Aihe: Syntikkaa ostamassa
1 2 3
Carpenter
22.10.2005 22:57:23
Mulla on tuo Roland RS-70 ja todella tyytyväinen olen ollut. Tässä vähän hyvää ja huonoa:
 
+ paljon hyviä saundeja
+ ihan hyvät saundin muokkaus mahdollisuudet, 47 efektiä + erilaisia kaikuja ja viiveitä (mm. joku softakin tulee mukana, en vain vielä ole kerennyt tutustua.)
+ kontrollorit eli pitch bend ja se ihme "valohommeli", tuovat mukavasti monipuolisuutta soittoon
+ sekvensserillä on helppo saada ideat muistiin ja tehdä valmiita pätkiä/biisejä ilman tietokonetta. Niitä voi sitten käyttää keikalla ilman muita härpäkkeitä.
+ kevyt roudata
+ hinta/laatu-suhde
+/- kosketintuntuma. Normaali synakoskettimisto. Painotetuilla koskettimilla (mulla oli kuukauden Roland RD-700 lainassa) on kyllä helpompi soittaa pianosaundeilla, mutta minusta synakoskettimisto on muuhun parempi. Akustinen piano on sitten aivan eri soitin. Mutta makuasiahan tämä on.
- pieni näyttö
- saa vain kaksi ääntä päällekkäin eli saundin muokkausominaisuudet eivät ihan ole parhaimpien syntikoiden tasoa
 
Tässä nyt joitakin juttuja.
Sovittele puheesi kukkarosi mukaan.
JPQ
22.10.2005 23:20:01
 
 
x5 taitaa olla pelkkä syna
 
Näin on.
mungiisi
03.11.2005 15:06:47
Nonni, nyt on syntikka hommattu, uusi Korgin X5D. Kiva peli, kyllä tästä löytyy soundeja käyttööni, pitää vaan opetella editoimaan noita soundeja ja tekemään multisoundeja niin saa kaiken irti laitteesta.
 
Mitenkä muuten on, kaverillani on Korg N364 ja muutama soundi, jonka haluaisin siitä X5D:ni, toimivatko ne syntikassani? Eikös N364:kin ole AI2 syntikka?
aimotuska
03.11.2005 21:57:43
Eihän tuo haittaa jos kokeilet siirtää PCG filen härveliisi. Jaaa... onkos tossa X5D-mallissa muuten korppuasemaa?
My strength is that I can laugh at myself. My weakness, however, is that I don't have a choice.
isojussi
03.11.2005 21:59:17
Eihän tuo haittaa jos kokeilet siirtää PCG filen härveliisi. Jaaa... onkos tossa X5D-mallissa muuten korppuasemaa?
 
Ei, mutta host liitäntä löytyy.
 
Samoin editoriohjelma toimii mainiosti midin kautta.
Opettaja opettaa ja rahaa saa, ostaa viinaa ja oksentaa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)