Aihe: Hieman CS-3:sta..
1
Basshunter
04.11.2005 19:02:58
Koitan tuossa juotella kuntoon rikkinäistä Bossin CS-3:sta. Tässä ketjussa kyselen laitteesta, kun homma etenee. Eka kysymys: pitäskö tuon polkimen alla olevan kytkimen olla lukkiutuva? Eli kun siihen kytkee yleismittarin ja painaa napista, niin mulla yleismittari piippaa vain, kun nappi on pohjassa, eli kytkin ei lukkiudu..
- Itte ku tekkee, saa mieleisesä.. -
SaBer
04.11.2005 19:20:20
 
 
Eka kysymys: pitäskö tuon polkimen alla olevan kytkimen olla lukkiutuva? Eli kun siihen kytkee yleismittarin ja painaa napista, niin mulla yleismittari piippaa vain, kun nappi on pohjassa, eli kytkin ei lukkiudu..
 
Ei. Siellä on tietynlainen flip-flop piiri, joka muuttaa tilaansa aina kun kytkintä painetaan.
"Kato bassoa soitetaan, muijaa hiplaillaan." -Sam Other
Basshunter
04.11.2005 20:10:52
Ok.. sit seuraava: tuohon on näemmä joskus vaihdettu virtapistoke. Alkuperäisessä juotin korvakkeet taisivat olla jonossa (sininen-punainen-punainen). Tuossa näyttää punaisen johdon juotoskorvakkeet olevan vierekkäin. Ilmeisesti joskus vaihdettu..Onkohan sillä väliä, kummasta korvakkeesta lähtee punainen johto paristolle ja toinen punainen johto piirilevylle paikkaan 16?
- Itte ku tekkee, saa mieleisesä.. -
zepeteus
06.11.2005 01:29:02
Onkohan sillä väliä, kummasta korvakkeesta lähtee punainen johto paristolle ja toinen punainen johto piirilevylle paikkaan 16?
 
Saattaa olla väliä. Tuo kytkentä on voitu tehdä siten, että kun adapterijakissa ei ole plugia, tulee jännite piirille paristolta tuon jakin kautta. Kun muuntajan plugi laitetaan jakkiin, pariston virransyöttö katkeaa.
 
Ilman plugia toimii siis olivat piuhat kumminpäin hyvänsä, mutta plugi sisällä vain piuhat oikeinpäin. Yleismittarin ja irrallisen plugin kanssa helppo testiä: työnnä plugi jakkiin ja mittaa yhteys plugin rungon (sleeve) ja jakissa olevien korvakkeiden välillä. Siltä korvakkeelta miltä yhteys löytyy, menee johdin piirille. Kun otat plugin pois jakista, pitäisi se yhteys löytyä toiseen, patterille menevään korvakkeeseen.
 
Kolmas korvake on sitten tietenkin maa, ja yhteys pitää löytyä sen ja plugin keskiön (tip) väliltä.
Basshunter
07.11.2005 21:17:32
Kyllä tuo näyttäs toimivan ja olevan oikein.. mutta kun mittaan tipin juotoskorvakkeen ja maan välin silloin ku plugi on paikallaan, yhteys ei ole "suora" vaan mittari piippaa (eli yhteys on) ja näytössä on lukema 560. Mittarin piippaus-asennossa on diodin mittaus samassa. Ohm-alueella lukemaa ei tule. Pitäiskö tuo tippi olla suorassa yhteydessä maahan (= 0 ohm)
- Itte ku tekkee, saa mieleisesä.. -
zepeteus
07.11.2005 22:07:46
Nyt piti kaivaa jo kaaviota esiin, ei vaan löytynyt kuin CS-2:n.
 
Eivätköhän käyttäneet kuitenkin samantyylisiä ratkaisuja vermeissään...eli jos näin, niin seuraava skenaario:
Adapterijakin "tip" terminaali menee maihin diodin ja 470 ohm vastuksen kautta. Diodi toimii suojana mahdollista väärinkytkentää varten.
 
Mittaustuloksesi näyttäisivät vahvistavan tuon, ja jos toimii, hyvä niin.
 
http://www.godiksennet.com/images/sch/CS2PG2.jpg
Basshunter
08.11.2005 17:34:37
Kiitos, tuosta kaaviosta on apua.. virtaliitin vaikuttais ehjältä ja se on kytketty oikein. Sitten kiperä kysymys tuosta input-jakista. Eikös se ole periaatteeltaan kanssa kytkin? Eli kun plugin työntää sisään, laitteeseen tulee virta. Jos yhdistän verkkovirtalähteen laitteeseen ja laitan yleismittarin toisen piuhan laitteen runkoon, niin pitääkö input-jakin kahdesta juotoskorvakkeesta tulla jännitelukema näyttöön, vaiko vain yhdestä? Nyt tulee vain toisesta. Tuo kolmas korvakehan on maa.. ja voiko tuon mitata irrallisella 6,3 mm:n plugilla (kuten nyt mittasin) vai pitääkö plugissa olla piuha ja piuha kitarassa?
- Itte ku tekkee, saa mieleisesä.. -
SaBer
08.11.2005 18:56:42 (muokattu 08.11.2005 19:06:13)
 
 
Ei tarvitse tulla yhdestäkään. Jos jotain näkyy, syyllinen voi olla toisaallakin, josko "syyllistä" etsitäänkään.
 
Vastuksien 19,12 ja 9 kautta virtalähteen positiivinen napa yhdistyy runkoon. Tälloin sisääntulojakin "ringin" ja rungon välillä on jännite!
"Kato bassoa soitetaan, muijaa hiplaillaan." -Sam Other
zepeteus
08.11.2005 19:36:05
Vastuksien 19,12 ja 9 kautta virtalähteen positiivinen napa yhdistyy runkoon. Tälloin sisääntulojakin "ringin" ja rungon välillä on jännite!
 
9V 22k:n läpi ja maihin, vai?
 
Eli ilman plugia inputissa, ringin ja maan välille saisi tuon jännitteen, vaan kun ring itsessään on tuolloin "ilmassa", tuleeko mitään?
 
Kun plugin sitten sisään lykkää, syntyy tarvittava maayhteys, mutta tuolloinhan ei itse itseään vasten mittaaminen auta.
Basshunter
08.11.2005 20:05:58
Otin tuossa vielä kerran auki nuo juotokset (piuhoista), putsasin ne ja juotin uudestaan, mutta eipä laite vaan ala pelittään. Kyllä alkaa vahvasti vaikuttamaan siltä, että tuossa on joku komponenttivika. Liittimet ja plugit ovat kyllä ehjät. No, antaapi olla, mulla ei oo tietotaitoo eikä pelivälineitä alkaa noita komponentteja tutkimaan. Täytyy ottaa tuo runko johonkin hyötykäyttöön... Muuta kiitos hyvistä vastauksista ja neuvoista sekä viitseliäisyydestä!
- Itte ku tekkee, saa mieleisesä.. -
SaBer
09.11.2005 09:04:20 (muokattu 09.11.2005 09:18:00)
 
 
9V 22k:n läpi ja maihin, vai?
 
No ei nyt ihan maihin, vaan siihen missä maa olisi jos se yhdistetään plugin ja jakin ringin kautta virtalähteeseen. Osaatko sanoa katkaistu virtapiiri?
 
Eli ilman plugia inputissa, ringin ja maan välille saisi tuon jännitteen, vaan kun ring itsessään on tuolloin "ilmassa", tuleeko mitään?
 
Ring itsessään on yhdistettynä virtalähteen negatiiviseen napaan.
 
Huonoa ascii grafiikkaa tilanteesta, kun plugia ei ole inputissa
 
(+)-vastukset--runko
                             |tähän väliin syntyy jännite
(-)-----jakin ring----
 
Kun plugin sitten sisään lykkää, syntyy tarvittava maayhteys,
...ja tuo vastuksien muodostama jännitteenjakokytkentä alkaa toimia
 
mutta tuolloinhan ei itse itseään vasten mittaaminen auta.
 
Totta.
"Kato bassoa soitetaan, muijaa hiplaillaan." -Sam Other
zepeteus
09.11.2005 17:05:26 (muokattu 09.11.2005 17:05:58)
SaBer, olet aivan oikeassa! Kiitos korjauksesta.
 
Basshunter, pyydän anteeksi aiempaa sekaantumistani tuossa. Toivottavasti et tuon hahmottelun takia vianetsintää lopettanut.
 
Ring itsessään on yhdistettynä virtalähteen negatiiviseen napaan.
 
Juuri näin. Tuotahan minä en päissäni tajunnut ajatella, ilman plugia katkaistu virtapiiri. kertakaikkiaan.
 
(+)-vastukset--runko
|tähän väliin syntyy jännite
(-)-----jakin ring----
Basshunter
09.11.2005 22:52:39
Nou hätä, loppu vaan mielenkiinto (=pinna) rassata ja kuten tuolla laitoinki, taitaa olla komponenttivika.. ja tulipa tuo jo laitettua kiertoon koko härveli.. mutta tuo oli kyllä positiivista, että täällä joku vielä oikeestiki yrittää jelpata, eikä joka topic muutu parin kommentin jälkeen väittelyks / omien kantojen ja mielipiteiden korostamiseks..
- Itte ku tekkee, saa mieleisesä.. -
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)