Aihe: Avaruusoliot, Rock & Roll ja äärimmäinen kysymys..
1 2 3
JCM
15.11.2005 17:30:11
 
 
Ei kaikkee tarviikkaan bonjata. Noi nyt on sellaset tyypilliset vertauskuvalliset sex&drugs&rocknroll-lyriikat, kato. Eli rokin syvällinen olemus tulee tossa kyllä hyvin esiin.
 
Jos huomasit, niin olin editoinut siihen lisäyksen, että se bonjaaminen ei johdu pelkästään lyriikoista...
Grazy Mama & Daddy Ritchie
Blood Rockers
"..tää oli ihan suunniteltu juttu!"
jjylli
15.11.2005 17:31:26
hawkwindin live, kohdeyleisö on löytynyt sanottaisiin levy-yhtiöstä
Angus
15.11.2005 17:37:15
 
 
Tähän ei vastausta kauaa tarvinnut miettiä...
 
AC/DC - Let There Be Rock
 
Ai miksikö?
 
n the beginning
Back in nineteen fifty-five
Man didn't know about a rock 'n' roll show
And all that jive
The white man had the smoltz
The black man had the blues
No one knew what they was gonna do
But Tchaikovsky had the news
He said -
 
"Let there be light", and there was light
"Let there be sound", and there was sound
"Let there be drums", and there was drums
"Let there be guitar", and there was guitar
"Let there be rock"
 
And it came to pass
That rock 'n' roll was born
All across the land every rockin' band
Was blowing up a storm
The guitarman got famous
The businessman got rich
And in every bar there was a super star
With a seven year itch
There were fifteen million fingers
Learning how to play
And you could hear the fingers picking
And this is what they had to say
 
"Let there be light"
"Sound"
"Drums"
"Guitar"
"Let there be rock"
 
One night in a club called `The Shaking Hand'
There was a ninety-two decibel rocking band
The music was good and the music was loud
And the singer turned and he said to the crowd -
 
"Let there be rock"
The Gods you worship are steel
at the altar of Rock 'N' Roll you kneel!
Chemo
15.11.2005 17:50:54
 
 
Ramones - Rocket To Russia
 
Siinä on kaikki oleellinen rock'n rollista, eikä mitään epäolennaista.
Päätän raporttini ulkoavaruudesta tähän.
NYdoll
15.11.2005 17:59:30
 
 
Minä vastaisin tähän New York Dollsin - New York Dolls. Kappaleet ovat raakaa rock 'n' rollia ja niissä kulminoituu mielestäni kyseisen ilmiön kaikki tarvittavat elementit. Yhtye on lisäksi aikoinaan aiheuttanut pahennusta, jota rock-yhtyeen kuuluukin. Bändissä oli lisäksi voimakas persoona laulajana sekä rockjumala kitarassa (vrt. Jagger - Richards).
 
Toinen vaihtoehto olisi ollut Rolling Stonesin - Exile on the mainstreet.
"Rock 'n' Roll should make you wanna fuck. If it doesn't, it ain't Rock 'n' Roll" -Blackie Lawless
Jani The Rock
15.11.2005 18:45:48
 
 
Johnny Winter And Live, tiätty! Oikeastaan tuolta riittäisi pelkkä Johnny B. Goode.
Cheap tequila and too much Seconal, but I`m still alive and well! * Bella Italia #1 * MegaMan Club #002 - Quiff Man * ASHC #1
Jemo
15.11.2005 20:20:29
 
 
Niitä perusteluita! Mielenkiintoisia kuvauksia levyistä on aina kiva lukea, etenkin kun en puolia noista mainituista levyistä tiedä, mutta joku pikainen levynnimen mainitseminen on vain sitä tylsää listausta joka ei auta missään.
 
-Jemo
Olemme kuulemma jakomielitautinen. Muuten mukavia! -Einuli
Folcce
15.11.2005 20:35:41
AC/DC: High Voltage
 
Avaruusolennot todennäköisesti luulevat olevansa meitä ylempänä mutta...
Huipulle on pitkä matka (Jos haluaa rokata).
 
Ensinnäkin levyn musiikki on rokkia (unohtamatta rokin esi-isää bluesia) ja lisäksi siinä lauletaan mitä rokki on ja mitä seuraa kun rokkia soitetaan..
Aika simppeliä kamaa. Jos luulevat olevansa liian älykkäitä kuuntelemaan tätä levyä, ovat saapuneet väärälle planeetalle.
Music's my life, Moxey.
Jani The Rock
15.11.2005 20:41:38
 
 
Niitä perusteluita! Mielenkiintoisia kuvauksia levyistä on aina kiva lukea, etenkin kun en puolia noista mainituista levyistä tiedä, mutta joku pikainen levynnimen mainitseminen on vain sitä tylsää listausta joka ei auta missään.
 
-Jemo

 
No perustellaanpa sitten. Kun Winterin akan poika Johnny karjasee tossa Johnny B. Goodin alussa jotta "ROKEN ROOUULL"!, niin se on kyllä jukolauta niin universaalia kieltä, että antennipäinen marsilainenkin ymmärtää mistä on kyse.
Cheap tequila and too much Seconal, but I`m still alive and well! * Bella Italia #1 * MegaMan Club #002 - Quiff Man * ASHC #1
The Nakkisormi
15.11.2005 21:13:38
Levy olisi KISS:in Alive! Maailman ensimmäisiä tuplalive-albumeita, bändin ns. läpimurtoalbumi, bändi elämänsä vedossa. Let me go rock'n roll ja Peter Criss sekottaisivat alieneiden pään totaalisesti.
Proud member of KISSARMY
BaariMikko
15.11.2005 22:34:11
 
 
Jaa-a. Led Zeppelinin "Houses of the Holy" nyt tuli ekana mieleen.
JCM
15.11.2005 23:09:04
 
 
Jaa-a. Led Zeppelinin "Houses of the Holy" nyt tuli ekana mieleen.
 
:)
 
Hyviä perusteluita tulee nyt ku niitä kaivattiin, tsori;)
Grazy Mama & Daddy Ritchie
Blood Rockers
"..tää oli ihan suunniteltu juttu!"
zorro
15.11.2005 23:25:07
Guns 'N' Roses: Appetite For Destruction.
 
Siinä on kaikki, mikä tekee rockista rockia. Paljon kitaroita. Komeita sooloja. Kapinallista menoa. Vauhtia ja vaaratilanteita. Kitarasooloja. Raspikas lauluääni. Tiukat rumpukompit. Kitarasooloja. Erittäin hienoja rockbiisejä, ennenkaikkea. Musiikissa on energiaa, tyypit tykkäävät siitä, mitä tekevät, ja haistattavat v*tut kaikelle sille, mistä eivät pidä. Kun tämän levyn on kuunnellut muutaman kerran läpi, tietää kaiken, mitä rockista meikän mielestä pitää tietää.
 
-Jemo

 
sinäpä sen sanoit
saundi lähtee tukasta!
Tänne saattaa tupsahtaa joskus uusia biisejä.
Suhteettomat toverit #6
IMIK #34
hoja
15.11.2005 23:29:17
 
 
Deep Purple: Machine Head
 
Perustelut: Tässä bändissä on paranormaaliksi(kin) kitaristiksi sanottu (eikä aina hyvässä mielessä) Ritchie Blackmore. Kuunnelkaa tältä levyltä biisi nimeltään Space Truckin ja kertokaa mulle onko sen lyriikoissa mitään päätä tai häntää, en hiffaa. Muuten kyllä loistava levy, mut tuo biisi ei aukea mulle millään.
 
E: (mainittakoon nyt vielä, että tuo biisi ei yleisestikään avaudu mulle, ei pelkästään lyriikan takia)

 
Tää on se levy. Sanoisin avaruusolioille että seuratkaa ihmisten aivosähkökäyriä kun Maybe I´m a Leo pärähtää soimaan. Alienit huomais että käyrät osoittaisivat ton biisin aikaansaavan kaikki inhimilliselle käsityskyvylle mahdolliset tunnetilat äärimmäisestä kauhusta syvään rakastumiseen. Ja kaikki tuo reilussa kolmessa minuutissa!
 
En oo noita Space truckin´:in sanoja sillä korvalla kuunnellut, mutta noihan on aika samantuntuiset kuin vaikkapa Chuck Berryn "No particular place to go". Eli cruisailubiisihän toi, viety vaan cruisailut tonne galaksiin.
K100 #8 Minäkö tyhmä? Nyt en ymmärrä..
Pelsi
16.11.2005 12:51:12
Judas Priestin British Steel. Jaa miksikö? Metal Gods turauttaa niiltä paskat housuun (tai mitä sitten käyttävätkään), Breaking the Law saa mitkä tahansa niiltä löytyvät raajat vääntymään heawy-merkkiin ja Living After Midnight saa ne luopumaan mahdollisista abduktio- tai valloitusaikeista. "Wii aar nou mätsh for joor Halfoord" ne sanoisivat Commando-elokuvasta oppimaallaan englannilla ja lähtisivät kotiplaneetalleen koko Priestin tuotanto mukanaan.
Elä sinä boikka huijjo, ota podee
Groovelover
16.11.2005 16:46:01 (muokattu 16.11.2005 17:06:53)
Taitaisin lyödä alienille kouraan Chuck Berryn "Golden Decade Vol. 1" kokoelman, siinä kun on rock & rollin peruskivi muurattu jykevästi paikoilleen, täynnä rockin klassikoita. Toisaalta, Chuck Berryn tuotannosta on jo kahdessa avaruusluotaimessa näytteenä "Johnny B. Goode" matkustamassa jo kaukana aurinkokunnasta. Tuossa lista luotaimien mukaan pakattujen levyjen musiikista: http://voyager.jpl.nasa.gov/spacecraft/music.html
 
Ja tässä perusinfoa levyn muusta sisällöstä: http://voyager.jpl.nasa.gov/spacecraft/goldenrec.html
 
Mieletöntä ajatella että aurinkokunnan jälkeen luotaimet matkustavat 40 000 vuotta avaruuden tyhjyydessä ennenkuin lähestyvät seuraavaa planeettajärjestelmää. Pessimisti sisälläni arvelee kylläkin että siinä vaiheessa kun alienit groovaavat jollakin kaukaisella planeetalla "Johnny B. Gooden" tahdissa nuo luotaimet ja levyt saattavat olla ainoat tästä sivilisaatiosta jäljellä olevat esineet.
rheinone
16.11.2005 20:24:34 (muokattu 16.11.2005 20:42:33)
Saat soittaa heille yhden levyn, jonka pitää vastata kysymykseen täydellisesti.
 
Onko kyseessä yksi piisi/sinkku vai kokonainen albumi?
 
Jos lähdetään soittelemaan sinkkua, -J:n kommentti Kyllä mä löisin niille Little Richardin levyn käteen. on oivallinen vaihtoehto. "Tutti Fruity Good Booty", veti Pikku-Riku vuonna 1955. Perusteluni ehdin jo tuutata tuolla aikaisemmin.
 
Angus:in ehdottama AC/DC - Let There Be Rock kertoo rockenrollin luomiskertomuksen hienosti! 1955 Pjotr Tsaikovski/Penniman kertoi uutiset...
Bytheway, olen aina ihmetellyt, mitä ton piisin sanoituksessa esiintyvä "smoltz" tarkoittaa; Kertokaa ihmeessä jos tiedätte!
 
Jani The Rock:illakin oli varsin kelvollinen perustelu: Kun Winterin akan poika Johnny karjasee tossa Johnny B. Goodin alussa jotta "ROKEN ROOUULL"!, niin se on kyllä jukolauta niin universaalia kieltä, että antennipäinen marsilainenkin ymmärtää mistä on kyse. Kuunnelkaapa levyltä se karjaisu, niin mitään muuta lisäperustelua ei sen jälkeen tarvita.
 
Mutta jos koko albumin saa soittaa, olen samoilla linjoilla Folcce:n kanssa: AC/DC: High Voltage. Aika simppeliä kamaa. Rockenrollin syvimmän olemuksen ja äärimmäisen tarkoituksen voi aistia kukin alien tältä albumilta. Jos munkin, niin miksei kenen tahansa muunkin alienin, olis helppo samaistua albumin nimipiisin riveihin:
 
"And you ask me why I like to play
I got to get my kicks some way."
 
ööö...eiks ne alienit osaa kaikissa leffoissakin aina enklantia?
All you gotta do is plug me into High Voltage Rock'n'Roll.
-jonne-
16.11.2005 21:03:29
soittaisin niille joko:

Guns N' Roses - Appetite For Destruction
Mötley Crüe - Too Fast For Love (muutama kipale tosi tiukkaa rokkia. eikä kasaria!)
Alice Cooper tai Van Halen (melkeenpä mitkä vaan)
saattas parit Zeppelinitkin pyörähtää. Ois muuten vaikeampaa ku mikään muu maailmassa jos pitäis valita yksi levy ufoille soitettavaksi. Ja juuri sen pitäisi täydellisesti kaikilta osapuoliltaan edustaa Rock 'n' Rollia. huhhuh
-jonne-
16.11.2005 21:11:05
ja....Avaruusolioista puhuttaessa veikkaisin niiden olevan metallolioita. Enkä siis meinaa niiden rakennetta vaan musiikkimakua. Siltä se vaan tuntuu. Jos oon väärässä ni sitten ne kuuntelee Pink Floydia. Etenkin Echoesta
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)