Aihe: Lepästä
1
Mikko Kankaanpää
28.11.2005 08:33:36
 
 
Eräs arvostettu soitinrakentaja kertoi minulle taannoin että suomalainen tervaleppä on todella hyvää soitinpuuta ja nimenomaan sopii hyvin sähkökitaroiden runkojen väsäämiseen. Keskimäärin paljon parempaa kuin jenkkilässä käytetty leppä.
http://www.uraltone.com
Piirakka
28.11.2005 09:25:46
Kyllä tervalepästä saa hyvän lankun kun vaan on kunnolla kuivanut, kannattaa valita tarpeeksi leveä lankku että saat kahdesta palasta, mitä kevyempi, sen parempi, kannattaa myös koputella ja kolistella lankkuja, huomaat kyllä soundeissa eroja, jotkut soi, jotkut kolahtaa.
 
Lehmus ja haapa ovat vaihtoehtoja..
"I play stratocasters because no one good has ever played one!"
Mustikkamuffinssi
28.11.2005 09:55:05
Selvä. Kiitoksia näistä. Jos jotain muuta huomioonotettavaa vielä on, niin kertokaa.
Uli Behringer Fan Club
Jymi
28.11.2005 10:05:11 (muokattu 28.11.2005 10:06:14)
Ei mitään uutta edellisiin, mutta kaksi kitaraa olen suomalaisesta lepästä rakentanut ja hyvin soivat myös muidenkin kuin rakentajan mielestä. Ja ompa se puu vieläpä varsin nätin näköistä tuossa toisessa. Suosittelen käyttämään sitä suomalaista.
Piirakka
28.11.2005 15:12:45
Ameriikan lepässä on kyllä kuitenkin se oma klanginsa, syö kuitenkin elämänsä aikana ihan eri kamaa kuin suomen sukulaisensa. Ei sillä etteikö suomen leppä hyvää olisi mutta kuitenkin..
"I play stratocasters because no one good has ever played one!"
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)