Aihe: Viritys
1
SirElwood
30.11.2005 20:35:11
Jospa kolmas nauha on korkeammalla kuin muut nauhat?
KoskPaavo
01.12.2005 00:14:20
Viila- järkevä ratkaisu
Viidenkympin jälkeen TALUt ei niin hirveästi kiinnosta...
Aki
05.12.2005 03:23:06
 
 
Tässäpä koitan saada yhtä ruoska HB:tä kuntoon. Mutta ihan sama mihin suuntaan käännän kaularautaa tai miten paljon lasken tai nostan kieliä tallasta, en saa kitaraa niin etteikö kielet ottaisi kiinni kolmannen nauhan kohdalta toista nauhaa paineassa. Siis ei mitenkään.
Onko tähän jokin järkevä ratkaisu.
Kielet ei meinaan tykkää soida kauan ja ääni on jotain uskomattoman karmeaa kun kielet piiskaavat teräksistä nauhaa pikkasen.

 
Kyllä se on nauharempan paikka. Ennenkun nauhaa viilaisin, tarkistaisin josko se on liimauksistaan noussut.
 
Jos haluat mielenkiintoisen, työlään, ja kalliin projektin sekä huonon lopputuloksen, tutustu nauharemppaohjeisiin tällä foorumilla ja stewmacin sivuilla.
Jos taas haluat hyvän lopputuloksen halvalla, vie kitara Oeschille tai Tolsalle. Tai missä päin nyt sitten asutkaan, osaavalle ammattilaiselle.
Ostakaa mun Ibanez Roadstar II RG200 '86!!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)