siellä säätivät.
Only pop music can break my heart...
jamez_wannabe
30.11.2005 18:56:55
Offtopicia:
 
Onkos muita saksaksi laulavia methalli bändejä?
Varmasti on, mutta kun en tiedä yhtään joten kysyn täälä.

 
Thimo Rautiainen ja Trio Niskalaukaus;)
"more deers"
KanZuu
30.11.2005 23:16:25
Hmm, itse en ole kyllä oston jälkeen niin paljon tätä kuunnellut. Parhaiksi biiseiksi nousi mielestäni Te Quero Puta! Joka varsinkin sen vikan kertsin "hei, hei, hei, hei" huudatuksen kanssa on jo tosi kova :D Mitä tuo biisin nimi tarkoittikaan Suomeksi? Jotain huora?
 
Myös Mann Gegen Mann ja Benzin iskevät. Ballaadeja olisi voinut kyllä olla yksi tai kaksikin vähemmän. Levyn kansi taide on myös erittäin hieno! Siitä pisteitä, tyylitajuisen näyttävä! Dvd on visuaalisesti myös hieno, kiva boonus levyn mukana :p
 
Rammstein pitäisi kyllä päästä livenä näkemään, kun en ole kauaan ollut bändistä kiinnostunut ja siksi mennyt katsomaan vaikka parikin kertaa oli Suomessa juuri.
 
Minäkin sain ensin sellaisen kuvan, että Tatu laulaa Moskaussa, vaikka levyn sisälehdessä on mainittu se oikea laulaja. Tuntuu kuitenkin siltä, että luin jostain haastattelusta/arvostelusta Reise Reisen julkaisun jälkeen, että Tatu laulaa siinä. Laulu myös kuulostaa mielestäni aivan Tatun tyttöjen ääneltä (kuulostaa, että siinä olisi monta eri ääntä, ainakin yhtä enemmän).
Cathi777
01.12.2005 11:21:00
 
 
Minäkin sain ensin sellaisen kuvan, että Tatu laulaa Moskaussa, vaikka levyn sisälehdessä on mainittu se oikea laulaja. Tuntuu kuitenkin siltä, että luin jostain haastattelusta/arvostelusta Reise Reisen julkaisun jälkeen, että Tatu laulaa siinä. Laulu myös kuulostaa mielestäni aivan Tatun tyttöjen ääneltä (kuulostaa, että siinä olisi monta eri ääntä, ainakin yhtä enemmän).
 
Kannattaa lukea soundista ( muistaakseni ) tuon tuorein haastattelu niin siinä selviää se, että Tatu ei siinä laulanut ja syykin.
Only pop music can break my heart...
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4 5
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)